Шкода куріння. Наслідки куріння на органи людини.

Що таке куріння та шкода куріння

Історія вживання рослинних похідних з метою змінити свою свідомість налічує сотні років. Вживання тютюну – одне з найстародавніших. Тютюн вирощують і культивують ще з 6000 років до н.е.

Близько 1 мільярда чоловіків і 250 мільйонів жінок по всьому світі курять тютюнові вироби. У 20 столітті тютюн вбив близько 100 млн. людей. Коли людина дістає сигарету з пачки аби закурити, навряд чи вона замислюється про такі величезні цифри.

Більшість людей знає, що курінняшкідлива звичка, але не багато хто розуміє, до чого призводить куріння в дійсності.

куріння - шкідлива звичка

Сигарети містять більше 4000 хімічних сполук і 400 токсичних хімічних речовин. Хімікати, які знаходяться в тютюні також можна знайти в інших речовинах промислового призначення, наприклад:

 • Аміак – міститься в засобах гігієни для унітазів.
 • Етанол – міститься в алкоголі.
 • Діхлордіфеніл тріхлорметілметан – складовий елемент пестицидів.
 • Нікотин – найвідоміша у світі речовина, яка викликає сильну фізичну і психічну залежність.
 • Миш’як – здавна відома отрута.
 • Кислота, що міститься в оцті.
 • Монооксид вуглецю – машинні вихлопи.
 • Ціанід – отрута.
 • Кадмій – міститься в рідині для батарейок.

І таких речовин в сигаретах ще понад 4000! Чи варто говорити про те, що куріння шкодить здоров’ю?

куріння шкодить здоров'ю

Не існує безпечного куріння. Крім ризику розвитку раку легенів, ішемічної хвороби серця, серцевого нападу та інсульту, куріння може пошкодити практично будь-який орган в організмі, що призводить до лейкемії і ракових захворювань нирок, підшлункової залози, сечового міхура, горла, рота і матки.

Куріння може зашкодити дихальним шляхам, викликаючи хронічний бронхіт і ускладнене дихання.

Куріння також підвищує кров’яний тиск і рівень холестерину, знижує щільність кісткової тканини у жінок. Куріння збільшує ризик безпліддя, передчасних пологів, мертвонародження і синдрому раптової дитячої смерті.

Як куріння впливає на організм?

Куріння сигарет завдає шкоди відразу декільком системам органів:

 • Шкіра
 • Нігті
 • Зуби
 • Десна
 • Волосся
 • Очі
 • Кістки
 • Легені
 • Серце
 • Мозок
 • Печінка

Швидше за все куріння призводить до розвитку хронічного обструктивного захворювання легень – стан, який складно діагностувати на ранній стадії, і його практично неможливо вилікувати, однак можна уповільнити або запобігти, якщо вчасно кинути палити.

ХОЗЛ є причиною смертності №3 в розвинених країнах, так як тягне за собою безліч важких наслідків, таких як хронічний бронхіт та емфізема. Емфізема в свою чергу є причиною відомого симптому завзятого курця – кашлю курця.

Як куріння впливає на організм

Кашель курця

Часто кашель курця проявляється на стадії багаторічного куріння. В основному цей симптом властивий людям похилого віку, які курили все своє життя. На жаль, ці люди помилково вважають, що так настає старість: вони старіють, набирають вагу, їм стає важче дихати і з’являється незначний кашель.

Однак хочеться акцентувати увагу на тому, що не існує «незначного кашлю». Якщо людина курить, або колись курила, і її продовжує турбувати безпричинний кашель – на це варто звернути увагу і обов’язково звернутися до сімейного лікаря для оцінки стану і можливої ​​діагностики ХОЗЛ.

Органи, які страждають від куріння

Коли людина вдихає сигаретний дим, канцерогени починають циркулювати крізь все її тіло, починаючи з стравоходу і закінчуючи такими віддаленими місцями, про які навіть складно подумати!

Правда в тому, що навіть при тому, що популярність паління падає, воно все ще залишається єдиною найбільшою причиною смерті в усьому світі, якої можна запобігти.

Найчастіше під негативний вплив куріння потрапляють такі органи:

 1. Легені

Рак легенів, емфізема та бронхіт є трьома найбільш поширеними захворюваннями, безпосередньо пов’язаними з курінням. Вісімдесят відсотків випадків раку легенів пов’язані з курінням.

 1. Шкіра.

Найбільший орган в тілі людини – її шкіра. Куріння шкодить шкірі на декількох фронтах. З одного боку це косметичні зміни:

 • мішки під очима,
 • ущільнення шкіри,
 • зморшки та розтяжки.

Серед найстрашніших захворювань: рак шкіри, бородавки, псоріаз і погане загоєння ран.

 1. Матка

Куріння сигарет значно підвищує ризик виникнення позаматкової вагітності у жінки – дозрівання ембріона поза стінок матки, зазвичай в маткових трубах. Це відбувається через перевиробництво білка PROKR1, через це фаллопієвим трубам важче стискатися і відправляти яйцеклітину до відповідного місця. На додаток до позаматкової вагітності куріння сигарет ускладнює процес природного зачаття з низькими показниками плодючості в цілому.

 1. Пеніс

Здатність досягнення і підтримки ерекції може сильно постраждати, якщо чоловік курить. Чоловіки, які кинули курити, мають більш швидку і стійку ерекцію, ніж курці чоловіки, і досягають її в 5 разів швидше.

 1. Очі

Куріння сигарет призводить до дегенерації жовтої плями, катаракти, глаукоми, діабетичної ретинопатії та синдрому сухого ока.

Дим від куріння сигарет може висушити слизову оболонку ока і привести до подразнення. Також куріння впливає на кровотік, який не дає зоровому нерву отримувати достатню кількість антиоксидантів. В результаті, хімічні речовини, що містяться в сигаретному димі, забруднюють кров і призводять до «голодування» органів зору.

 1. Печінка

Печінка страждає не лише від алкоголізму. Куріння значно підвищує ризик розвитку раку печінки. Більшість випадків смерті від раку печінки є результатом гепатоцелюлярної карциноми або цирозу – коли клітини печінки перетворюються в рубцеву тканину.

Що буде, якщо кинути курити?

Важливо розуміти, що відмова від куріння може поліпшити якість вашого життя – фізично, емоційно та матеріально. Це може допомогти вам і оточуючим дихати краще і жити довше.

Люди, які кидають курити, зазвичай мають поліпшений нюх і смак, відчувають менше стресу і стають більш енергійними, тиск приходить в норму. У них зазвичай шкіра виглядає молодшою ​​і поліпшується фертильність. Їх близькі будуть здоровішими, тому що зменшиться їх пасивне куріння.

кинути курити

Як кинути курити раз і назавжди?

Курці, які кидають курити з підтримкою, мають більше шансів на успіх, ніж ті, хто робить це самостійно. Отже, тим, хто намагається припинити консультуватися з медичним працівником, корисно скористатися програмою відмови від куріння.