Знущання на робочому місці

Знущання на робочому місці

В останні роки громадськість не тільки західних країн, а й пострадянських, стурбована питанням знущань в школі. Але, на жаль, подібні знущання всередині колективу не зупиняються на рівні школи.

Близько 40% людей відчувають, принаймні, деяку форму знущань на своєму робочому місці. Знущання на роботі можуть приймати абсолютно різні форми, у тому числі:

 • Ізоляція
 • Словесні образи
 • Сексуальні залякування
 • Загрози
 • Глузування

Найпоширенішими образливими явищами бувають:

 • Плітки
 • Необгрунтована критика
 • Протиправне рішення начальства
 • Робочі завдання, несучі образливий характер, або такі, що принижують гідність людини.

Так само як школярі і студенти, люди, які відчувають приниження на робочому місці, можуть страждати від проблем зі здоров’ям. Знущання вважається крайньою формою соціального тиску. Люди, над якими знущаються інші, частіше за інших страждають від неспокою, депресій, вони менш благополучні і частіше не справляються з робочими обов’язками. Постійний тиск і стрес позбавляють людину можливості здраво судити. Часто такий стан забувається шляхом вживання наркотиків або алкоголю. Залякування і знущання негативно впливають на те, яким чином людина справляється зі своїми проблемами, на її подальше здоров’я, благополуччя і продуктивність праці.

Як побороти знущання на роботі?

Те, як людина справляється зі стресом через глузування на робочому місці, може зробити істотний вплив на її психічне і фізичне здоров’я. Щоб самостійно використовувати оптимальні стратегії подолання даної проблеми, необхідно розділити їх на дві категорії:

 1. Активна: вирішення проблеми певними діями
 2. Пасивна: емоційна зосередженість, спрямована на запобігання проблеми шляхом дистанціювання себе від проблеми, або наділення проблеми позитивними аспектами.

Третя стратегія передбачає залучення третьої сторони, пошук соціальної підтримки та допомоги у вирішенні проблеми.

Активна стратегія поведінки в даній ситуації робить благотворний вплив на здоров’я людини, в той час як пасивне переживання не завжди корисно. Складність активної стратегії полягає в тому, що її застосовують лише ті люди, які вважають, що можуть якимось чином вплинути на негативну ситуацію. Однак найчастіше жертви знущань знаходяться на нижчих щаблях службових посад, ніж їхні кривдники, тому вважають, що будь-які зміни в кращу сторону знаходяться поза їхнім контролем.

Коли справа стосується знущань на роботі, простого універсального рішення немає, і не буде. Однак, дослідження впливу знущань, а також оточення, яке цим знущанням сприяло, може допомогти роботодавцям виявляти співробітників, схильних принижувати інших, і вносити деякі корективи в їх поведінку гуманним методом.