Негативні думки

Негативні думки

Як направити внутрішній діалог в потрібне русло?

У вашій голові застрягли погані думки? Ви все бачите в сірому кольорі? Або, можливо, ви навіть не звертаєте уваги на своє негативне мислення, і не здогадуєтеся про те, як таке мислення впливає на ваші емоції?

Наші думки – це маленькі події, які відбуваються в нашій голові, і ми не озвучуємо їх вголос. Часто вони зароджуються самі по собі і неусвідомлено. Коли це відбувається, ми реагуємо на них, як актори, яким необхідно прочитати свій текст за сценарієм, виданим нашим власним розумом.

Але що могло б статися, якби замість того, щоб читати рядки як актори, ми почали б управляти процесом як режисери або сценаристи? Перш, ніж зреагувати на власну думку, необхідно запитати у себе, наскільки корисна ця думка? Чи справді вам подобається те, як ви думаєте?

Наш розум постійно порівнює наш власний досвід з чужим, або прирівнює досвід інших людей до наших власних очікувань. Подібні міркування, створені всередині нашої свідомості, можуть стати поштовхом сильних емоцій і переживань, які будуть відволікати від того, що відбувається навколо.

Для того, щоб змінити своє мислення, ви повинні зосередити увагу на своїх думках. Спробуйте відмотати свої думки назад, і переглянути їх як фрагмент фільму, проведіть бесіду з самим собою. Як правило, ми переживаємо свої думки, як персонажі фільмів. Але спробуйте хоча б раз не брати участь у цьому фільмі, а подивитися його як глядач. Уявіть, що ви режисер чи сценарист. Зверніть увагу на свій внутрішній діалог:

  • Що ви говорите собі протягом дня?
  • Як ви аналізуєте, або інтерпретуєте різні ситуації?
  • Що ви говорите собі, коли опиняєтеся в неприємній ситуації?
  • Як ви називаєте себе, коли робите помилку?

А тепер зверніть увагу, яка саме думка робить учасника внутрішнього діалогу (тобто вас) найбільш емоційним, запальним або щасливим. Коли ви вносите обізнаність у зміст власних думок, поспостерігайте, як вони пов’язані з вашими емоціями.

Щоб зменшити емоційну напруженість внутрішнього діалогу, спробуйте описати ситуацію в розумі з усіх боків, а не відразу ж давати їй оцінку «добре» чи «погано». Наприклад, ви опинилися в автомобільній пробці, всередині вас звучать слова: «як же повільно я рухаюсь». Тепер вам необхідно визнати, наскільки ця думка є корисною чи шкідливою для вас. Скажімо, ви визнали, що через пробку ви не встигнете на роботу. Ви також можете визнати, як ця подія вплинула на те, що ви відчуваєте. Наприклад, як вас дратує те, що тепер ви не встигнете.

Зміна вмісту ваших думок не прибере ваші негативні емоції, однак якщо ви прямо скажете собі, що відчуваєте роздратування, це допоможе знизити рівень емоційної роздратованості, ніж якби ви постійно говорили собі, що ситуація нестерпна.

Неупереджене міркування може бути важким завданням, але це навичка, якій необхідно навчитися кожній людині, схильній негативному мисленню. Особливо якщо в його житті живе така хвороба як наркоманія чи алкоголізм. Це необхідний навик не тільки для самих хворих, а й для їхніх близьких людей. Погані або хороші судження здійснюють значний вплив на те, як ми себе почуваємо. Вони також можуть затьмарити наше сприйняття, через що ми будемо реагувати не на ситуацію як таку, а на те, як ми про неї судимо.