Правила лікування залежності

Правила лікування залежності

Одужання від наркотичної та алкогольної залежності

Перше правило лікування наркозалежності та алкоголізму:

Коли людина припиняє вживати наркотики або алкоголь, це ще не означає, що вона вилікувалась від своєї залежності. Повністю позбавитися від наркоманії або алкоголізму можна лише шляхом створення нового способу життя, в якому буде набагато легше не зловживати хімічними речовинами. Якщо не створювати навколо себе нові, здорові умови життя, тоді всі фактори, що посприяли розвитку залежності, зрештою, знову вас наздоженуть.

Не обов’язково кардинально міняти своє життя. Однак фактори і поведінка, що привели вас до неприємностей, продовжуватимуть схиляти вас в неправильну сторону, якщо ви від них не позбудетеся. Чим більше людина прив’язує себе до свого звичного способу життя, тим менше шансів остаточно позбутися наркозалежності буде в майбутньому.

Що ж все-таки необхідно міняти?

Уникайте ситуацій підвищеного ризику:

  • Голод
  • Злість
  • Самотність
  • Втома

Як ви себе почуваєте в кінці дня? Швидше за все, ви голодні, тому що протягом дня погано перекусили. Швидше за все, ви роздратовані, тому що у вас був важкий день на роботі. Вам самотньо, тому що ви ізольовані. Не обов’язково бути самотнім в прямому сенсі слова, щоб відчувати самотність. Ви також відчуваєте втому. Саме тому найсерйозніша тяга до наркотиків або алкоголю проявляється під кінець дня. Іншими факторами ризику можуть бути:

  • Люди. Люди, з якими ви вживаєте або вживали наркотики і алкоголь. Люди, з якими у вас постійні конфлікти, через що прокидається бажання вжити. Люди, з якими ви відзначаєте якусь подію, вживаючи наркотики і алкоголь. Люди, які вмовляють вас випити чи вжити наркотик.
  • Місця. Місця, де ви вживаєте хімічні речовини, або де ви їх купуєте.
  • Предмети. Предмети, які нагадують вам про наркотики або випивку.

Як можна уникнути ситуацій підвищеного ризику? Звичайно, неможливо їх уникати на 100%. Але якщо ви знаєте про них, вони не зможуть застати вас зненацька, і ви зможете запобігти своїй тязі.

  • Краще дбайте про себе. Подбайте про здорові перекуси протягом дня, щоб не відчувати голод до вечора. Приєднайтесь до психологічної групі, щоб не відчувати себе самотнім зі своєю проблемою. Дізнайтеся про різні здорові способи розслаблення, щоб навчитися відпускати гнів і образи. Розробіть режим сну, щоб не відчувати втому.
  • Уникайте друзів, які часто випивають, ваш улюблений бар, не тримайте алкоголь вдома. Уникайте людей, з якими ви вживали наркотики, район, в якому живе ваш дилер, і всього, що пов’язано з наркотиками.

Лікування наркоманії не відбувається у вигляді однієї великої зміни. Це безліч маленьких кроків вперед. Уникнення ситуацій підвищеного ризику допоможе вам поступово створити новий здоровий простір навколо себе.

Складіть список власних ситуацій підвищеного ризику. Наркоманія може глибоко зачаїтися. Іноді ви можете не помічати ситуацію високого ризику доти, доки не опинитеся в ній. Саме з цього важливо навчитися їх розрізняти. Одного разу такий список може врятувати ваше життя.

Навчіться розслаблятися здоровим чином

Існує всього декілька причин, через які люди вживають наркотики і алкоголь. Вони вживають їх, щоб втекти від зовнішніх проблем, розслабитися і винагородити себе. Іншими словами, люди вживають наркотики і алкоголь, щоб зняти напругу.

 

Першим правилом одужання є створення здорового життєвого простору. Ви повинні змінити своє життя. Що ж міняти? Якщо ви уважно читали попередній параграф, вам повинно бути зрозуміло, чому так важливо вміти знімати напругу. Кожній людині іноді треба сховатися від зовнішнього світу, розслабитися, винагородити себе. Такими є основні навички здорового і щасливого життя. Однак залежні люди не знають, як це робити без наркотиків і алкоголю.

Якщо вам вдасться на якийсь час припинити вживання наркотиків і алкоголю, однак ви не вмієте розслаблятися, напруга всередині вас буде наростати і пригнічувати вас доти, доки ви не зірветеся.

Існує лише одна причина, через яку люди не дозволяють собі розслабитися – вони вважають, що у них на це немає часу. Зазвичай відмовки звучать так: «Я розумію, що в цьому є сенс, але у мене багато інших справ …»

Запитайте себе, скільки часу ви витрачаєте на свою залежність. Якщо скласти весь час, який знадобиться на те, щоб дістати наркотик, вжити його, впоратися з наслідками, спланувати наступний епізод, ви зрозумієте, що 20-40 хвилин медитацій в день – не така вже й велика ціна часу.

Релаксація – не додатковий варіант лікування наркоманії і алкоголізму, а невід’ємна його частина. Існує безліч способів розслабитися. Це може бути як найпростіша прогулянка, так і вивчення основ медитації. Медитація стає важливою частиною процесу одужання тому, що прості техніки не завжди спрацьовують.

 Будьте чесні

Наркоманія і алкоголізм вимагають постійної брехні. Ви постійно повинні брехати про те, звідки у вас наркотик, де б його ужити, як заховати наслідки вживання. Залежність повна брехні. До того часу, як залежність вже сформувалася, людина стає майстром брехні. Через деякий час вона так добре це робить, що починає брехати сама собі. Тому наркомани часто не розуміють хто вони, і в що їм вірити.

Інша проблема – людина не може собі подобатися, якщо вона постійно бреше. Їй стає важко дивитися на себе в дзеркало. Вона стає в’язнем власної брехні та залежності. Чим більше ви обманюєте, тим менше ви собі подобаєтеся, тим більше вам хочеться сховатися від навколишнього світу, що веде до вживання і чергової брехні.

Одужання вимагає 100% чесності. Ви повинні бути абсолютно відвертими з близькими вам людьми: з сім’єю, лікарем, терапевтом. 100% відвертість не дасть залежності можливості приховатися. Коли ви обманюєте, ви залишаєте лазівку для зриву лікування.

Однією з поширених помилок, яку люди роблять на перших кроках лікування наркозалежності, є думка про те, що чесність передбачає чесність тільки відносно інших людей.

Шанс змінити життя

Залежність дала вам шанс змінити своє життя. Якщо ви правильно використовуєте цю можливість, згодом ви озирнетеся і зрозумієте, що можливо залежність була кращим, що могло з вами статись. Адже вона стала причиною того, що ви почали прагнути змінити своє життя, досягти душевної рівноваги, оточити себе щасливим простором. І у вас це вийшло.