Супутні захворювання

Супутні захворювання

Супутні захворювання у ветеранів військової служби

Ветерани військової служби частіше за інших стикаються з феноменом коморбідності, тобто супутнього захворювання. Участь в боях, а також відставка зі служби можуть стати додатковим фактором, що провокує розвиток прихованих психічних захворювань. У даній ситуації вживання наркотиків або алкоголю стає поширеним способом впоратися з неприємними відчуттями і спогадами. Часто після повернення ветерана додому, цим розладам необхідний час, щоб проявитися, і їх помилково приймають за акліматизацію. Приховані супутні захворювання можуть стати причиною багатьох проблем в родині, на роботі і в повсякденному житті, тому дуже важливо вчасно зайнятися їх лікуванням.

Що робити у випадку наркоманії (алкоголізму) і супутнього захворювання?

Перестати вживати наркотики і алкоголь – це лише початок шляху. Одужання в довгостроковій перспективі залежить від терапії психічного захворювання, навчання здорового способу життя, навчання навичок прийняття правильних рішень та боротьби зі стресовими ситуаціями.

Одужання після супутнього захворювання і наркоманії

Порада 1. Навчіться розпізнавати і справлятися зі стресом і неприємними відчуттями.

Навчіться справлятися зі стресом. Схильність стресу для кожної людини неминуча, тому вкрай важливо вміти з ним справлятися здоровим шляхом, не вдаючись до наркотиків і алкоголю. Навички боротьби зі стресом допоможуть пройти шлях одужання після наркотичної залежності та алкоголізму, і не зірватися в майбутньому.

Навчіться розпізнавати механізми, що провокують стрес, і складіть план боротьби з ними. Якщо вам доводитися боротися паралельно з наркозалежністю (алкоголізмом) і з психічним захворюванням, особливо важливо вміти розпізнавати ознаки того, що хвороба розгорається. Звичайні причини включають:

  • стресові події,
  • різкі зміни в житті,
  • нездоровий сон або харчування.

У такі моменти наявність плану допоможе уникнути рецидивів. Подумайте про те, з ким вам поговорити про те, що ви будете робити?

Порада 2. Не віддалятися від людей.

Продовжуйте лікування, або зверніться до групової терапії. Ваші шанси залишитися тверезим збільшаться, якщо ви будете приймати участь в терапевтичних групових зустрічах.

Виконуйте всі вказівки лікаря. Вам може здатися, що якщо ви тверезі вже кілька місяців, значить, терапія вам більше не знадобиться. Однак різке припинення лікування є однією з основних причин зриву надалі. Перед будь-якою зміною в своєму лікуванні завжди обговоріть це з лікарем.

 

Порада 3 Почніть здорові зміни

Практикуйте техніки розслаблення. Якщо виконувати їх постійно, техніки розслаблення, такі як мантри, прогресивне розслаблення м’язів, глибоке дихання, допоможуть зняти симптоми напруги, тривоги, пригніченості, ввести вас в стан розслаблення і емоційного благополуччя.

Прищеплюйте собі звичку здорового харчування. Почніть день з правильного сніданку, протягом дня перекушуйте здоровими продуктами. Якщо людина нічого не їсть довгий час, у нього падає рівень цукру в крові, що сприяє розвитку почуття пригніченості і тривоги.

Регулярно займайтеся фізичними вправами. Це природний спосіб скоротити стрес, звільнити почуття тривоги, поліпшити настрій і зовнішній вигляд. Для найкращого результату приділяйте аеробного навантаженні хоча б 30 хвилин на день.

Висипайтеся. Недолік сну сприяє розвитку стресу, тривоги, депресії. Нормальним вважається 7-9 годин міцного нічного сну.

Як допомогти коханій людині впоратися з наркоманією (алкоголізмом) і супутнім захворюванням?

Допомога коханій людині, у якої поставлений подвійний діагноз наркоманії (алкоголізму) і супутнього психічного захворювання, може здаватися схожою на американські гірки. Небажання лікуватися робить процес важким і довгим.

Кращий спосіб допомогти в лікуванні наркоманії та супутнього захворювання – прийняти те, що ви можете зробити, і чого не можете.

Ви не можете силою змусити людину не вживати наркотики і алкоголь, так само ви не можете постійно контролювати, чи прийняв людина ліки, і чи точно сходив до лікаря. Все, що ви можете зробити, прийняти правильні для себе рішення, надихати коханої людини, і пропонувати свою підтримку. Для вас головне в цьому процесі – не втратити себе.

  • Не відмовляйтеся від підтримки. Не відмовляйтеся від розмов. Поговоріть з ким-небудь, кому ви довіряєте, про свою проблему. Поговоріть з психотерапевтом. Переконайтеся, що отримуєте достатньо підтримки.
  • Позначте кордони. Адекватно оцінюйте розмір допомоги, яку ви можете надати, не піддаючи себе при цьому додатковому стресу та напрузі. Якщо подвійний діагноз коханої людини підпорядкує ваше життя своєму контролю, ваша допомога може стати не тільки марною, але і шкідливою.
  • Займайтеся самоосвітою. Вивчіть захворювання своєї близької людини, дізнайтеся все про хімічну залежність, про лікування і відновлення. Чим більше ви розумієте, через що доводиться пройти близькій людині, тим кращу підтримку ви зможете надати.
  • Будьте терплячі. Одужання після подвійного діагнозу не відбувається за одну ніч. Це тривалий процес, який займає місяці, а то й роки, з частими зривами. Постійна підтримка для вас і близької вам людини може стати головним чинником одужання.