Переїдання: симптоми, причини, шкода, як боротися з переїданням?

Що таке компульсивнe переїдання і як його розпізнати?

Для початку необхідно навчитися відрізняти переїдання від емоційного переїдання. Часто люди змішують або плутають ці два поняття.

Переїдання – подія, яка відбувалася абсолютно з кожною людиною хоча б раз в житті. Якщо у вас був важкий робочий день, і ввечері, прийшовши додому, ви просто замовили піцу, або з’їли шматочок торта, щоб якось підняти собі настрій – це не вважається розладом харчової поведінки.

Однак, якщо в кінці робочого дня, або в результаті будь-яких інших стресових переживань, ви потай з’їдаєте цілий торт, запиваючи двома літрами кока-коли, потім заїдає його піцою, і все це відбувається мінімум раз на тиждень, значить, вам варто задуматися про свою харчову поведінку.

переїдання

Ємоційне переїдання, або ж компульсивне переїдання – щось несвідоме. При компульсивному переїданні людина їсть без розбору, не насичуючись, або ж, наситившись, продовжує їсти доти, поки її органам не стає боляче від тієї кількості їжі, яка їх здавлює, її нудить від переїдання.

Часто компульсивне переїдання супроводжується наступними думками і вчинками: «Я вже порушила дієту/з’їла так багато, можна продовжувати об’їдатися, завтра/з понеділка/ з нового року почну спочатку …» Характерно, що така поведінка повторюється 1-3 рази в тиждень протягом мінімум 3 місяців і більше. Тоді це вважається підставою для постановки діагнозу у лікаря.

Очевидно, що справжня проблема харчової поведінки має більш глибокий і важкий аспект, ніж просто кексик наприкінці важкого робочого дня.

компульсивне переїдання

З компульсивним переїданням в ногу завжди крокують три асоціації:

 1. Спосіб мислення людини на дієті

Переїдання часто відбувається з тими людьми, які схиблені на дієтах. Постійне обмеження в їжі або видах їжі змушує людину думати про цю їжу. Вона не відчуває почуття задоволення від того, що їсть, наростає одержимість думкою з’їсти щось смачне. Замість того, щоб їсти їжу, яка корисно наситить організм, людина на дієті зосереджена розмірами порцій та підрахунком калорій.

 1. Психологічні аспекти

Пусковим механізмом компульсивного переїдання може стати будь-який стрес, хвилювання, погана оцінка своєї зовнішності і т.д.

 1. Соціальний тиск

Соціальний тиск завжди здійснював сильний вплив на будь-яку людину, проте в наш час велика кількість соціальних мереж, різноманітність мас медіа, робота пластичних хірургів і безумовно фільтри і маски на смартфонах, підсвідомо підштовхують нас думати, що саме так ми і повинні виглядати.

У багатьох людей, а особливо у підлітків, на тлі такого достатку ідеальних картинок зовнішності, ростуть комплекси і невдоволеність собою, розлад харчової поведінки є невід’ємною частиною яких.

Ознаки компульсивного переїдання

Як ми вже говорили, переїдання часто відбувається несвідомо, тому головними ознаками будуть:

 • Переїдання на самоті – коли людина їсть так, щоб ніхто не міг побачити що і як вона їсть, і відповідно не міг засудити.
 • Переїдання надміру – коли людина їсть і не відчуває насичення, а коли нарешті відчує, все одно продовжує їсти.

Наслідки частого переїдання:

 • Високий кров’яний тиск
 • Високий рівень холестерину
 • Ожиріння
 • Діабет 2 типу
 • Психічні та емоційні розлади: паніка, депресія, страх.

Як боротися з компульсивним переїданням

 1. Необхідно позбавитися від образу мислення людини, що сидить на дієтах. Замість дієт і обмежень, необхідно шукати здоровий спосіб змінити своє ставлення до їжі і харчування. Вічно сидіти на дієті і залишатися психічно здоровою людиною неможливо, однак можливо змінити свій спосіб мислення в бік здорового способу життя так, щоб це було комфортно і на все життя.

Почати можна з того, щоб перестати думати про їжу, яку не можна їсти. Замість цього треба концентруватися на їжі, яка наситить вас, від якої шкіра сяятиме, а волосся і нігті будуть здоровими, і ви при цьому не будете відчувати постійний голод. Звідси ми плавно перетікаємо в наступний пункт.

Як боротися з компульсивним переїданням

 1. Усвідомленість при кожному виборі продукту харчування. Коли ви усвідомлено вибираєте їжу, яка потрапить в ваш організм, яку користь вона принесе йому, ви зможете все частіше робити правильний вибір, а також насолоджуватися кожним шматочком і не відчувати почуття голоду, не обмежувати себе в рамках здорового харчування. Такий підхід допоможе уникнути шкідливих перекусів.

Любов до себе і прийняття. Всі ми різні: гени, фігура, зріст, вага, колір волосся, очей і шкіри – ми не народжуємося однаковими як під копірку. Відрізнятися від інших – це нормально.

Необхідно вчитися любити себе і свій організм, не забивати його шкідливими речовинами, а своїм способом життя допомагати йому легко справлятися зі своїми обов’язками.

Приймати свої відмінності зовнішності як родзинку, тим більше що стандарти зовнішності міняються від десятиліття до десятиліття, і насправді мало впливають на успіх в особистому житті та кар’єрі.