Наркозалежність і розлучення

Наркозалежність і розлучення

Чи може розлучення стати вирішенням всіх проблем, якщо в парі є наркоман?

Якщо один з партнерів страждає наркотичною або алкогольною залежністю, це руйнує стосунки катастрофічно швидко, тому що обидві людини страждають від наслідків залежної поведінки. Подібна ситуація заважає будувати здорові й процвітаючі відносини. Немає жодної пари з такою хворобою, де здоровий партнер не ставив ультиматум, або не погрожував розривом сімейних чи міжособистісних уз. Більшість навіть виконувало свою загрозу.

З одного боку, по-справжньому любляча людина спочатку захоче допомогти, і буде всіляко підштовхувати до того, щоб наркоман або алкоголік перестав вживати, пройшов курс лікування залежності і продовжував жити своїм життям.

Однак, з іншого боку, багато стикаються з питанням: «Якби він/вона дійсно мене любив/ла, швидко покінчив/ла б з наркотиками і алкоголем». Більше того, часто такі думки проговорюються вголос.

Якби тільки все було так просто …

Наркоманія – прогресуюче захворювання, і якщо захворілому вчасно не надати необхідної допомоги, то сама по собі «напасть» не пройде. І як показує практика, погроз і ультиматумів не достатньо, щоб змусити людину лікуватися, і частіше вони посилюють проблему.

Важливо розуміти, що якщо ваш партнер не може кинути пити або колотися, то справа не в вас, і його почуттях до вас, а в тому, що хімічні речовини вже захопили його мозок і психіку, і мають над ним більше контролю, ніж ви можете собі уявити.

Якщо ви дійсно не збираєтеся розлучатися чи йти, то загрози зробити це вам не допоможуть. Скандали і сварки лише підтримують бажання людини продовжувати свою нездорову поведінку.

Рішення розлучитися або піти від свого партнера завжди буде даватися важко. Якщо ви дійсно думаєте про те, що для вас це вихід з положення, перед тим як приймати остаточне рішення, запитайте себе:

  • Ви визнаєте, що у вас стосунки з наркоманом чи алкоголіком?
  • Ви вже намагалися отримати допомогу в лікуванні наркоманії або алкоголізму у професіоналів?
  • Чи знаєте ви про поняття співзалежність?
  • Ви намагалися допомогти своєму партнеру отримати належне лікування його/її хвороби? Якщо ні, то чи намагалися ви поговорити на цю тему?
  • Чи попереджали ви свого партнера про рішення піти у випадку, якщо він не буде шукати лікування залежності?

Звичайно ж, важливо також враховувати, що якщо залежний партнер ображає вас або ваших дітей, йти варто негайно. Насамперед необхідно знайти безпечне місце, де вас не знайдуть, а потім отримати юридичну консультацію про те, як діяти далі.

Після ультиматуму

Уявімо собі ситуацію, що партнер дійсно прислухався до вашого попередження про розлучення, якщо він не вирішить пройти реабілітацію. Настав час набуття тверезості. Варто пам’ятати, що це далеко не кінець всіх ваших бід. Адже, коли партнер вживав наркотики і алкоголь, ці речовини дійсно погіршували ті проблеми, які були присутні. У тверезому стані ці проблеми не зникнуть повністю. У такій ситуації бажано продовжувати відвідувати терапевта, з яким ваша сім’я працювала в процесі реабілітації, щоб відновити баланс ваших відносин.