Трудоголіки як наркозалежні

Трудоголіки як наркозалежні

Різновид наркоманії: зловживання наркотиками, алкоголем і роботою

Більшість людей досі мають дещо спрощене уявлення про наркоманію: треба лікуватися, можливо, пережити один або два рецидиви, і потім жити колишнім спокійним життям, яке було до залежності. Але наркоманія – хитре і вперте захворювання. Навіть люди, які перемогли наркоманію, можуть з часом надмірно зловживати дієтами, спортом, шопінгом або азартними іграми.

Поведінку, характерну для залежних людей можна спостерігати серед лікарів, юристів, СЕОшників та інших професій. Схильність до залежності обумовлена ​​типом особистості, одержимістю досягти професійної досконалості. Іноді подібний перфекціонізм в буквальному сенсі штовхає до вживання. Люди, які працюють понад 50 годин на тиждень, у півтора рази більше схильні до проблемного вживання алкоголю або наркотиків.

Темна сторона успіху

В умовах сучасного ринку праці продуктивність і працьовитість є величезним бонусом. Усі роботодавці хочуть бачити, як їхні працівники присвячують весь свій час улюбленій справі, і часто не можуть або не хочуть побачити тривожних дзвіночків, які вже луною дзвенять у вухах домочадців трудоголіків.

Як і з іншими видами залежності, забуті подружжя, діти і близькі часто перші виявляють залежність від роботи. Як не дивно, трудоголізм також небезпечний для кар’єри, як і для сімейних відносин, тому що людина починає вигоряти, втрачає продуктивність і стає некмітливою.

Зрештою, трудоголік втрачає інтерес до хобі, спілкування, і витрачає кожну вільну хвилину на думки про роботу. Хронічний стрес і неуважність до власних потреб підвищують ризик серцево-судинних захворювань, розладів травлення, розвитку депресії, тривоги і порушення сну.

Невизнана хвороба

Незважаючи на схожість між трудоголізмом і наркоманією, перший все ще не визнається як вид залежності, а відноситься до обсесивно-компульсивних розладів. Однак в останні роки було визнано, що трудоголізм, ігроманія, сексоголізм, а також анорексія/булемія містять в собі елементи поведінки, властивої наркоманам.

Сучасне життя є живильним середовищем для трудоголіків. І хоча робота не завдає прямого збитку здоров’ю, як ще сто років тому, західна культура популяризує погоню за успіхом, іноді за всяку ціну. Якщо ви скажете потенційному роботодавцю, що ви алкоголік, ви можете попрощатися зі своїм робочим місцем, якщо ж ви скажете, що трудоголік, ви просто витісните всіх конкурентів.

У важкі економічні часи, страх втратити роботу тисне на людей ще більше. Подібне соціальне прийняття і прославляння надмірної прихильності роботі робить ведмежу послугу людям з компульсивним бажанням досягти успіху, тому що вони не завжди готові визнати, що досягли своєї точки вигорання, і їм пора відпочити.

Амбіції або трудоголізм?

Трудоголіки не просто багато працюють, вони страждають від некерованої необхідності працювати. Це відбувається з бажання тримати все під контролем, зі страху невдачі, нудьги.

Явні ознаки трудоголізму:

  • Якщо людина потайки перевіряє пошту, дзвінки, або смс з роботи, коли ніхто не дивиться.
  • Якщо людина не може розслабитися.
  • Якщо людина регулярно затримується на роботі.
  • Якщо людина відчуває постійну потребу бути чимось зайнятою.
  • Якщо людина ніколи не використовує відпускні та лікарняні дні.
  • Якщо людина починає частіше вживати алкогольні напої або наркотики через стрес на роботі.

Звичайно, часто трапляється так, що самі трудоголіки не можуть розпізнати ці симптоми в собі, або не хочуть нічого змінювати. Тому часто лікування трудоголізму більше цікавить членів сім’ї та друзів.

Не кожен терапевт або програма лікування залежності може працювати з таким типом хвороби. Лікування необхідно фокусувати на питаннях, що лежать в основі зловживання, у тому числі психологічні травми, низька самооцінка і історія сімейної дисфункції.