Мистецтво говорити «ні»

Мистецтво говорити «ні»

Чому мистецтво говорити «ні» має вирішальне значення для людей, які борються із залежністю

За численними причинами, людям, які знаходяться в процесі лікування наркоманії або алкоголізму, дуже складно м’яко, але твердо сказати «ні». Це відбувається частково тому, що багато наркоманів одночасно страждають від співзалежності, а також тому, що багато хто з них просто не володіє подібним навиком. Як би там не було, навчання мистецтву говорити «ні» є важливим компонентом лікування залежності, оскільки взвалювання на себе занадто великої кількості обов’язків стає причиною депресій і схильності до зриву лікування.

Чому сказати «ні» так складно?

Для більшості людей з великим досвідом залежності знайоме почуття двостороннього розчарування, розчарування у своєму оточенні, і розчарування оточення в них. Ті, хто нещодавно стали на шлях тверезості, прагнуть негайно виправити все те, що робили не так у хвилини сп’яніння, зі страху, що вони все ще розчаровують своїх близьких. Сказати «ні» деколи дуже страшно, особливо якщо це може якимось чином образити людину, до якої ми прихильні. Різка відповідь «ні» може поставити під загрозу відносини з цією людиною, збурити її або розчарувати. На щастя, існують способи відмовити і більш тихим і м’яким чином. Нижче наводяться кілька порад, які необхідно брати до уваги, перед тим як відмовити людині:

10 секретів слова «ні»

  • Пам’ятайте про різницю між добротою і ввічливістю

Намагайтеся не брати на себе зобов’язання тільки тому, що ви занадто добра людина і не можете відмовити. Якщо ви спробуєте чемно відмовитися від запрошення або завдання, людина, що просить безумовно проявить розуміння. Якщо порозуміння між вами не виникне, ви повинні пам’ятати, що це її проблема, а не ваша. Так, все саме так просто.

  • Намагайтеся не вибачатися

Ви повинні бути непохитні щодо свого рішення, і пам’ятайте, що виконувати всі пропозиції і прохання, які до вас спрямовані, абсолютно не є вашим прямим обов’язком. Вам нема за що просити вибачення, ви повинні робити тільки те, що піде вам на користь. Залишайтеся вірні собі, і тоді все навколо стане на свої місця.

  • Тренуйтеся говорити «ні»

Деяким це слово здається суворим, а деяким дуже наполегливим людям необхідно почути його багато разів, щоб посил досяг свого призначення. Тренуйтеся говорити «ні» якомога частіше.

  • Навчіться говорити «ні» своєму начальству

Багатьом здається, що відмова начальству означає, що ви не здатні виконувати свою роботу якісно і не намагаєтеся з усіх сил, адже так? А насправді «ні» начальству може обопільно вам допомогти – ви не будете з жахом скрипіти зубами при наближенні дедлайну, так як у вас був мільйон паралельних завдань і ви не встигли з головним, а ваше начальство буде отримувати якісно виконану роботу в строк.

  • Пам’ятайте про те, що для вас головніше

Якщо вам вдалося нашкребти трохи вільного часу, не треба миттєво звалювати на себе чергову задачу. У вас також є свої потреби, пам’ятайте про них.

  • Цінуйте свій час

Ви проживаєте власне життя, і, як у всього іншого на цій планеті, у вас є свій термін придатності. Ваш час обмежений, використовуйте його правильно.

  • Обмірковуйте свої рішення

Якщо ви відразу не можете сказати «так» чи «ні», не соромтеся попросити час на обдумування відповіді. Ви можете повернутися до цього пізніше, або коли будете готові.

  • Залишайте «двері відкритими»

Якщо прохання або пропозиція здаються вам привабливими, але у вас просто немає на це часу, так і скажіть. Скажіть, що хоча у вас немає вільного часу зараз, ви б хотіли, щоб вас мали на увазі в майбутньому. «Не зараз, можливо пізніше» теж хороша відповідь. Тільки переконайтеся у своїй щирості.

  • Можна звернутися до класики

«Справа не в тобі, справа в мені …». Часом такі кліше значно полегшують відмову.

  • Підкиньте ненав’язливий натяк

Часом, щоб не говорити «ні», досить трохи натякнути людині, що у вас немає ні часу, ні сил, ні бажання виконувати її прохання. Тоді може вона і сама не стане вас обтяжувати.