Застосування АКТ в центрі Василенко

Застосування АКТ в центрі Василенко

У центрі реабілітації наркозалежних м. Запоріжжя нами за методикою АКТ проліковано 236 хворих на наркоманію з 2007 по 2008 рік. Використовувалася кріоустановка «Кріосауна SPACE-CABIN”, (OOO «Кріомед», м.Херсон) з температурою у кабіні установки від мінус 130° до мінус 170° С, яку заправляють рідким азотом.

Основним показанням до застосування даної процедури була наявність залежності від психоактивних речовин з ознаками синдрому відміни або без нього у зв’язку з типом психоактивної речовини. Протипоказанням для загальної АКТ були: декомпенсація серцево-судинних захворювань, гіпертонічна хвороба 2ст., серцева недостатність 2ст., порушення серцевого ритму і прохідності, індивідуальна непереносимість холоду.

Перед процедурою лікар обов’язково пояснює принцип дії екстремальної АКТ, щоб пацієнтом вона не була сприйнята лише як традиційне лікування холодом. Важливо роз’яснити, що швидкість відведення теплоти від поверхні тіла настільки стресова, що змушує організм тотально реагувати не стільки системою терморегуляції, скільки усіма адаптаційними механізмами, короткочасні некомфортні відчуття холоду у пацієнта швидко проходять.

 

Сеанси АКТ проводилися в режимі 60-120 секунд, курс складався, як правило, з 10-20 процедур. Ефективним виявлялося поступове наростання тривалості процедур на 10-20 секунд щодня. При наявності хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки в стадіях компенсації кількість прийомів АКТ збільшувалася до 25, режим зростав до 180 секунд. При необхідності, АКТ навпаки починалася з максимуму – 120 секунд і в подальшому для превалювання тонізуючого ефекту зменшувалася до 50 секунд.

Процедури призначалися з першого дня перебування пацієнтів у центрі, і найбільша ефективність виявлялася, коли лікування збігалося з першими днями синдрому відміни. Мали також значення тривалість прийому психоактивної речовини, її різновид, вік і стать пацієнта, установка на лікування.

При невеликому терміні вживання опіатів допускається початок АКТ з другого і навіть третього дня. Саме до цього періоду з’являється виражена симптоматика, на жаргоні наркоманів «ломка». У першу чергу це болі в м’язах рук, ніг, спини, попереку, живота. Ці болі дуже чуттєві для хворих і визначають їх загальний стан. У цей період думки зосереджені лише навколо наркотику, «швидше б вколотися», на ці скарги нашаровуються болі кишечника, частий стул і практична відсутність сну. Призначення АКТ в цей період дають виражений аналгезуючий і релаксуючий ефекти, що дозволяють пацієнтам полегшити їх стан. Враховуючи спрямованість реабілітаційного центру на переважно немедикаментозні і нетрадиційні методи лікування, подібна терапія дає можливість зменшити призначення знеболюючих і седативних засобів. Подібні ефекти вимагають закріплення, особливо це слід враховувати знаючи послідовність зникнення проявів синдрому відміни: спочатку припиняються диспептичні явища, потім больові відчуття і останнім нормалізується сон.

 

У випадках, коли спостерігався спочатку седативний ефект процедура починалася з тривалих режимів експозиції -100-120 секунд і вимагала максимальної температури охолодження. Самі хворі із задоволенням відзначали, що після процедури 3-4 години спали, хоча попередні дні сон був короткочасним (1-3 години). В даних випадках має місце суммація подразників холодом з ефектом позамежного гальмування за І.П.Павловим. Цікаво, що під час короткочасних і перших процедур подібного ефекту не відзначалося. При вживанні саморобних препаратів опійної групи («ширка»), абстиненція має деякі особливості. Її прояви наростають лавиноподібно і інтенсивність їх максимальна вже на другий день після відмови від наркотику. Больовий синдром з’являється одночасно з пітливістю, ознобом, нежиттю. Болі в м’язах і суглобах більш тривалі з хвилеподібним ритмом інтенсивності: ослаблення в денні години і посилення до вечора. У даних випадках застосування АКТ необхідно з першого дня з обов’язковим щоденним тривалим максимальним режимом і температурою мінус 170°С.