Запобігання наркоманії

Запобігання наркоманії

Запобігання наркоманії: як родині запланувати кроки втручання, і чи треба це робити?

Наркоманія страшно впливає на людину, але також вона руйнує життя і людей навколо неї. Зокрема, члени сім’ї, друзі та близькі знаходяться в положенні, коли їм доводиться дивитися на те, як наркоман губить своє життя, втрачає фізичне та психічне здоров’я, руйнує стосунки з оточуючими, свою роботу і дім. Наркомани втрачають контроль над своїми діями, починають красти і обманювати.

В останні роки набирає популярності новий метод допомоги залежній людині – покрокове планування втручання в залежність. Сім’ї використовують його як спосіб протистояти наркоману і його залежності, запобігти умисному або неумисному нанесенню шкоди собі або іншим. Покрокове втручання вже довело свою ефективність завдяки тому, що наркомани бачать підтримку сім’ї, яка готова пробачити їхні помилки і допомогти заново знайти тверезість, беручи участь у процесі лікування залежності. Тим не менш, важливо не плутати підтримку і бажання допомогти з співзалежністю та потуранням. Тонка грань між цими поняттями робить процес складним і неможливим без консультації фахівців.

Що таке покрокове втручання?

Втручання починається тоді, коли сім’я, друзі і кохані наркомана, за допомогою фахівців, збираються разом і проводять бесіду з залежною людиною, під час якої рішуче закликають її до лікування від залежності. У більшості випадків це відбувається по черзі, кожна людина висловлює свою любов і підтримку, але також пояснює, як наркоманія вплинула на її життя безпосередньо. Мета такої бесіди – протистояти наркоману, але в співчутливій ​​та неагресивній формі, в надії, що залежний все-таки вибере подальше лікування.

Можливо, і навіть бажано, сім’ї доведеться звернутися за допомогою до фахівця (психотерапевта, що спеціалізується в наркології), щоб той допоміг скоординувати процес і зробив його максимально продуктивним. Як правило, правильна бесіда з наркоманом допомагає йому прийняти рішення лікуватися. Як частина покрокового втручання, рідним необхідно приймати участь у пошуку та виборі методу лікування, клініки і лікаря, допомагати наркоману призначати і приходити на консультації, підтримувати зв’язок з обраним медичним закладом.

Які переваги покрокового втручання?

Одним з найбільших переваг покрокового втручання є його гнучкість, яка дозволяє підібрати максимально індивідуальний підхід до кожного окремого випадку. Якщо раніше втручанням вважали розмову, сварку або скандал, під час яких відбувалося з’ясування стосунків з наркоманом, і відбувалася спроба тиснути на нього, з роками і практикою психотерапевти перетворили її на справжній метод допомоги. З часом до звичайної розмови внесли набір технік спілкування, які (якщо виконувати згідно з інструкціями фахівця) впливають на наркомана і змушують його визнати свою проблему і звернутися за лікуванням.

Ще одним позитивним аспектом втручання є те, що навіть через багато років залежності і зміни в гіршу сторону, близькі наркомана можуть вжити активних заходів, які допоможуть відновити колишній уклад життя і наставити залежного на шлях до одужання. Таким чином, покрокове втручання також дозволяє розширити права і можливості для сім’ї та друзів, які досі відчували себе безпорадними перед обличчям наркоманії. Подібне втручання допомагає оптимізму і надії повернутися в життя такої родини.

Складнощі покрокового втручання

Щоб покрокове втручання стало найкращою стратегією, необхідно пам’ятати і враховувати деякі нюанси. Як правило, однією з найбільших проблем є взаємна угода про характер дій між усіма учасниками: сім’єю, друзями, близькими. У багатьох наркоманів завжди є співзалежна людина, яка неусвідомлено потурає його наркоманії. Такі люди часто заперечують або недооцінюють серйозність проблеми. Це значно ускладнює процес втручання, тому що він вимагає беззастережної згоди між усіма людьми в цій групі.

Крім того, неправильне втручання може застати наркомана зненацька і змусити його відчувати тиск. А, як відомо, при найменшому тиску наркомани йдуть від проблем у світ сп’яніння своєю залежністю. Тиск, сварки, скандали змусять наркомана заперечувати проблему і звинувачувати інших, як захисна реакція. Якщо ви хочете уникнути подібного сценарію, і не злякати залежного раніше досягнення мети, плануйте втручання тільки під керівництвом фахівця, виконуючи всі його вимоги в найменших деталях.

Коли близькі наркомана вирішують провести таку серйозну бесіду, це означає, що вони вже досягли дна, і більше не можуть терпіти весь той біль і страждання, заподіяні наркотиками. Значить, прийшов час діяти правильно.