Як умовити наркомана лікуватися

Як умовити наркомана лікуватися

Покрокове втручання в наркоманію: як це працює?

Коли більшість людей думають про наркоманів, образ, який виникає у них в голові, завжди набуває обрисів людини, яка втратила майже все, потрапила у фінансову неспроможність, втратила роботу, можливо, будинок і сім’ю; ця людина виглядає виснаженою і нездоровою, вона звернулася до злочинного життя для того, щоб мати можливість вживати наркотик. На жаль, в більшості випадків все так і відбувається. Виховані роками активної наркоманії, ці люди живуть в муках своєї залежності. В результаті, наркомани перетворюються лише на оболонку своїх колишніх «Я», вони втрачають пристрасть до тих людей і речей, до яких відчували прихильність раніше. По-справжньому тривожним є той факт, що більшість погіршень у житті відбуваються на добровільній основі.

Коли залежність зачіпає осередок сім’ї, для більшості це перетворюється на справжнє випробування. Більшість близьких не впевнені в тому, як вони можуть найкраще допомогти наркоману, намагаючись не сплутати любов і підтримку з співзалежністю і потуранням. Коли емоції розпалюються, сім’ї часто вдаються до втручання, як до відчайдушної спроби допомогти коханій людині позбутися руйнівної пристрасті. Пред’являючи наркоману плоди його залежності як результат, і за допомогою спокійних розмов, рідні намагаються переконати наркомана лікуватися. Однак, не кожне втручання може бути корисним, дізнайтеся, як правильно розпланувати цей захід і яких помилок варто уникати.

Яким може бути ефективне втручання?

Втручання для запобігання наркоманії – ціла стратегія, спрямована на створення змін у поведінці і поліпшення стану здоров’я наркомана або групи людей. Часто ця стратегія приймає форму неагресивної розмови, але також може включати в себе освітні програми, політику, спрямовану на поліпшення та зміцнення здоров’я сім’ї, і поліпшення умов довкілля. Найбільш ефективні заходи, які призводять до найдовгостроковіших змін, як правило, включають в себе кілька стратегій. Покрокове втручання може не обмежуватися тільки оточенням сім’ї, воно може проходити також на рівні:

  • Громади, в якій живе наркоман,
  • Школи (іншого навчального закладу),
  • Місця роботи,
  • Релігійної організації (якщо наркоман належить до віруючої спільноті),
  • Дому.

Ефективність втручання в життя наркомана відбувається на тлі позитивного впливу, зміни способу мислення і поведінки наркомана, створення потужної соціальної підтримки, а також створення сприятливих умов.

Подібне втручання найчастіше відбувається з метою налаштувати наркомана на лікування. Психотерапевт-нарколог може допомогти зробити процес мінімально болючим для обох сторін, заохотити до конструктивної розмови, налаштувати суспільство на чуйний діалог із залежним, а також попередньо спланувати що, коли і як говорити. Зазвичай розмова проходить в умовах, коли члени сім’ї (або іншої групи, зазначеної вище) по-черзі висловлюють свої думки і почуття наркоману, особливо те, як ця хвороба впливає на їх власний стан.

Як проходить успішний діалог-втручання

Плануючи ефективну розмову з наркоманом, важливо мати чітке уявлення про бажаний результат цієї розмови. По-перше, втручання націлене на заохочення наркомана визнати свою залежність. Потім, за допомогою підтримки близьких людей, він повинен вибрати лікування і ту програму лікування, яка, на його думку, буде йому підходити.

Найважливішим елементом розмови-втручання є можливість дати наркоману відчути, що його не звинувачують, а, навпаки, розуміють, і будуть всіляко підтримувати в лікуванні, проявляти турботу і участь. Якщо наркоман буде відчувати загрозу або тиск з боку близьких людей, він буде зберігати фізичну та емоційну залежність від наркотику.

Також важливо розуміти, що наркоман може не стати на бік сім’ї та не вибере лікування. У такому випадку необхідно пояснити йому, й дотримуватися умов, що більше родина не буде його ні в чому підтримувати, а також продовжувати спілкування і фінансово забезпечувати. Для того, щоб наркоман вибрав лікування, він повинен опинитися на самому дні. Для багатьох це може здатися жорстокістю, але це єдиний спосіб підштовхнути його до лікування наркоманії.