Залежність викликає зміни в структурі головного мозку і його роботі

Залежність викликає зміни в структурі головного мозку і його роботі

Мозок складається з безлічі різних ділянок і структур. Система повідомлень мозку дозволяє цим ділянкам працювати спільно. Кожна з цих ділянок і структур служить різним цілям. Наркоманія змінює їх роботу.

Розглянемо діяльність мозку в умовах найпоширеніших порушень, пов’язаних з наркоманією:

  1. Порушення прийняття рішень, одержимість і компульсивність.
  2. Тяга.
  3. Формування звички, синдром відміни, механізми зриву.
  4. Регулювання стресу і повна абстиненція.

Порушення прийняття рішень, імпульсивність і компульсивність: вплив наркоманії на кору головного мозку.

Кора головного мозку – зовнішній шар, який ділиться на чотири частини: лобова частка, тім’яні долі, скроневі частки і потиличні. Кожна ділянка пов’язана з певними функціями мозку. Одна з ділянок лобової частки мозку називається префронтальною корою. Вона відповідає за говоріння, орієнтацію в просторі, свідоме мислення, судження і прийняття рішень. Вживання наркотиків негативно позначається на діяльності цієї ділянки.

Префронтальна кора дозволяє нам приймати здорові раціональні рішення. Вона також допомагає нам подолати рвучкі бажання. Подібні імпульсивні пориви змушують нас робити вчинки не подумавши. Такі вчинки рідко працюють на наше благо. Припустимо, що в кінці важкого робочого дня вам захотілося висловити начальнику все, що ви про нього думаєте. Це і є імпульсивне рішення, однак вам воно не піде на користь. Якщо префронтальна кора працює в здоровому режимі, вона поглине подібний імпульс, і ви зможете зберегти роботу. Ця ділянка мозку дозволяє нам уживатися в суспільстві, обдумувати свої рішення і робити правильні висновки, не йдучи на поводу миті. На жаль, наркотики порушують діяльність цієї області, і дозволяють імпульсивним і компульсивним рішенням брати гору над здоровими.

Імпульсивність – схильність діяти на основі раптових поривів чи бажань, не враховуючи можливі наслідки. Іноді імпульсивність називають життям в сьогоденні без відношення до майбутнього. Компульсивність – поведінка, яку людина змушена виконувати, щоб полегшити занепокоєння або стрес. Після того, як людина здійснила компульсивну поведінку, неспокій і тривога відпускають її. Таким чином, присутність цих поведінкових характеристик у залежних осіб показує, що зміни в префронтальній корі вже відбулися. На жаль, ці зміни ускладнюють припинення вживання наркотиків.

Наркоманія сприяє переходу імпульсивної поведінки до компульсивної. Імпульсивні пориви трапляються на ранніх стадіях залежності. В цей час люди імпульсивно піддаються бажанням пережити задоволення від наркотику. Залежності позначаються в бажанні отримати негайне задоволення. У такі моменти люди не думають про майбутні наслідки.

З розвитком наркоманії починається перехід до компульсивної поведінки. Тепер наркотик не вживається лише заради задоволення. Компульсія штовхає людину вжити наркотик, щоб полегшити свої переживання, позбутися почуття дискомфорту. На пізніших стадіях розвитку наркоманії задоволення приходить з настанням полегшення. За цим, незважаючи на всі негативні наслідки, залежна поведінка триває.

Можна порівняти роботу префронтальної кори головного мозку з гальмівною системою транспорту. Вона посилає сигнали, націлені на запобігання певних дій або поведінки. Коли наркотики ушкоджують цю область, мозок надалі не в змозі запобігати нездоровим бажанням і вчинкам. Це також відбивається і на інших зонах головного мозку. Наркотики впливають на зміни в системі винагороди, пам’яті і емоціях, порушують центри регулювання стресу в мозку.

Однак, незважаючи на ушкодження, які завдає наркотик людському мозку, все ще можна виправити. Людина не є рабом свого тіла. Життєво важливо розуміти, що сила волі і бажання все виправити грають важливу роль в процесі одужання. Коли людина свідомо приймає рішення перестати вживати наркотичні речовини, вона стає на шлях до здорового життя. Людина здатна навчитися звертати негативні наслідки залежності. За допомогою медичного та психотерапевтичного втручання в центрі доктора Василенко, кожен пацієнт здатний навчитися справлятися з тягою і неприборканим бажанням вживати, забути про задоволення від речовини, повернутися до колишнього здорового способу життя, і навчитися думати про наслідки своїх вчинків.