Вплив наркотику на систему винагороди

Вплив наркотику на систему винагороди мозку

Тяга до наркотику: вплив наркотику на систему винагороди мозку

У процесі еволюції мозок розвивався таким чином, щоб забезпечити наше постійне виживання. Система винагороди мозку – це частина системи виживання людини. Коли ми голодні, ми відчуваємо почуття голоду, ми також відчуваємо величезну потребу в сексі. Система винагороди мозку заохочує процеси поглинання їжі і заняття сексом саме тому, що вони забезпечують збереження людського виду. На жаль, наркотики також здатні впроваджуватися в цю систему. Це призводить до того, що люди відчувають непереборний потяг і потребу в наркотичній речовині, або в поведінці, викликаній залежністю.

Як вже говорилося неодноразово, в процесі запуску винагороди, в мозку активізуються центри, які звільняють дофамін. Дофамін в свою чергу створює приємні відчуття. Тому людина схильна повторювати ту поведінку, яка одного разу привела її до цього.

З еволюційної точки зору, система винагороди стає дуже корисною для виживання. Наприклад, уявіть, що їжі не вистачає, і людина блукає в її пошуках. Коли вона її знаходить і з’їдає, це запускає систему винагороди. Людина відчуває задоволення. Це приємне почуття (дофамінова винагорода) стане асоціюватися з будь-якою поведінкою, що може привести людину до поїдання їжі. Дофамін змусить людину захотіти повторити цю дію. Крім того, система винагороди тісно пов’язана з емоційними і особистими переживаннями. Якщо людина знайшла їжу в якомусь певному місці, то в майбутньому вона туди повернеться, в надії знайти ще.

Система збільшує ймовірність успіху, вона допомагає запам’ятати, де і за яких обставин був отриманий приємний досвід.

На жаль, та ж система винагороди, яка забезпечує людське виживання, також винагороджує і за вживання наркотиків. Наркотичні речовини стимулюють викид дофаміну. Дофамін стимулює приємні відчуття. Приємні відчуття мотивують людину повторити той самий шкідливий досвід. Відомо, що залежна людина здатна на все, аби отримати бажане, незважаючи на всю шкоду, яка завдається її здоров’ю та близьким людям. Така характерна поведінка виникає завдяки роботі центрів мозку, що відповідають за винагороду.

Тепер у нас є загальне уявлення про мету і функціонування системи винагороди мозку. Давайте розглянемо її ближче. Система, яка найбільше пов’язана із задоволенням, називається мезолімбічний шлях. Він знаходиться в стовбурі головного мозку. Ця область мозку в першу чергу стосується елементарного виживання. Усередині мезолімбічного шляху є вентральна область покришки (ВОП). ВОП виступає в прилегле ядро. А нейромедіатором, який пов’язаний з роботою мезолімбічної системи, є дофамін. Він вважається рушійною силою в гонитві за задоволенням. Первинною метою роботи цієї системи є забезпечення виживання за допомогою винагороди поведінки націленої на життєзабезпечення, такої як поглинання їжі та розмноження.

Варто також розрізняти два види тяги: тяга до задоволення, і тяга до наркотику. Тяга до задоволення розцінюється як пошук задоволення і насолоди. А тяга до наркотику розглядається у світлі фізіологічної необхідності.

Пошук задоволення і пошук наркотику в системі залежності повв’язані між собою, проте мають відмінності. Науково доведено, що природні нагороди поруч з наркотиком (їжа, вода, секс) з часом втрачають свій вплив на систему. Принаймні при повторенні наркозалежної поведінки, рівень дофаміну схильний падати. Психологи називають це звиканням. Наприклад, якщо людина наїлася, їй не треба винагорода, щоб з’їсти ще. Інакше вона буде кожного разу переїдати, або завжди їсти одну і ту ж їжу. Єдиний спосіб повернути задоволення – внести приємні зміни (спробувати нове або збільшити дозу).

Звикання і супутнє зниження рівня дофаміну пояснюють схильність наркоманів до збільшення дози. Щойно тіло звикає до певної кількості наркотику, рівень гормону падає. Тому, щоб досягти того ж приємного ефекту, доза повинна зростати. Наркологи називають цей процес виникненням толерантності. Вона з часом призводить до бажання вживати більшу кількість наркотику. Чим більше толерантність, тим сильніша тяга. Як тільки виникає толерантність, тяга до задоволення змінюється на тягу до наркотику. Тепер наркотик вживається не для отримання приємних відчуттів, а для зняття неприємних симптомів. Говорячи простіше, гонитва за задоволенням завжди призводить до гонитви за наркотиком, незалежно від того, чи це наркотик, алкоголь, азартні ігри, секс або будь-який інший вид залежності. Подібна поведінка є нездоровою, і допомога професіоналів неминуча.