Залежність порушує шляхи нервових повідомлень мозку.

Залежність порушує шляхи нервових повідомлень мозку.

У попередній статті ми описали систему електро-хімічних зв’язків мозку. Ця система передає інформацію через велику мережу взаємопов’язаних нейронів. З плином часу, для передачі сигналів між нейронами (нервові шляхи) мозок створює новий шлях або віддає перевагу звичайному. Донедавна науковий світ вважав, що нервові мозкові шляхи повністю формуються до настання повноліття. Тим не менш, завдяки новим дослідженням і розробкам, стало відомо, що мозок набагато динамічніший, ніж прийнято було вважати. Людський мозок продовжує створювати нові нейрони і утворювати нові нервові шляхи протягом всього свого життя. Таким чином, нейрони постійно пристосовуються до оточуючих обставин. Якщо що-небудь завдає шкоди мозку (наприклад, інсульт або травма), нейрони можуть створити новий маршрут зв’язку навколо пошкодженої області. Ця здатність відома як нейропластичність.

Вчені виявили, що нейропластичність регулює процеси навчання і допомагає нам звикати до оточення. Ще в 1949 році, невролог Дональд Хебб стверджував, що нейрони, які часто працюють між собою, здатні утворювати дуже міцні зв’язки. Це було одне з перших описань феномена найропластичності.

Щоб краще зрозуміти цей термін, можна провести аналогію. Нервові шляхи нашого мозку утворюються таким самим чином, як і туристичний маршрут, по якому багато разів ходили. Чим частіше по стежці проходять, тим швидшою, легшою і знайомою ця стежка стає. Чим більше людей по ній пройдуть, тим ширшою і простішою вона стане. Такий маршрут набуде популярності. Те ж саме відбувається і з нейронами. З плином часу мозок формує знайомі шляхи, які стають звичним маршрутом. А якщо знайомий маршрут заблокований, мозок, в кінцевому рахунку, прокладе нову «стежку». Давайте продовжимо нашу аналогію. Уявіть собі, що кожен день ви ходите в гості до друга через ліс. Кожного разу ви йдете однією і тією ж дорогою. Але одного разу, вашу стежку завалило величезне дерево. Щоб просунутися вперед, вам доведеться його обійти. Спочатку, новий шлях вам треба буде протоптати, він буде вузьким і незручним, ви будете йти повільно. Але з плином часу, він стане таким же зручним і добре протоптаними, як і попередній.

 

Коли у людини починає розвиватися залежність від наркотиків чи алкоголю, в її мозку формуються нові шляхи нервових повідомлень. Це відбувається тому, що наркоманія хімічним способом змінила систему зв’язку мозку. Якщо людина вирішує перестати вживати речовину, яка до цього призвела, мозку заново доведеться формувати новий шлях зв’язку. І тепер, також як і з новою стежкою в лісі, на початку цього процесу людина буде відчувати масу незручностей. Нейропластичність пояснює, чому початковий період відновлення важкий і незручний. Але ми знаємо з нашого прикладу про стежку в лісі, що подібні труднощі є тимчасовими. Важливо знати про це при спробі зав’язати з наркотиком, алкоголем або іншою залежною поведінкою. Всі труднощі, пов’язані з цим, лише тимчасові. Важливо не здаватися на шляху до одужання, тому що для створення нових шляхів нервових повідомлень мозку необхідний деякий час. Пізніше дискомфорт пройде.

Подібна адаптивна властивість людського мозку необхідна для людського виживання. На жаль, ця ж властивість і вносить свій внесок в процес розвитку залежності. Мозок звикає до впливу сильних наркотичних препаратів і залежної поведінки. Починають відбуватися зміни в областях мозку, пов’язаних з системою винагороди, пам’яттю, емоціями, здатністю приймати рішення і контролювати стрес. Доброю новиною є той факт, що подібні зміни є зворотніми. Людина здатна навчитися справлятися. А нейропластичність зробить так, що її новий здоровий спосіб життя запам’ятається.