Наркоманія змінює хімічні процеси мозку

Наркоманія змінює хімічні процеси мозку

Стара пісня про головне 2, або як наркотична залежність впливає на хімічні процеси мозку?

У попередній статті ми розповідали про те, як саме наркотична залежність викликає зміни в природному балансі мозку, а сьогодні поговоримо про ті хімічні зміни, які відбуваються, коли наркотик надходить в організм людини.

Не дивною буде історія про те, як одна 28-річна жінка приймала наркотики з підліткового віку. За її словами, вона дійшла до тієї крапки, коли вже усвідомлювала свою проблему, але не знала, як зійти з цих американських гірок. «Я вживала наркотик навіть тоді, коли не хотіла цього» – говорила вона. «Я робила укол і кожен раз молилася, що не помру разом з ним. А одного разу я сказала собі, що завтра цього не повторю».

Наркомани краще за інших знають, як насправді складно кинути палити, випивати алкоголь і вживати всі види незаконних препаратів.

Мозок людини працює шляхом передачі повідомлень від одного нейрона до іншого. Процес починається у вигляді електричного сигналу, що подається з одного нейрона. Коли він переходить від одного нейрона до іншого, електричний імпульс перетворюється в хімічний сигнал за допомогою нейромедіаторів, таких як дофамін. Зв’язок між нейронами іменується синапс, і це те місце, де відбуваються хімічні процеси. Електричний імпульс стимулює викид дофаміну. Коли той звільняється, він прямує до дофамінових рецепторів на прилеглому приймаючому нейроні, де викликає потік іонів крізь клітинну мембрану. Рух заряджених частинок через мембрану створює електричний струм в приймаючому нейроні. Це називається синаптичною передачею. Таким чином, приймаючий нейрон отримує повідомлення змінити коефіцієнт видачі електричного імпульсу.

Наркотики вносять свої поправки в синаптичну передачу, змінюючи шляхи, якими нейрони спілкуються один з одним. Наркотична речовина, яке впливає на синаптичну передачу дофаміну, здатна збільшити його кількість, що досягає приймаючого нейрона. Наприклад, амфетамін стимулює викид самого дофаміну з нейрона, а кокаїн пов’язує сам рецептор, не дозволяючи дофаміну поступити в нього. Через це в синаптичному просторі залишається занадто багато молекул дофаміну, тому що вони не надійшли за призначенням. Надлишок дофаміну в синаптичному просторі збільшує генерування електричного сигналу приймаючим нейроном.

Нікотин, наприклад, активує рецептори ацетилхоліну. Ацетилхолін є ще одним нейромедіатором. Нікотин пов’язує ділянки ацетилхолінових рецепторів, таким чином, стимулюючи невральний викид. Наркотики ж можуть вплинути на цей процес найрізноманітнішими шляхами.

Спосіб вживання наркотику також впливає на мозок по-різному. Найшвидший спосіб отримати задоволення – викурити наркотик, або ввести його внутрішньовенно. А якщо вживати наркотик інтраназально, або у вигляді таблеток, ефект буде повільнішим.

Коли людина вживає наркотики, мозок цієї людини вчиться працювати в присутності препаратів. Коли людина перестає вживати наркотики, мозок не відразу повертається до колишнього способу діяльності, як це було до початку вживання.

Деякі види наркотиків є високотоксичними, наприклад, метамфетамін. Одна єдина висока доза метамфетаміну може привести до пошкодження нервових закінчень в областях мозку, що містять дофамін.

Процес, за допомогою якого людина здатна насолоджуватися чим-небудь, утворюється в області префронтальної кори головного мозку, частині, яка відповідає за мислення, а також в області лімбічної системи, яка відповідальна за примітивні спонукання. Наркотик втручається в роботу цих систем, порушуючи їх природний режим.

Всі наркотики, крім галюциногенів, випускають дофамін в прилегле ядро ??мозку. Зміни в процесі роботи мозку відносяться не тільки до зловживання речовинами, але також і до різних видів залежної поведінки, таких як ігроманія.

Вченим відомо, що процеси, необхідні людині для виживання, сприймаються нею як винагорода, наприклад, поглинання їжі. Людина схильна повторювати ті дії, за якими слідує винагорода. Тому наркомани схильні повторювати нездорову поведінку через те, що їх винагорода настає негайно.