Заключення

Висновок про співзалежність

Отже, ви закрили останню сторінку брошури «Співзалежність – вміння любити» із серії «Дзеркало». Можливо, ви дізналися про себе щось нове. Можливо, ця книжка дозволила подивитися на себе і ситуацію у вашій родині зі сторони. Ви побачили себе і свою сім’ю такими, якими вас бачать всі навколишні, в сім’ях яких немає алкоголізму та наркоманії. Тепер ви стоїте перед вибором. Перед вами два шляхи.

Один шлях – звичний і дуже зручний – нехай все йде своєю колією. Зробити вигляд, що нічого не сталося, що все, про що йшлося вище, до вас не відноситься, і ось на якій підставі:

– По перше, ви краще знаєте свого хворого сина (чоловіка), краще розбираєтеся в його стані, ніж лікарі психіатри – наркологи. А значить, виконувати їхні рекомендації, якщо вони вам не подобаються, зовсім не обов’язково.

– По друге, ви – людина ідеальна і непогрішна. А коли так, то ви просто не можете робити помилок. Тим більше таких великих і серйозних, які можуть призвести до хвороби і навіть смерті близької людини.

– Нарешті, щось змінювати у своєму житті – це так клопітно, так неспокійно, а іноді навіть боляче. Так що краще залишити все як є – можливо, розсмокчеться без вашої участі? А якщо не розсмокчеться і стане зовсім вже несила, ви викинете його на смітник, викреслите зі свого життя і знайдете собі іншу людину, яку теж полюбите своєю хворою любов’ю, ім’я якої – співзалежність.

Але ж існує й інший шлях – важкий, тернистий і новий. Шлях, який у результаті виведе вашу сім’ю на велику і світлу дорогу щасливого життя, життя без наркотиків і алкоголю. Але тоді треба взяти відповідальність за долю і здоров’я близької людини на свої плечі. Тоді треба визнати свої власні помилки і, з допомогою лікаря психіатра-нарколога, зробити все необхідне, для того щоб виправити їх.

Якщо обгрунтування запропонованих рекомендацій було для вас достатнім і ви самі, усвідомивши ступінь відповідальності за життя і здоров’я близької людини, звернулися до фахівця за допомогою і співпрацюєте з ним, послідовно і точно виконуєте всі його рекомендації, якщо при виникненні труднощів і перешкод знову і знову звертаєтеся до одного і того ж психіатра-нарколога, а не міняєте їх одного за іншим, піддавшись передчасному розчаруванню, тоді ви на правильному шляху. При достатній вашій наполегливості, при достатньому терпінні, відносини у вашій родині стануть гармонійними і ви, разом з близькими, зможете радіти кожному дню життя на землі.

І ось тоді озирніться навколо. Ви побачите, що в деяких сім’ях друзів, родичів і знайомих є подібні проблеми. Ваше щастя не буде повним, якщо вони будуть страждати. Передайте їм цю книжку. Поділіться своїм досвідом. Допоможіть їм, якщо зможете.

Крім того, ваш безцінний досвід лікування від алкоголізму та наркоманії через корекцію співзалежних відносин може бути корисний для багатьох інших нужденних.