Умів помилятися, умій і поправлятися

Глава про те, як ефективно протидіяти пияцтву і вживанню наркотиків.

Якщо ви бажаєте швидшого, стійкого і надійного результату, тоді треба виконати ще й другу половину формули успіху для подолання співзалежності – ефективно протидіяти пияцтву (наркоманії). Ефективна протидія відрізняється від шкідливого контролю при співзалежності тим, що виконується під керівництвом лікаря і передбачає отримання результату – тверезості в намічені терміни.

Ефективно протидіяти – це означає звернутися за допомогою і прийняти допомогу. Звернутися до лікаря психіатра – нарколога і виконати всі його рекомендації. Якщо на якомусь етапі ви не отримали результату, тоді треба знову і знову звертатися до того ж фахівця і діяти до переможного кінця, не рахуючись ні з якими витратами, відповідно до запропонованого лікарем плану. Не буває неефективного лікування алкоголізму і наркоманії. Буває невідповідність обсягу допомоги – тяжкості захворювання. Значить, треба збільшувати обсяг допомоги до тих пір, поки хвороба не викине білий прапор і не капітулює. Якщо деякі рекомендації викличуть у вас сумніви – сперечайтеся з лікарем, приводьте аргументи на користь своєї позиції. Але якщо не зможете схилити його на свою сторону, то незважаючи ні на що, виконайте запропоноване лікарем. Пам’ятайте, мова йде про життя близької людини, а з алкоголізмом і наркоманією довго не живуть.

Те, що сам наркоман (алкоголік) поки ще не хоче лікуватися і жити тверезо – не має ніякого значення. Взагалі, який сенс питати психічно хвору людину, чого він там хоче, а чого не хоче, якщо відповідь нам відома заздалегідь? Якщо він відповість щиро, то спочатку скаже, що хоче горілки або інших наркотиків… Потім скаже, що хоче повіситись… А потім, що хоче зарізати ножем свою дружину чи маму… Навіщо питати психічно хворого? Його свідомість спотворена алкоголем (наркотиками), і він в силу свого хворобливого стану просто не здатний зараз прийняти правильне рішення. Він хворий, але ж ви здорові. Що вам заважає звернутися до лікаря і послідовно, точно, неухильно виконувати всі його рекомендації до отримання потрібного результату? Якщо ви досі цього не зробили, а син (чоловік) хворий не один рік, одже заважає співзалежність.

 

Друга половина формули успіху – ефективна протидія пияцтву – представляє з себе рекомендації щодо здійснення ефективного контролю за хворобою:

1. Всі санкції спрямовані не проти сина (чоловіка, онука і т.д.), а тільки проти алкогольної субособистості, проти «хвороби».

2. Рідні та близькі не бояться зіпсувати відносин і йти на конфлікт. Вони чітко уявляють собі, що можуть зіпсувати відношення не з сином (чоловіком, онуком і т.д.), а тільки з «алкогольною субособистістю», з хворобою, а син (чоловік, онук і т.д.), навпаки , потім , коли одужає і позбудеться від хвороби, сам подякує їм за ці дії.

3. Застосування санкцій по відношенню до хвороби і відсторонення від хімічно залежної людини на час, необхідний, щоб прокинулася здорова частина особистості, відрізняється від шкідливого надмірного контролю при співзалежності тим, що передбачає конкретний результат – тверезість в намічені терміни – частіше протягом 2-3 -х місяців, але зазвичай не більше 1 року, якщо рідні і близькі виконують рекомендації послідовно і повністю, а не імпульсивно і вибірково.

4. Рідні та близькі перестали спілкуватися з «алкогольною субособистістю», з хворобою. Вони розуміють, що все, що могли сказати хімічно залежному, вони вже давно сказали і навіть повторили не один раз. Час для розмов минув, а тепер прийшов час діяти, діяти послідовно, рішуче, безкомпромісно і невідступно, до отримання результату – тверезості сина (чоловіка, онука і т.д.) після повного курсу противоалкогольного лікування.

5. Симптом співзалежності – «сімейний секрет», значить, подолати в собі співзалежність – це застосувати широкий розголос. Якщо він лікується у лікаря, виконує всі призначення і рекомендації, робити цього не слід. Якщо ж ухиляється від спеціального лікування або приймає лікування формально, щоб дружина або мама відв’язалися, щоб в черговий раз довести їм, що його лікувати марно, тоді він повинен засвоїти, що ви більше не станете нічого приховувати від оточуючих. Навпаки, ви, після консультації та узгодження з лікарем, подбаєте про те, щоб все місто знало, що він хворий на алкоголізм (наркоманію) і ухиляється від спеціального лікування. Можна спільно з лікарем скласти план таких заходів та ознайомити з ним хворого. Хворий повинен зрозуміти, що це не пуста погроза, що ви обов’язково будете слідувати наміченим шляхом, якщо він не візьметься за лікування серйозно: «Зірвався – негайно до лікаря. Знову рецидив – знову до лікаря. Вичерпані можливості амбулаторного лікування – в стаціонар. Рецидив після стаціонару – знову в лікарню, але не на місяць, а на два, на три, на чотири. Лікуватимешся хоч десять років, поки тобі самому не набридне жити таким життям, поки сам не зрозумієш, що я ніколи не відступлю перед твоєю хворобою».

Діяти відкрито. Скласти план заходів щодо широкого розголосу з 10-20 пунктів і ознайомити з ним хімічно залежного. Попередити його про те, що якщо він не звернеться за допомогою до психіатра – нарколога або не виконуватиме всі призначення лікаря, тоді план буде виконуватися послідовно і суворо.

Приблизний план широкого розголосу:

1) Якщо протягом 3-х днів після ознайомлення з планом ти не звернувся до лікаря-нарколога, не почав лікування, тоді я напишу і відправлю листа всім твоїм і своїм родичам, де вкажу, що ти потрапив у біду. Я повідомлю, що у тебе хронічний алкоголізм і ти ухиляєшся від лікування. Попрошу відгукнутися, допомогти порадою.

2) Якщо протягом наступних 3-х днів ти не почав лікування, тоді я переговорю з усіма твоїми друзями і знайомими. Попрошу вплинути на тебе.

3) Ще 3 дні нічого не робиш? Пишу заяву директору школи, де навчаються твої діти. Прошу викликати тебе на педраду і провести з тобою виховну роботу, тому що твоє пияцтво погано позначається на успішності та здоров’ї дітей.

4) Ще 3 дні не був у лікаря? Пишу заяву начальнику районного ДАІ, де вказую, що ти сідаєш за кермо з похмілля і прошу вжити заходів, аж до позбавлення водійських прав.

5) Ще 3 дні не прийняв рішення лікуватися? Обговорюю проблему з сусідами (запитаю у них поради), в раді громадського самоврядування, з кербудом і т.д.

6) Ще 3 дні не хочеш нічого змінювати? Пишу заяву дільничному інспектору міліції з проханням вжити профілактичних заходів і звернути особливу увагу на твоє пияцтво.

7) Знову за 3 дні не побував у лікаря? Пишу заяву у відділ захисту прав неповнолітніх з проханням позбавити тебе батьківських прав.

8) Знову не надумав лікуватися? Я знімаю тебе п’яного на фото і на відео. Зі знімків з пояснювальними підписами роблю стінгазету і вивішую перед під’їздом.

9) 3 дні без змін? Показую відео з твоїми п’яними витівками всім знайомим.

10) Все одно не хочеш лікуватися? Пишу заяву директору твого підприємства, де вкажу, що ти розтратив своє здоров’я на виробництві, хворий на алкоголізм і ухиляєшся від лікування. Попрошу направити тебе до лікаря і виділити матеріальну допомогу на лікування.

І т.д., ще 5-10 пунктів по зростаючій, від меншого до більшого болючих заходів. І от коли перші 2-3 пункти з цього плану вже виконані, а попереду ще 10-15 заходів, пацієнт починає замислюватися про те, чи треба йому це? Він розуміє, що рідні перейшли від слів до дій, що це не порожні погрози, якими його лякали раніше, а чітка і безкомпромісна позиція по відношенню до його пияцтва. Ось тут у нього починає формуватися потреба у тверезому житті. Успіх цього методу – широкого розголосу – забезпечений тим, що у пацієнта на I і до середини II стадії все ще є сором і совість.

6. Якщо симптом співзалежності – «компроміс з дияволом», тоді подолати в собі співзалежність – це зайняти безкомпромісну позицію по відношенню до хвороби. Йдеться про відносини з тверезістю після лікування: «Мій син (чоловік), це той, хто живе тверезо після лікування. Той, хто ухиляється – це не син (чоловік), це алкогольна субособистість, хвороба. А з хворобою ніяких компромісів більше не буде». Жінка на прийомі скаржиться: «Я загрожую чоловікові розлученням, а він тільки сміється». Чоловік: «Ну як же мені не сміятися. Вона вже п’ять років загрожує». Так, такі дії нічого, крім сміху, не викличуть. Якщо не збираєтеся розлучатися – не лякайте. Якщо вирішили розлучитися – після першого попередження пишіть заяву і несіть її до суду.

Мама алкоголіка розповідає: «Я сина вже цілий рік лякаю – будеш пиячити, зберу тобі сумку з речами і виставлю за двері». Не треба цілий рік лякати. Якщо не збираєтеся цього робити, не кажіть. Якщо твердо вирішили – після першого попередження виконайте.

Діяти в таких випадках слід обмірковано, виважено, з підготовкою і без зайвих емоцій. Спільно з лікарем психіатром – наркологом намітити план санкцій по відношенню до хвороби з 10-30 пунктів, щоб змусити хворого лікуватись. Санкції слід ранжувати від найлегших до найважчої – повного розриву відносин з болісно зміненою частиною особистості. У плані позначений часовий інтервал між санкціями. Обов’язково треба ознайомити з наміченим планом хворого і діяти строго за планом до отримання згоди на лікування. У разі рецидиву вимагати від хворого негайного звернення до лікаря для продовження лікування, а в разі відмови продовжити виконувати санкції. Якщо навіть після повного розриву відносин хворий продовжує вживати алкоголь (наркотики) – витримати достатню для вирішення проблеми паузу. До тих пір, поки він не звернеться до лікаря, з хворим можна говорити тільки на одну тему – про лікування. Відновлювати відносини можна тільки після того , як він пройшов протиалкогольне лікування в повному обсязі і живе тверезо не менше 2 -х місяців. При першій же чарці знову застосовувати санкції по відношенню до хвороби аж до повного розриву відносин і знову витримати паузу, щоб прокинулася здорова частина особистості. Іноді для остаточного вирішення проблеми необхідно повторювати цю процедуру кілька разів.

Приблизний план санкцій по відношенню до хвороби:

– Даю три дні на роздуми. Якщо ти за цей час не звернувся до лікаря – перестаю тобі готувати.

– Ще три дні не був у нарколога або був, але відмовився виконувати призначення – перестаю прати твої речі.

– Ти не реагуєш? І я перестаю відгукуватися на твої прохання і пропозиції.

– Знову три дні даремно? Перестаю з тобою розмовляти на будь-які теми, крім як про лікування.

– Ухиляешься від лікування? Вживаю заходів щодо окремого ведення господарства: розподіл речей, меблів, встановлення замку в свою частину квартири, можливо – установка залізних дверей.

– І це на тебе не впливає? Через три дні оформлюю розділ особового рахунку.

– Ще не справило враження? Подаю заяву на розлучення.

– Досі не бажаєш лікуватися? Через три дні судовий виконавець описує майно.

– І т.д. аж до повного розриву стосунків з болісно зміненою частиною особистості.

А коли стосунки повністю розірвані, всім своїм життям показати йому, як ви можете радіти, бути щасливою і самодостатньою. Це і буде найкращою допомогою для хімічно залежної людини. Якщо не вийде виконати цю рекомендацію, тоді просто моліться про його здоров’я.

Хвороба не може утримувати себе довго. Позбавлений життєвих благ, любові та уваги, хімічно залежний щиро захоче повернути їх собі, звернувшись за медичною допомогою (на цей раз в повному обсязі) і відмовившись від психоактивних речовин. А радість звільнення від пороку буде так велика, як великий і дивний Божий світ.