Загроза «розумних наркотиків»

Загроза «розумних наркотиків»

Загроза «розумних наркотиків» розвитку головного мозку підростаючого покоління.

З кожним роком все більша кількість підростаючого покоління нашої країни вживає препарати або нелегальні стимулятори, щоб підвищити свій рівень працездатності, уваги, пам’яті, здатності до навчання. Подібні «розумні наркотики» стають все більш популярними в молодіжних субкультурах, і завдяки жорсткості академічних вимог і жорсткому ринку праці. Однак молоді люди, що зловживають подібними препаратами, ризикують отримати довгострокові порушення функцій мозку.

Останнім часом вчені все більше уваги приділяють дослідженню можливих довгострокових побічних ефектів дії «розумних наркотиків» (стимуляторів) на ніжний мозок підлітків, що розвивається. Було встановлено, що будь-яке короткострокове підвищення розумової здібності у зв’язку зі стимуляторами дістається дорогою ціною: тривале зниження пластичності мозку, яке необхідно для можливості перемикання завдань, планування, а також негативні зміни в поведінці. 

Особливі ризики для молодих мізків

Метилфенідат (заборонений в Росії наркотик), становить особливу небезпеку. Його можна придбати на чорному ринку, так як у деяких країнах його досі застосовують в комплексі лікування синдрому дефіциту уваги. Наприклад, в США його продають під назвою Ріталін. Цей препарат виявляє дію на нервову систему, збільшуючи рівень передачі нейротрансмітерів.

Випробування на щурах показали, що молоді мізки, що розвиваються, особливо чутливі до метілфенідату: навіть низькі дози в юному віці знижують нервову активність, роботу пам’яті, а також можливість швидко переключатися з задачі на задачу, гнучкість поведінки. Подібна психічна гнучкість необхідна для комплексного моторного навчання, навичок міжособистісного спілкування та виконання будь-якого виду діяльності.

Ще одним «розумним наркотиком» є амфетамін. За підвищену працездатність, активність і гарну увагу молодь розплачується:

 

  • судомами
  • психозами
  • прискореним серцебиттям і серцевими болями
  • втратою апетиту
  • нудотою, блювотою
  • діареєю.

І це всього лише деякі наслідки, що неодмінно чекають тих наївних людей, які готові заплатити будь-яку ціну за недовгостроковий «успіх».

«Невідоме відоме»

У майбутньому необхідно проводити ще більше досліджень, щоб вивчити якомога більше ефектів, що надають подібні препарати на підростаючий організм.

Що безпечно для дорослих, не завжди безпечно для молоді. Людський мозок продовжує рости і розвиватися до 30 років. Зловживанню «розумними наркотиками» схильне саме молоде покоління, яке до того ж, дуже вразливе до всіх видів побічних ефектів.