Формування звички, синдром відміни, механізми зриву

Формування звички, синдром відміни, механізми зриву: вплив наркотиків на мигдалеподібне тіло.

Люди часто описують залежність як звичку, від якої важко позбутися.

Це так, тому що людям, які вирішили позбутися залежності (наркотиків, алкоголю і т.д.) доводиться стикатися з абстиненцією. Сама абстиненція – надзвичайно неприємний синдром, який змушує наркоманів продовжувати свою нездорову поведінку. Зрештою, відновлення наркотичних звичок після абстиненції буде здаватися їм дуже приємним. Для прикладу, ущипніть себе за руку, щипайте протягом декількох хвилин, не сильно боляче, проте достатньо, щоб неприємні відчуття зберігалися якийсь час, потім відпустіть руку. Ви відчуєте, якою насолодою може стати припинення болю і дискомфорту. Ще більш приємним стає звільнення від синдрому відміни (абстиненції) шляхом відновлення вживання наркотику (алкоголю і т.д.). Абстиненція після деяких речовин, таких як алкоголь і опіати, має фізичні й емоційні наслідки. Інші види наркотиків мають в основному емоційні наслідки відміни. Подібне відбувається завдяки деяким змінам у мозку. У міру наростання вживання наркотику, в цю систему включається все більше областей мозку, які відповідають за емоційний стан людини. Розширена мигдалина найбільш асоціюється з емоційним станом людини.

Мигдалеподібне тіло впливає на емоції та пам’ять. У кожного з нас є як хороші, так і погані спогади про різні події нашого життя. «Хорошими» або «поганими» спогади роблять саме емоції, які людина переживала на той час. Коли мозок формує спогади, він зберігає пам’ять про подію поряд з емоціями, які її супроводжували. Коли людина чує запах моря, відчуває океанський бриз, або чує крик чайок, у неї виникають приємні спогади та емоційні переживання, тому що ці елементи неодноразово асоціюються з відпочинком і насолодою. Спогади про море зберігаються разом з піднесеним емоційним станом. І навіть якщо людина просто подумає про море, без буквальної присутності, вона буде переживати приємні емоції. Так саме, наркоман може просто подумати про наркотики, і випробувати передчуття задоволення. Спогади про вживання наркотику зберігаються разом з приємними відчуттями. Таким чином, приємні асоціації можуть самі по собі стимулювати повторне вживання речовини і формування звички.

Емоційна пам’ять відіграє іншу роль у розвитку наркотичної залежності, і називається сигналом очікування. Сигнал очікування відноситься до зовнішніх стимулів, які можуть спровокувати або підсилити тягу. Сильна тяга часто стає причиною зриву утримання від наркотиків, алкоголю і т.д. Тому ці сигнали часто називають причинами рецидиву. Таким чином, успішний план відновлення після наркоманії буде включати в себе стратегію боротьби з причинами зриву.

Зовнішні стимули (причини рецидиву) можуть являти собою що завгодно, що асоціюється з вживанням наркотика для конкретної людини. Це може бути певний час дня, місце, люди, або заняття. Наприклад, якийсь чоловік залежить від порнографії. Зазвичай, він заходить на сайти, коли його дружина лягає спати. Сам факт того, що його дружина лягати спати, може послужити сигналом і викликати сильне бажання подивитися відео. Пізніше, навіть просто очікування того, що дружина скоро піде спати, буде служити сигналом. Роль мигдалеподібного тіла в процесі емоційної пам’яті полягає в укоріненні цих сигналів. Мозок формує асоціацію між приємними спогадами про наркотик і зовнішніми стимулами. Чим частіше людина повторює дії в цьому циклі, тим більше посилюється зв’язок між емоційною пам’яттю і обставинами. Зрештою, це призводить до одержимості власної залежністю.

Крім того, що мигдалеподібне тіло бере участь у запам’ятовуванні приємних емоційних переживань, воно також відповідає і за «неприємні». Мозок також здатний створювати зв’язок між неприємними переживаннями і обставинами. Такі неприємні емоційні переживання відіграють важливу роль під час абстиненції. Негативна емоційна пам’ять тривоги асоціюється з фізичними ознаками скасування наркотику. Коли починається абстиненція, вона викликає неприємні спогади. Вони посилюють негативні переживання під час симптому. Страх абстиненції часто стає наріжним каменем залежності на пізніх стадіях. Таким чином, на більш ранніх стадіях наркотичної залежності, вживання наркотику стимулюється приємними спогадами про його дію, а на пізніх стадіях, наркотик викликає асоціації як засіб, який приносить полегшення симптомів абстиненції, і приємним виступає вже це відчуття. Тепер полегшення стає стимулом продовження залежності.