Умовні рефлекси і наркоманія

Умовні рефлекси і наркоманія

Відповідний, або так званий класичний умовний рефлекс був відкритий російським вченим Іваном Павловим. Фізіолог досліджував автоматичні рефлекси тварин. Під час його експериментів він виявив важливий принцип засвоєння, що ми зараз і називаємо класичним умовним рефлексом. Іноді його також називають павловським рефлексом.

Класичний умовний рефлекс означає, що певний подразник викликає певну відповідь. Наприклад, якщо людина бачить їжу (подразник), у неї виділяється слина (відповідь). Вам не потрібен психолог, щоб пояснити це. Слиновиділення при вигляді їжі – це безумовний рефлекс. У тому сенсі, що це є автоматичний рефлекс або відповідь на подразник. Людині не треба вчитися, щоб виділяти слину при вигляді їжі (немає необхідності ставити її в умови). Це відбувається само собою.

В одному зі своїх експериментів, професор Павлов дзвонив у дзвоник кожен раз, коли собакам приносили їжу. Можна сказати що він асоціював надходження їжі з дзвоном. І тут, на відміну від їжі, яка була безумовним подразником, звук дзвінка ставав умовним подразником. З цим, собаки засвоїли (звикли до умов) що коли дзвонить дзвінок, їм принесуть їжу. Павлов створив парну асоціацію між безумовним подразником (їжа) і умовним (дзвінок). Зрештою, собаки Павлова починали виділяти слину при одному лише звуці, навіть тоді, коли разом з ним не надходила їжа. Тварини вивчили, що дзвінок означав, що зараз їх будуть годувати. Це сталося тому, що обидва подразника надходили в один час щоразу. У підсумку і їжа і дзвін викликали у них однакову реакцію, тобто слиновиділення.

Отже, що ж спільного між експериментальними собаками Павлова і людською залежністю?

Нагадаємо, що в експерименті Павлова, дзвінок служив в якості підказки для собак. Їжа скоро буде! Точно так само, деякі сигнали (також звані подразниками рецидиву) мають потужний вплив на людей з наркотичною або будь-якою іншою залежністю. Ці подразники легко можуть стати причиною зриву, бо мозок пов’язує їх з самою залежністю. Наприклад, припустимо, що хтось курить марихуану в машині по дорозі додому з роботи. Машина і марихуана викликають парну асоціацію. Таким чином, машина сигналізує, що зараз буде наркотик, також як дзвінок у павловських експериментах сигналізував надходження їжі. Як тільки машина стає умовним подразником, вона може стати причиною найсильнішої тяги викурити сигарету з марихуаною. А сильна тяга стає причиною зриву.

На щастя, такий метод засвоєння інформації дозволяє таким самим чином від неї і позбутися. Дослідження показали, що якщо часто дзвонити в дзвінок, але не приносити собакам їжу, парна асоціація розірветься. Зрештою, цей звук більше не буде стимулювати виділення слини у собак. Повернемося до нашого попереднього прикладу з людиною, яка курить марихуану в машині після роботи. Якщо ця людина буде неодноразово сідати в машину після роботи, але без наркотику, її тяга з часом пройде. Вона не буде приречена користуватися громадським транспортом до кінця свого життя!

У Медичному центрі доктора Василенко пацієнтів навчають боротися з подібними подразниками, які викликають асоціацію з вживанням наркотика чи алкоголю. Якщо пацієнт буде часто їм піддаватися, але без подальшої залежної поведінки, зрештою, ці сигнали втратять свою силу, що викликає тягу. Через те, що більшість пацієнтів на лікуванні в дійсності не можуть на 100% позбутися всіх зовнішніх подразників, що асоціюються з їх залежністю, критично важливо навчити їх правильно справлятися з цією ситуацією вдома. За допомогою занять з психотерапевтом і з плином часу, ці важелі втратять свою силу і перестануть викликати ризик зриву.