Наркоманія: метод батога та пряника

Наркоманія: метод батога та пряника

Роль рефлексів у розвитку та лікуванні наркотичної залежності та алкоголізму.

Яку роль відіграє оперантне научіння (обумовлення) в реабілітації залежності?

Оперантне научіння відноситься до другого принципу навчання. Цей тип навчання відбувається за рахунок причинно-наслідкового зв’язку між поведінкою та її наслідками. Суть його полягає в тому, що якщо певна поведінка отримує винагороду, вона стимулюється, а якщо ця поведінка отримує покарання, тоді, навпаки, вона пригнічується.

Звідси випливає, що речовина або дія можуть викликати залежність тільки у випадку, якщо отримують винагороду, тобто якщо вони приносять насолоду (принаймні спочатку). Люди, які не люблять певні речовини або дії мало схильні до ризику розвинути залежність від них. Такі антипатії не є рідкістю. Люди, які не отримують задоволення від вживання наркотику не можуть стати наркоманами більшості через те, що вони не отримують від цього задоволення (винагороду).

Залежність – набутий навик, оскільки початкове задоволення служило нагородою за поведінку.

Згідно з принципами оперантного навчання, поведінка, що отримала винагороду, буде стимулюватися. Особливе хвилювання викликає той факт, що більшість наркотичних речовин є моментальною винагородою. Наука неодноразово доводила нам, що якщо людина (або тварина) отримують негайну винагороду за свою поведінку, вони швидше її засвоюють. Це також пояснює, чому наркотик часто починає замінювати інші, більш здорові джерела нагороди. Інші джерела часто затримують наступ (наприклад, одужання). І, на жаль, цей цикл продовжує розвиватися. Чим більше прогресує наркоманія, тим менш здатні звичайні радості життя витіснити наркотик з системи винагороди. Наркоман все більше стає залежним від наркотику, тому що наркотик тепер його єдине джерело задоволення.

Покарання також відіграє важливу роль у розвитку наркоманії. В даному випадку якщо на самому початку хвороби було покарання (наприклад, ДТП, або серйозні проблеми зі здоров’ям), це вельми знижує ризик розвитку наркозалежності. У більшості випадків, покарання за вживання наркотику настає набагато пізніше, коли залежність вже твердо стоїть на своїх ногах. На цьому етапі багато хімічних та фізіологічних змін в мозку вже відбулися. Через це припинити вживати наркотики стає дуже складно. Разом з цим вкорінюються нездорова когнітивна та емоційна манера поведінки. Таким чином, на пізніх стадіях розвитку залежності, одного покарання вже не достатньо для стійких змін у бік одужання. Найбільш успішний підхід полягає у збільшенні винагороди за здорові поведінкові навички і усунення винагороди за не здорові.

Оперантне научіння призвело до виникнення ряду ефективних методів лікування наркоманії. Основна ідея яких полягає у винагороді наркоманів за правильну, здорову поведінку і вибір, заснований на одужанні. Однак, дослідження показують, що ця винагорода повинна бути цінною та суттєвою для пацієнта. У цих словах є сенс, бо дуже малоймовірно, що наркоман відмовиться від наркотику за плитку шоколаду.

Очевидно, що те, що є винагородою для однієї людини, не буде таким і для іншої. Для голодної людини їжа може служити винагородою, проте, якщо людина тільки що встала з-за святкового столу, додаткова їжа навряд чи стане приємним подарунком.

Лікування наркоманії завжди повинно включати в себе роботу з членами сім’ї і людьми, у яких є близькі стосунки з залежним. Терапія в Медичному центрі Василенко вчить співзалежних людей правильно винагороджувати наркомана за його здорову поведінку, а також дозволяти негативним наслідкам нездорової поведінки впливати безпосередньо на залежну людину. Це часто виявляється складним завданням для близьких. З любові та турботи про близьку людину, вони самі захищають її від настання покарання за вживання наркотику. І дуже часто результати поведінки залежної людини впливають на всю сім’ю, а не тільки на неї. Незалежно від добрих спонукань люблячої родини, усунення негативних наслідків нездорової поведінки тільки подовжує залежність. На противагу цьому, дозволяючи цим наслідкам статися, члени родини можуть допомогти наркоману стати на шлях одужання.