Наркоманія та близькість несумісні

Наркоманія та близькість несумісні

Взаємозв’язок наркотичної залежності та інтимних проблем

Не дивно, що багато наркоманів на початку свого реабілітаційного шляху стикаються з необхідністю повернути до життя і оздоровити відносини зі своїми близькими на всіх рівнях, включаючи інтимну близькість (фізичну та емоційну) із подружжям або партнерами. Наркоманія і алкоголізм – хвороби, які занурюють людину, а часто і виникають внаслідок ізоляції від оточення, розладу в соціальному житті. Іншими словами, люди, які систематично зловживають психоактивними речовинами, роблять це не тому, що шукають пригод і розваг, а тому що намагаються уникнути дискомфорту, викликаного їхнім власним життям і відносинами з оточуючими. Наприклад, уявімо собі алкоголіка, який не може нормально спілкуватися з людьми на вечірці до тих пір, поки не вип’є. На жаль, коли він п’яний, і почуває себе досить комфортно, щоб контактувати, він вже не в змозі робити це адекватно.

Така поведінка є цілком типовою для більшості наркоманів, коли справа стосується спілкування з їхніми близькими людьми, інтиму і сексу. Простіше кажучи, залежність майже завжди виникає у людей з невирішеною дитячою травмою, психологічним розладом або проблемою особистості. Ні для кого не секрет, що такі важкі випадки, як сексуальне насилля в дитинстві, депресії, тривожність, розлад дефіциту прихильності, викликають сильне почуття сорому і провини, які поступово схиляють постраждалого до ізолювання і відчуження від оточуючих. У таких випадках люди часто вдаються до «самолікування», намагаючись заглушити незрозумілий біль чим завгодно. Цим «чим завгодно» стають:

  • алкоголь,
  • наркотики,
  • сексуальна залежність,
  • азартні ігри,
  • їжа,
  • шопінг і т.д.

Подібну ситуацію можна простежити у хлопця з прикладу, зазначеного вище.

Ще більше ускладнює ситуацію той факт, що більшість людей, що переживають такі проблеми особистого характеру, починають самолікування порівняно рано, як правило, в підлітковому віці. І, щойно підлітки починають робити це, то процес емоційного зростання, який необхідний для здорових дорослих відносин, чахне. Насправді, більшість наркоманів (усіх типів), скажуть вам, що після лікування залежності, вони відчувають, що їх емоційний вік зупинився на тому періоді, коли вони почали вживати. Так що, якщо хлопець з нашого прикладу почав пити в 14 років, він, ймовірно, відноситься до людей емоційно і інтимно, як 14-річний хлопчик. Щоб змінити ситуацію, йому необхідно відновити своє емоційне зростання, тобто звернутися в реабілітаційний центр за лікуванням алкоголізму. По суті, ця людина не здатна зв’язати себе якими-небудь узами з іншими людьми здоровим способом, тому що його емоційне дорослішання зупинилося тоді, коли він почав зловживати.

У інших залежних наркоманів чи алкоголіків можуть бути спочатку які-небудь проблеми інтимного характеру, які й призвели до залежності. А залежність, у свою чергу, загострює проблеми близькості. У кожному разі, для деяких людей питання наркоманії та близькості (як емоційної, так і фізичної) дуже тісно взаємопов’язані, і порівну здійснюють свій внесок у руйнівний цикл.

Коли наркоман змішує вживання наркотиків і заняття сексом, це стимулює як перше, так і друге. З часом така поведінка стає спусковим механізмом зриву, якщо людина перебуває на лікуванні. І, на жаль, необхідно визнати, що питання зв’язку між наркоманією і проблемами близькості дуже мало вивчене. Щоб вирішити його, необхідно звертатися до вузьких спеціалістів.