Теорія розвитку та наркоманія

Теорія розвитку та наркоманія

У попередніх статтях ми вже говорили про важливість наших переконань і очікувань щодо почуттів і поведінки. Тепер варто розглянути ці переконання і очікування як єдине ціле. Весь набір переконань людини можна назвати спробою надати значення своєму досвіду. Ми отримуємо неймовірну кількість інформації через п’ять почуттів (зір, слух, дотик, смак, нюх). Нашому мозку доводиться обробляти і розбирати всі ці дані. Він надає сенс нашому досвіду.

Не дивно, що психологи дісталися до цього питання з точки зору його складності. Різні ступені складності можна добре спостерігати у дітей. Припустимо, що ви обговорюєте Діда Мороза з вашою дитиною. Те, що ви скажете про цього персонажа, залежатиме від віку дитини та рівня її розвитку. З п’ятирічним малюком ви будете обговорювати, що ж подарує Дід Мороз в цьому році. Дитина восьми років вже може висловити сумніви щодо нього, задавати питання про те, як же Дід Мороз встигає віднести подарунки всім дітям за одну ніч і т.д. У віці дванадцяти років діти вже не вірять в існування казки. Очевидно, що рівень розвитку дитини зростає з її віком, і ставлення до предмету змінюється відповідно.

Зростаючий рівень складності в системі значень дитини можна легко поспостерігати. У дорослих ж зміну цінності простежити набагато складніше. Тим не менш, такі рівні також існують серед дорослого населення.

Людина може вилікуватися від наркоманії шляхом підвищення свого рівня розвитку. Подібна заява може здатися гучною, проте знову цей принцип можна проспостерігати у дітей. Егоїстична поведінка дитини під Новий Рік зникає, щойно вона стає старшою. Підлітки з часом починають усвідомлювати, що цінність цього свята полягає не в подарунках, а в об’єднанні родини.

Доросле покоління здатне відкладати негайну винагороду.

Ми здатні відкласти негайне виконання власних бажань. Ми краще вміємо оцінювати свої вчинки з точки зору відносин з іншими людьми. Ми здатні бачити «велику картину» того, що відбувається навколо, а також оцінювати особисту роль кожного в цій картині. У дорослому віці розвивається підвищене почуття моралі. Ми не просто створюємо свою моральність на базі чужого досвіду, кожен з нас має власну глибоку систему цінностей. Подібні можливості людини відіграють важливу роль у боротьбі з наркотичною залежністю.

Тим не менше, серед наркоманів можна часто зустріти людей з недорозвиненою системою цінностей, як би грубо це не звучало. Багато психологів впевнені, що для ефективного одужання, людині необхідно перейти з низької ступені морального розвитку на більш високу. Це може статися за допомогою сім’ї, психотерапевтів, гіпнозу, а також наполегливій роботі над собою.

Коли відбувається подібне зрушення в системі розвитку, це призводить до переоцінки мислення і нових свіжих поглядів на життя. Пацієнти починають усвідомлювати необхідність нових шляхів боротьби зі своїми проблемами, і шукати вихід з життєвих неприємностей уникаючи наркотиків, алкоголю або іншої залежної поведінки, яка раніше служила «ліками». Тяга до наркотику жевріє дуже швидко, і бажання вжити може зберігатися ще довгий час, однак людина на вищому щаблі морального розвитку розуміє проблему в більш широкому сенсі: «Так, я дуже хочу пограти в покер на цьому тижні. Але я можу впоратися з цим бажанням. Якщо я піду грати, я швидше за все знову програю багато грошей. А я не хочу засмучувати своїх близьких. Вони для мене важливіші».

Здатність розуміти і приймати загальну картину що відбувається, і є найвищим ступінем розвитку людини. Ця здатність лежить в основі бажання подолати залежність. Людина не буде стояти перед вибором вживати чи ні, якщо єдине, на чому вона зосереджена – це її особисте задоволення. Звичайно, вона буде вживати. Її вибір може змінитися, тільки якщо вона подумає про глобальну картину. Що відбудеться після кайфу? Що буде з людьми, які мені дороги? Що станеться з моєю роботою? Що буде з моїм здоров’ям і майбутнім? Оцінка широкого контексту дозволяє нам зупинити порив негайного задоволення своїх бажань. Така оцінка є центром процесу одужання після наркоманії та забезпечує бажання здорових змін.