Світовий звіт про наркозалежності

“Страшна стабільність зловживання традиційними наркотиками і зростання залежності від медикаментозних препаратів та інших субстанцій ” – Світовий звіт про наркозалежності 2013

У той час, коли вживання традиційних наркотиків, таких як героїн і кокаїн, здається, трохи знижується в деяких частинах світу, своїх обертів набирає зловживання психоактивними речовинами та медикаментами, які виписують самі лікарі. Препарати, які тепер називаються “лігал хайс” або навіть “дизайнерський наркотик” (NPS), множаться з безпрецедентною швидкістю і створюють непередбачені проблеми для суспільства і суспільної охорони здоров’я.

Світовий звіт про наркозалежності 2013 показує, що кількість вживання NPS наведене Управлінням ООН з наркотиків і злочинності зросло на 50% за останні п’ять років. Вперше воно перевищило загальну кількість інших вживаних наркотиків. Через те, що нові шкідливі наркотики дуже швидко і стабільно з’являються на міжнародній арені, служби міжнародного контролю наркотичних речовин зіштовхуються із швидкістю і креативністю феномена NPS.

Це гучна проблема, тому що сам наркотик є легальним. Він відкрито продається через інтернет. Цей вид наркотику ще треба тестувати на безпеку, і він може виявитися набагато небезпечнішим, ніж вже відомі види. Вуличні назви НПС, такі як “спайс”, “мяу -мяу” і “сіль для ванн” вводять молодих людей в оману, вони вважають, що це лише веселощі з низьким ризиком. Необмежені нескінченними варіаціями хімічних структур NPS випереджають всі спроби ввести міжнародний контроль над ситуацією. Поки законодавство пасе задніх, злочинні синдикати виявилися на передовій цього прибуткового ринку. Побічні ефекти і можливість звикання до цих нових наркотиків в кращому випадку мало вивчені.

На ниві більш традиційних наркотиків Африка стає мішенню для торгівлі, а також виробництва заборонених речовин. Виникає необхідність у міжнародному співробітництві для моніторингу ситуації і для запобігання становлення континенту все більш вразливим до торгівлі наркотиками та організованої злочинності. Існує також необхідність надання допомоги великій кількості наркозалежних людей, які стали жертвами побічних ефектів наркотиків.

Нові дані показують, що число людей, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, а також живуть з ВІЛ в 2011 році, було наступним: 14 млн. осіб віком від 15 років вживали наркотики внутрішньовенно, а 1,6 млн. таких наркоманів жили з вірусом імунодефіциту.

В умовах виробництва, Афганістан залишає за собою лідируючу позицію виробника і розповсюджувача опіуму в світовому масштабі (75% виробництва незаконного опіуму в 2012 році). Загальна площа посівів опійного маку склала 236 320 га і була на 14% більше, ніж у 2011 році.

Підрахунок кількості виробленого кокаїну варіюється від 776 до 1057 тонн в 2011 році. Найбільше конфіскацій – незалежно від чистоти наркотику – продовжують надходити з Колумбії та США. Вживання кокаїну в США (найбільшому кокаїновому ринку в світі) продовжує знижуватися, зате зростає у країнах Азії, Океанії, Центральної та Південної Америки і Карибах за даними 2011 року.

Вживання стимуляторів на основі амфетаміну, за винятком екстазі, залишається широко поширеним у світовому масштабі і росте в більшості регіонів. У 2011 році 0,7% світового населення у віці від 15 до 64 років, а це близько 33,8 млн. людей, вживали цей наркотик.

Поширеність екстазі в 2011 році (19 млн., або 0,4% населення) була нижчою, ніж у 2009 році. Проте, на глобальному рівні, кількість конфіскацій зросли до нового максимуму в 123 тонни в 2011 році, що на 66% більше, ніж у 2010 році (74 тонни).

Метамфетамін продовжує домінувати у продажі наркотиків, нараховуючи 71% конфіскацій наркотику по світі в 2011 році. Таблетки метамфетаміну є найбільш поширеним видом наркотика в Південно-Східній Азії: 122, 8 млн. таблеток були вилучені в 2011 році.

Конфіскація кристалічного метамфетаміну збільшилася до 8,8 тонн, що стало найвищим показником за останні п’ять років. Це говорить про велику небезпеку, що йде від наркотику.

Канабіс залишається найпоширенішим забороненим наркотиком, хоча його вживання значно знизилося серед європейської молоді за останні 10 років.

Отже, глобальна картина вживання наркотиків залишається стабільною. Поки в Європі показники знижуються, кокаїновий ринок набирає обертів в Південній Америці та Азії.