Смерть від передозування наркотиками

Смерть від передозування наркотиками

Епідемія героїну, яка почала поширюватися по Європі в 80 -х, призвела до збільшення летальних випадків серед споживачів опіатів. Хоча щорічна кількість смертей була найвищою на рубежі тисячоліття, передозування наркотиками відібрало життя у понад 70 000 жителів Європи в наступну декаду. Незважаючи на те, що останні показники знизилися з 7700 до 6500 випадків між 2009 і 2011, про смертні випадки продовжують стабільно доповідати в Естонії, Швеції і Великобританії (Шотландії). Передозування наркотиками продовжує бути основною причиною смертності молоді в Європі.

Випадкам смерті від передозування наркотиків можна запобігти, і є хороші докази того, що певні заходи втручання можуть як зменшити виникнення передозування, так і не допустити летального результату в ситуаціях передозування. Незважаючи на те, що загальна кількість смертей залишається високою, за останні роки в країнах Європи відбулися деякі позитивні тенденції та зміни. Збільшилися накопичені знання про фактори ризику та захисту, пов’язаних з передозуванням, і про успішне регулювання ситуації. Деякі країни зайнялися пошуком інноваційних способів визначення ризику передозування, підвищення обізнаності та навчанням потенційних свідків, у разі необхідності надати першу допомогу.

 

Які чинники збільшують ризик летальних і не летальних передозувань?

Вид наркотику, спосіб застосування і здоров’я людини мають величезний вплив на ризик передозування. Більшість смертей від передозування пов’язано з вживанням опіатів, в першу чергу, з вживанням героїну внутрішньовенно. Підвищення рівня ризику смертельних випадків також пов’язано з вживанням декількох наркотиків одночасно, в поєднанні один з одним, алкоголем або бензодіазепінами. Безліч чинників навколишнього середовища також збільшують ризик передозування і смерті, включаючи погану систему охорони здоров’я  і недостатність провізії, особливо в країнах третього світу.

Недолік відповідальності або неадекватне втручання свідків передозування, погане знання надання першої допомоги, відсутність доступу до необхідних ліків і страх покарання збільшують летальний результат від передозування.

Навчання оточуючих

Більшість випадків передозування відбувається в присутності інших людей, більшість наркоманів були її свідками або самі пережили. Всі наркомани та їхні близькі є потенційними свідками. Навчання першої допомоги населення при передозуванні наркотиками може істотно знизити ризик смертності.

Заходи попередження летальних результатів полягають у відповідному навчанні оточення і членів сім’ї. Вони повинні правильно розпізнати екстрений випадок і надати необхідну медичну допомогу до того, як приїдуть лікарі.

 

 

Поширення інформації про ризик передозування наркотиками

 

Чи залежні люди багато чого не знають, чи недооцінюють ризик можливості передозування, але ефективне спілкування та освідомлення про небезпеку може значно знизити ризик шкоди.

В ідеалі, профілактика передозувань, просвіта та консультативні заходи проводитимуться підготовленими професіоналами в якості повсякденної діяльності у відповідних центрах охорони здоров’я та первинної медико-санітарної допомоги. Моніторинг ризику передозування та лікування героїновий хворих можуть сприяти зниженню загальної смертності ( Дарк у співавт., 2011), в той час як втручання заходів запобігання передозування може допомогти виявити особистості, схильні до цього ризику. Більшість Європейських країн доповідають про поширення необхідної інформації, яка іноді доступна на різних мовах, з метою дійти до наркоманів – мігрантів. У цій області все частіше використовують інтернет і нові канали зв’язку, наприклад відео, пов’язані з вживанням наркотиків та їх передозуванням.