Стрес та залежність

Стрес та залежність

Взаємозв’язок стресу та наркоманії

В минулому наркоманія сприймалася як результат прийому речовини, що викликає звикання, наприклад, героїну або алкоголю. Ці речовини наділялися практично чарівною силою, роблячи людину безпорадною проти їх впливу, незалежно від контексту і обставин, таких як стрес і емоційне напруження, з якими стикалася людина. Це знайшло своє відображення у визначенні залежності від психоактивних речовин.

Тим не менш, з 1970 року, почали з’являтися дослідження, які малювали іншу картину взаємозв’язку стресу та наркоманії. З’ясувалося, що люди, що приймають речовини, які викликають залежність, не завжди потрапляють в цю саму залежність. І навпаки, на перший погляд невинна поведінка, яка не включає вживання наркотиків або алкоголю, була визнана як залежність, наприклад:

 

  • Ігроманія,
  • шопоманія,
  • харчова залежність,
  • комп’ютерна,
  • сексуальна.

 

Вчені все більше стали помічати взаємозв’язок між залежною поведінкою та набором обставин, психологічних установок та інших проблем, таких як стрес, що переживає залежна людина.

Наркоманія часто стає спробою впоратися зі стресом, хоча насправді заподіює тільки нові проблеми для людини. Не дивлячись на те, що людина дійсно може отримати тимчасове полегшення напруги за допомогою психоактивного препарату або певної поведінки, цей процес викликає звикання, а значить полегшення буде недовговічним, і незабаром для боротьби зі своїм стресом буде потрібно більше наркотику.

 

Багато залежностей приносять з собою додаткове навантаження, таке як симптоми абстиненції. Вони наступають, коли наркотик не потрапляє до організму, і людині потрібно збільшувати дозу, щоб впоратися і з симптомами, і отримати від цього задоволення. Наркоман сам замикає себе в нерозривне коло залежності.

З цієї точки зору стає ясно, що деякі люди є більш уразливими до розвитку наркоманії, ніж інші, через кількість стресу в їхньому житті. Наприклад, в даний час добре відомий зв’язок між жорстоким поводженням в дитинстві, чи то фізичне, емоційне або сексуальне насильство, і подальшим розвитком пристрасті до наркотиків, алкоголю або іншої поведінки в дорослому житті.

Жорстоке поводження в дитинстві стає вкрай напруженим фактором для дитини, і продовжує створювати проблеми в міру того, як вона дорослішає, з подальшими проблемами з відносинами і відсутністю самоповаги. Не кожна дитина, яка піддавалася насиллю в дитинстві, стає наркоманом, так, як і не кожного наркомана кривдили в дитинстві, проте вразливість тих дітей, що пережили жорстоке поводження і які надалі стали залежними від психотропних речовин, стає наочним прикладом зв’язку між стресом і розвитком наркоманії, алкоголізму, ігроманії, залежності від їжі, покупок, комп’ютерів і сексу.

Визнання ролі стресу в розвитку залежності і розуміння важливості боротьби зі стресом для подолання наркоманії має вирішальне значення. Це допомагає людям уникнути страждань, які може принести наркоманія, а також страждань, які вона принесе близьким та оточуючим людям.

Ніколи не пізно навчити себе, своїх дітей та молодь навичкам управління стресом, для уникнення схильності до розвитку залежності в першу чергу.