Страшна реальність харчової залежності

Страшна реальність харчової залежності

Раніше вважалося, що наркомани в основному егоїстичні, корисливі люди, у яких слабкий характер і відсутня сила волі. В результаті, найпоширеніші види залежності – наркоманія та алкоголізм – отримали клеймо злочинних діянь, і замість надання допомоги в лікуванні, люди, які страждають цими захворюваннями, отримують правове покарання у вигляді штрафів і тюремного ув’язнення. Більше того, прийнято вважати, що залежні люди можуть досягти успіху в лікуванні тільки за умови усвідомленого бажання одужати.

Але тепер, ми схильні розглядати залежність як хворобу в більш широкому спектрі. Численні дослідження довели, що залежність – це хвороба, яка схожа на цукровий діабет або серцево-судинні захворювання. Людина з нею не народжується, а набуває її з часом, і якщо так все ж таки сталося, її неможливо вилікувати раз і назавжди, а доведеться лікувати постійно і жити з цим. Крім того, на додаток до психотропних речовин, існує безліч поводжень, які викликають звикання, наприклад, азартні ігри, фізичні вправи, секс та ін. Може здатися, що ця проблема підстерігає нас на кожному розі, єдиним заспокоєнням є той факт, що вона лікується .

Харчова залежність: інший наркотик, та ж хвороба

Протягом багатьох років проводилися нескінченні дослідження з метою або підтвердити, або спростувати існування харчової залежності. Відсутність достовірних історичних результатів привело до того, що довгий час харчову залежність розглядали як недостатність самовладання. Однак пізніші дослідження показали, що їжа, як і секс та наркотики, може викликати звикання. Дослідження, що проводяться на тваринах і людях, показали, що центри задоволення, які стимулюються наркотиками, алкоголем і сексом, також можуть стимулюватися їжею, особливо дуже смачною їжею, що містить високий відсоток цукру, солі або жиру (все те, що в надмірних кількостях шкодить організму).

Коли людина страждає від харчової залежності, організм реагує на вживання продуктів харчування так само, як на вживання алкоголю або героїну. Під час вживання смачної їжі організм переживає викид дофаміну та інших речовин, які стимулюють гарне самопочуття. У цьому випадку людина незабаром починає ототожнювати вживання їжі з задоволенням, що підкріплює подальше повторення такої поведінки. З погляду залежності, механізми харчової наркоманії практично нічим не відрізняються від алкогольної, опіатної або героїнової. Однак у той час як зловживання психоактивними речовинами викликає сплеск нейрохімічних похідних, харчова залежність є більш фізіологічним процесом. Продукти харчування самі по собі не здатні змінити хімію мозку, але здатні викликати звикання, відповідно з часом кількість вживаної їжі буде збільшуватися для досягнення ефекту насолоди.

 

Тяга до їжі, звикання і стриманість

У разі пристрасті до алкоголю чи наркотиків, в результаті прийому цих речовин людина переживає зміни в хімічному балансі організму. Ці зміни, особливо ті, які стимулюють приємні відчуття, і є причиною, через яку людина продовжує потурати своїм пристрастям. Частота вживання згодом збільшується, також як і дозування. Через це тіло стає фізіологічно залежним від речовини, і подальше вживання вже необхідно не тільки для отримання насолоди, але також і для підтримки нормального функціонування організму. Тим не менш, не дивлячись на те, що продукти не є небезпечними наркотиками, пристрасть до їжі багато в чому розгортається таким же чином, як і будь-яка інша залежність. Коли людина починає асоціювати задоволення з їжею, це стане приводом відчувати тягу. Звичайно, тяга наркомана дуже відрізняється від тяги людини, що страждає харчовою залежністю. Забавним фактом є те, що багато харчових наркоманів відчувають тягу до продуктів, які їм не подобаються.

Тяга наркомана завойовує всі його думки, роблячи так, що він не може встояти перед об’єктом бажання. У випадку з харчовою залежністю, тяга проявляється або до їжі в цілому, або до якогось конкретного продукту з такою силою, що стриматися і встояти перед бажанням неможливо. Доведено, що наркомани, як правило, відчувають менше задоволення, віддаючись своїй залежності, ніж люди, які не мають залежності. Іншими словами, сексоголік відчуває менше задоволення від сексу, ніж звичайна людина, так і люди, які страждають залежністю від їжі, перестають відчувати від неї задоволення, тому що їх організм виробляє толерантність, тобто звикання. Звикання змушує людину частіше залучатися до своєї залежності і у великих кількостях, тому що розум ще пам’ятає первісне задоволення, і женеться за ним. З погляду харчової залежності це означає, що харчовим наркоманам доведеться з’їдати великі порції і частіше, що призводить до переїдання, а також ряду інших потенційно шкідливих розладів харчування. Крім того, під час утримання від їжі, харчові залежні будуть відчувати абстиненцію також, як алкоголіки чи наркомани, тому що позбавлення серотоніну і дофаміну буде викликати в них почуття депресії, занепокоєння, гніву. Утримання від їжі також може викликати проблеми з концентрацією уваги і сном.

Лікування харчової залежності

Як і більшість розладів контролю над спонуканнями, харчова залежність – це хвороба. Але її можна вилікувати таким же шляхом, як і інші залежності. Участь у психотерапевтичному лікуванні, розробка методів боротьби зі стресом, а також корисні процедури цілком здатні повернути людину до нормального життя.