Не порівнюйте себе з іншими наркоманами

Не порівнюйте себе з іншими наркоманами

Як хвороба, наркотична залежність впливає на здоров’я людини, її розумове та емоційне благополуччя, міжособистісні стосунки та ін. З розвитком наркотичної чи алкогольної залежності, багато стають фінансово неспроможними, безробітними, і часто бездомними. Незважаючи на те, що деталі міняються від випадку до випадку, в їх переживаннях є багато спільного, через що між наркоманами може зміцнюватися дух взаєморозуміння і товариства.

Тому часто групи підтримки колишніх наркоманів чи алкоголіків можуть надавати благотворний вплив на нинішніх. Серед багатьох причин такого успіху, мабуть, найбільш очевидною є здатність полегшити почуття самотності, яке відчувають хворі в процесі реабілітації. Під час лікування людина може відчувати почуття самотності, тому що їй (на її думку) ні з ким поділитися своїми переживаннями так, щоб її зрозуміли. А групи підтримки часто складаються з таких самих залежних людей, які знаходяться на різних стадіях одужання: від початківців до людей, які залишаються тверезими вже кілька років. Особистий досвід залежності і стриманості передаються в середовище, де кожен може поділитися своєю проблемою і отримати розуміння у відповідь. Спілкування з людьми, у яких є схожий досвід і така ж мета, допомагає у відновленні.

На жаль, часто наркомани в групах підтримки починають порівнювати себе, або ототожнювати з іншими членами. Подібне порівняння може вчинити негативний вплив, завдати шкоди самооцінці і впевненості у своїх силах, а також підштовхнути людину, що щойно стала на шлях тверезості, ризику зриву.

Ототожнення з товаришами по нещастю

У процесі лікування, залежна людина, так чи інакше, буде зустрічати людей, схожих на неї. Це може бути щось незначне (наприклад, залежність від одного наркотику), або щось більше (вчинення одних і тих же злочинів). Ототожнення з іншими наркоманами допомагає позбутися самотності і почуття, що залежність зробила людину огидним членом суспільства. Навпаки, навіть найдобріші та найінтелігентніші люди можуть стати жертвами алкоголізму та наркоманії, здійснювати вчинки, яких вони б ніколи не зробили, якби не речовина. Ділячись з іншими наркоманами, людина часто усвідомлює, що наркотичний розлад, і вчинки, які вона здійснювала в цей час, ніяк не визначають її як особистість. Швидше вони надають досвіду, засвоївши який, пацієнт може стати сильнішим, продуктивнішим, і здоровіше обирати своє майбутнє. Більше того, наркомани на реабілітації можуть отримати користь від обміну досвідом, навчитися, як долати перешкоди, боротися зі стресом, і користуватися іншими перспективами.

Чому не можна порівнювати себе з іншими наркоманами

Для наркоманів на початковій стадії реабілітації властиво ділитися пережитим досвідом. Вони порівнюють свої історії з тим, що чують від інших. Часто це приймає форму порівняння, хто «краще», а хто «гірше». Це також означає, що пацієнт буде порівнювати швидкість відновлення, а також методи лікування, які могли підійти іншим, але не підходять йому, і робити неправильні висновки. Ось деякі з причин, чому порівняння себе з іншими наркоманами є марним, і навіть небезпечним:

  • Поняття «найстрашніший наркоман» не існує

Багато наркоманів будуть порівнювати себе з іншими, в надії визначити, хто «гірше», щоб переконатися, що у них самих не все так погано. У наркологів дійсно існує метод визначення тяжкості залежності, проте лікарі ніколи не порівнюють ці результати з результатами інших пацієнтів. На кожного наркомана залежність впливає по-різному, тому насправді таке порівняння неможливе.

  • Метод, який допоміг одному наркоману, не завжди допомагає іншому

Повернемося до того, що залежність, як правило, впливає на кожного наркомана по-своєму, залежно від багатьох факторів. Не існує універсального способу лікування, який допоміг би абсолютно всім. Тому коли один наркоман порівнює користь певного методу для іншого пацієнта, він може зробити невірне припущення про те, що у нього безнадійний випадок, тому що цей результативний (на його думку) метод на нього не діє.

  • Порівняння використовують для виправдання зриву

У процесі лікування залежності, наркомани часто чують історії інших наркоманів. Порівнюючи свою історію з чужою, пацієнт може неправильно розтлумачити і порахувати, що до нього ставилися набагато гірше, ніж до інших. Таке відчуття несправедливості може легко підштовхнути його до повернення у свою залежність.

Як ви можете спостерігати, важливо, щоб у процесі лікування залежності, наркомани НЕ намагалися порівнювати себе і свій досвід лікування з іншими. Однак їх спілкування між собою та підтримка роблять благотворний вплив на процес одужання. Важливо знайти правильний баланс між спілкуванням і підтримкою, і порівнянням.