Марихуана й абстинентний синдром

Марихуана й абстинентний синдром

Абстинентний синдром розвивається через 2-3 роки систематичного куріння. Характеризується дратівливістю, нетерплячістю, зниженням настрою, втратою апетиту, безсонням, схудненням, ознобом і тремором. Ці симптоми можуть почати проявлятися через кілька годин після відмови від наркотику. З’являється важкість і відчуття стискання у грудях, у скронях. На шкірі і під шкірою виникає відчуття печіння, неприємного поколювання, смикання. Максимальний прояв абстиненції – 3-7 діб, тривалість – від 3 – 5 -ти днів до декількох тижнів. Можуть виникати психотичні стани у вигляді сутінкового розладу свідомості.

 

Описана і третя стадія, яка розвивається через 9-10 років постійної наркотизації. Падає толерантність, наркотик надає тільки тонізуючу дію. Абстиненція носить затяжний характер. Часті психози з шизофреноподібною галюцинаторно-маячною симптоматикою як під час інтоксикації, так і під час абстиненції; зміни у моральній, інтелектуальній, вольовій та афективній сферах. У хворих розвивається «амотиваційний синдром» («вигорання»), який складається з поступової втрати інтересу до щоденних занять і навколишнього світу. Хворі стають млявими, пасивними, замкнутими, похмурими, їх увага нестійка, а пам’ять знижена. За даними досліджень, проведених в США, ці симптоми відзначають у себе 40% осіб, які систематично курять марихуану.

У осіб, які почали курити марихуану до 17-річного віку, відзначається затримка (у порівнянні з тими, хто почав курити пізніше) розвитку деяких мозкових структур (виявлено за допомогою магнітно-резонансної томографії), а також більш низький зріст і менша маса тіла. Ймовірно, це пов’язано з негативним впливом марихуани на статеві гормони і гормони, які продукуються гіпофізом.

Крім того, у осіб, які постійно вживають продукти конопель, виникає безсоння, головні болі, відзначається зменшення маси тіла і нерідко виснаження, пов’язане з втратою апетиту, шлунковими розладами і хронічним поносом. Відзначається також негативний вплив на пам’ять, а також зниження інтелектуальної та психомоторної працездатності. Досить часті зміни в дихальній системі (хронічні запалення гортані, бронхів, емфізема легенів і навіть рак легенів). Це пов’язано з тим, що один «косяк» містить стільки токсичних речовин, скільки 10-20 звичайних сигарет. Знижується також загальна опірність організму. У жінок можливі порушення овуляції, скорочення менструального циклу і безпліддя. У дітей регулярних курців марихуани у віці чотирьох років виявляється погіршення пам’яті, відзначаються порушення мови. У чоловіків, що палять каннабіноїди, знижується кількість і рухливість сперматозоїдів, а також частіше, ніж у загальнох популяції, відзначаються випадки імпотенції. Під час досліджень на тваринах встановлено зниження сексуальної активності.

Алкалоїди, що містяться в коноплях, дуже погано виводяться з організму. Психоактивна речовина тетрагідроканнабінол зберігається в організмі близько 30 днів. (Дуже добре розчиняється в жирах і тому погано виводиться). У курців марихуани формується психологічна залежність, але у осіб, які щодня вживають високі дози, після припинення паління відзначені слабо виражені симптоми відміни. Найчастіше турбують тяга до наркотику,дратівливість, страх, підвищена пітливість і зниження апетиту.

Незважаючи на настільки виражені порушення, особи, що зловживають препаратами конопель схильні заперечувати факт своєї залежності, і навіть стверджувати, що вживана ними речовина не є наркотиком. Все це є проявом хвороби, як і нав’язливе прагнення до вживання препаратів коноплі. І самостійне, без допомоги наркологів та інших фахівців у галузі лікування залежностей, спроби «зав’язати» призводять або до зміни наркотику, або до алкоголізації хворого.