Синдром HPPD

Синдром HPPD, або тривалий психічний розлад, викликаний галюциногенами.

Цей психічний розлад ще можуть називати «флешбек».

Подібний стан виникає у тих людей, які раніше вживали галюциногенні рекреаційні наркотики, як правило, кілька разів.

Синдром проявляється у вигляді тривалих візуальних галюцинацій, викликаних вживанням галюциногенних наркотиків, вже після припинення їх дії. Термін «флешбек», хоч іноді і використовується як синонім, насправді є окремим недостатньо визначеним явищем. Протягом багатьох років цей термін вживали двояко. Він описує короткострокове, перехідне, епізодичне, не руйнуюче, зворотне, доброякісне, повторне переживання візуальних порушень, схожих з порушеннями під час вживання галюциногенних наркотиків. А синдром HPPD, навпаки, є постійним і довгостроковим, що викликає стан тривоги. Наслідки його безумовно не є доброякісними і супроводжуються почуттям дисфорії (хворобливо-зниженого настрою).

Симптоми розладу завдають страждань, а також спричиняють соціальні, професійні та інші проблеми в житті людини. Варто звернути увагу, що ці симптоми не повинні бути викликані іншими серйозними психічними розладами, такими як деменція, делірій або шизофренія, особливо внаслідок гіпнопомпічних галюцинацій або гіпнагогічних образів.

Поширеність синдрому HPPD

Сам по собі синдром зустрічається досить рідко, і найчастіше виникає у людей, схильних до вживання психоделічних наркотиків. Достовірні дані про поширеність захворювання не доступні. Проте, занепокоєння з приводу виникнення цього симптому зростає з кожним роком.

Фактори ризику

Найчастіше синдром виникає після вживання галюциногенних препаратів та їх аналогів. Відомі випадки виникнення синдрому у людей, що спробували галюциногени всього один раз. Інші фактори ризику знаходяться під питанням, у зв’язку з недостатньою кількістю досліджених випадків та їх порівняння.

 

Що собою являє синдром HPPD?

Симптоми:

 

 • Зорові галюцинації у вигляді рухомих кольорів.
 • Відчуття руху в периферичному полі зору, при відсутності такого.
 • Ковзаючі явища – рухомі об’єкти залишають сліди або залишкові зображення.
 • Позитивні залишкові зображення (зображення, які зберігають первинний колір).
 • Мерехтіння кольору при тьмяному освітленні.
 • Сприйняття кольору в підвищеній інтенсивності фарб.
 • Сприйняття об’єктів з оточуючими ореолами.
 • Макропсія або мікропсія (сприйняття об’єктів у невідповідних розмірах, більше або менше справжнього).

 

Диференційний діагноз:

 

 • Збереження інтоксикації галюциногеном (не діагностується до моменту, коли пройде достатній період часу для виведення гострої інтоксикації).
 • Функціональний розлад мозку, наприклад, шизофренія.
 • Органічні захворювання головного мозку, наприклад, пухлини головного мозку, марення, недоумство, візуальна галюцинація внаслідок епілепсії.
 • Зорові галюцинації, викликані іншим наркотиком та/або пов’язаних з ним захворювань, хвороба Паркінсона.
 • Симульована хвороба.
 • Гостра абстиненція через алкоголь або наркотики (необхідно брати до уваги всю історію залежності).
 • Очні хвороби, що викликають порушення сприйняття.

 

Дослідження синдрому HPPD

На даному етапі немає корисних підтверджуючих досліджень. Для того, щоб виключити інші причини виникнення подібних симптомів, необхідно використовувати скринінгові тести крові, зображення мозку і електроенцефалографію (ЕЕГ).

Лікування

Через брак систематизованих наукових даних про захворювання немає чітких даних про використання конкретних медичних препаратів в лікуванні синдрому. Відомі випадки застосування нейролептиків, протисудомних, бензодіазепінів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) і клофеліну. Направлення до фахівця для вирішення цієї проблеми є доцільним.

Прогноз

Симптоми повинні пройти протягом декількох місяців, якщо їх лікувати фармакологічно. Однак, деякі пацієнти можуть відчувати сильні симптоми протягом багатьох років, в такій ситуації вони є незворотними.

Профілактика

Кращий спосіб профілактики – уникати всіх видів галюциногенних та інших рекреаційних наркотиків.