Депресія чи наркоманія: що було першим?

Депресія чи наркоманія: що було першим?

Що було спочатку: курка чи яйце?

У середовищі видужуючих людей існує приказка: «алкоголь і наркотики можуть стати причиною психічного захворювання, але саме захворювання не може бути причиною залежності». Однак це не зовсім так. Деякі психічні захворювання, особливо ті, які не були вчасно діагностованы та не отримали лікування, можуть послужити спусковим механізмом для початку зловживання алкоголем і наркотиками.

Депресивні розлади часто викликають гострі дискомфортні відчуття, такі як:

 

  • смуток, що переповнює,
  • почуття безнадійності,
  • емоційний ступор,
  • ізоляція,
  • порушення сну,
  • порушення травлення, а також всі порушення, які з цим пов’язані.

 

Для людей, які страждають від депресії та не отримують адекватного лікування, властиво вдаватися до самолікування. Це може посилити депресію і зробити її набагато серйознішою. Келих або два алкоголю, кілька таблеток, здається, можуть тимчасово полегшити деякі симптоми, проте порожнеча, що залишається після того, як речовини залишають організм, набуває нових масштабів.

Подібна абстинентна депресія настає щоразу, коли наркотик або алкоголь виходять з тіла, хоча, спочатку, деякі люди і не відчувають цих симптомів. Сама по собі абстинентна депресія може послужити спусковим механізмом подальшого зловживання психоактивними речовинами.

Ще однією проблемою є той факт, що якщо алкоголь і наркотики вживаються одночасно з ліками, вони можуть вплинути на активну силу цих ліків – зробити їх сильнішими чи слабшими. У будь-якому випадку це піддає людину ризику госпіталізації.

 

Часто через подібний досвіду, люди, що перебувають на реабілітації після наркоманії, намагаються уникати всіх видів медичних препаратів, навіть тих, які виписує лікар. Адже одного разу вони вже зіткнулися з травматичним досвідом наркоманії та пережили важкі часи. Часто, люди, що зав’язали важким шляхом, за допомогою сили волі та жахливої абстиненції, більше воліють пережити сувору депресію в емоційних муках, ніж за допомогою медикаментів.

Пацієнти з подвійним діагнозом (і депресією, і наркоманією/алкоголізмом) обов’язково повинні обговорити це питання з фахівцем. Не можна залишати його без уваги.

Такі пацієнти часто задають питання: «невже алкоголь або наркотики спровокували депресію?». На це питання неможливо відповісти однозначно. Висококваліфікований фахівець завжди зможе вичленувати джерело депресії та визначити, чи було воно початковим або стало причиною наркоманії/алкоголізму. Щоб визначити, який стан був початковим, терапевт повинен використовувати психологічну характеристику та звіти сім’ї, друзів, роботодавців, а також обліки правоохоронних органів.

Чому так важливо знати, що було першим: депресія або залежність?

Тому що людина з початковою депресією, до того як вона почне вживати наркотичні речовини, потребує лікування, у тому числі медикаментозного втручання, протягом більш тривалого періоду, ніж людина, що одержала депресію як наслідок зловживання речовинами. Депресія, викликана зловживанням психоактивними речовинам, як правило, не потребує такого ж лікування.

Часто, люди з депресивним розладом, які вдаються до лікування наркотичної залежності, не можуть адекватно розцінити, що з ними відбувається. Вони можуть перебувати в стані емоційного ступору, смутку, або не в змозі зосередитися. Можливо, попередній фахівець не зробив точної соціально-психологічної оцінки пацієнта. Відсутність звітності або неналежна оцінка може стати причиною неповного розуміння загальної картини захворювання.

Коли пацієнт, чия депресія була викликана зловживанням хімічними речовинами, отримує лікування, призначене для первісної депресії, через якийсь час він почне шукати відповіді на запитання: «а що я тут роблю? У мене немає таких проблем … ». В таких випадках це не є запереченням лікування і захисним механізмом, а дійсне зауваження, пов’язане з неправильною постановкою діагнозу.