Психози в картині порушень

Психози в картині порушень

Психотичні стани, що вимагають обов’язкової медикаментозної корекції, виявлялися у 7% всіх спостережуваних пацієнтів. Даний відсоток не є реальною цифрою поширеності психозів серед людей, що вживають психоактивні речовини, так як наявність психічних розладів (з урахуванням психотерапевтичного та реабілітаційного акценту) була протипоказанням для направлення в центр. Однак подібні порушення розвивалися в процесі реабілітації, або не були діагностовані фахівцями раніше. Практика диктує необхідність правильної кваліфікації психозів, що має велике значення не тільки для вибору терапевтичних підходів, а й для прогнозу захворювання в цілому.

Всі психози розділені на ті, що розвиваються на тлі інтоксикації, в період абстиненції і підгострі або хронічні рецидивуючі в стані різних термінів ремісії. На їх тривалість і структуру впливали терміни наркотизації, вживана речовина, супутні соматичні та неврологічні захворювання

Клінічна картина найчастіше представляла делірій (2-3 діб), з переважанням зорових галюцинацій, як правило, відображаючих страхи та побоювання. Пацієнт описує ворожі банди, які загрожують розправитися, терористів, групи підлітків, з якими ворогують, чи інші страхітливі сцени. Рідше приєднувалися слухові галюцинації, що пов’язані тематично і відбиваються в поведінці. Деліріозні затьмарення свідомості розвивались вночі на тлі безсоння, супроводжувались руховим порушенням, вдень поведінка упорядковувалась з частковою амнезією, що відбувається тривалістю 1-2 дні. Виникали психози на висоті сп’яніння токсичними речовинами, або при їх передозуванні. Часто пацієнти перед госпіталізацією вживали «наостанок» дози психоактивних речовин, що значно перевищують їх попереднє щоденне вживання. При вживанні холінолітиків делірій мав деякі особливості, зокрема, відзначалися мікроптичні галюцинації, коли хворі бачили дрібних звірів, комах; паралельно нерідко спостерігалися тактильні галюцинації (хворі відчували, що по тілу і під шкірою бігають комахи). Даний розлад свідомості супроводжувався вираженими коливаннями афекту (від маніоформного до тривожно-тужливого), виявлявся періодами агресивності. Вихід з психозу, як правило, відбувався через виражену астенію.

 

Значно рідше виявлявся стан сплутаності. Він відрізнявся розгубленим виглядом, здивованою мімікою і повним нерозумінням того, що відбувається навколо, дезорієнтацією в часі і місці. Пацієнти не впізнавали рідних, з якими приїхали на лікування, при цьому вперше побачені люди представлялися як добре знайомі. Сплутаність зустрічалася внаслідок дії великих доз стимуляторів або при підвищеній чутливості до них.

Серед психотичних форм, що розвиваються в період абстинентного синдрому, переважали маячні психози. У літературі домінує думка, про рідкісну частоту даних проявів при опійній наркоманії. За нашими спостереженнями параної були достатньою частою патологією у даних хворих (переважно у пацієнтів внаслідок вживання стимуляторів і канабіноїдів). Мабуть, відносно висока частота даних гострих психозів може бути проявом патоморфоза опійної наркоманії, обумовленого поєднанням вживання опіатів з препаратами снотворно-седативної дії; наявністю в анамнезі черепно-мозкових травм і соматичних порушень. Клінічні прояви маячних психозів подібні. Вони починаються з сильної тривоги і страху, виникає відчуття, що “все зрозуміло”, формується здогадка про підступні задуми проти нього. Подібні висновки спочатку викликають цікавість і навіть радість, але незабаром відчуття небезпеки бере верх і обертається гнівом і агресією. Висловлюються ідеї відносин, маячні підсумки дуже швидко переходять до дій, ними обумовленими. За тематикою це маячні ідеї переслідування, впливу, ревнощів; всі вони мали високу ступінь «системи доказів». У частини хворих маячні переживання поєднувалися з маніоформною симптоматикою (підвищенням активності, прискоренням темпу мислення, коливанням афекту від ейфорійного до гнівливого). Дані пацієнти були особливо брутальними, конфліктували з персоналом та супроводжуючими, в цей період значно підвищувалася тяга до наркотизації. У лікуванні обов’язковим було призначення атипових нейролептиків (переважно зипрекса і рисперидону) тривалістю не менше 2 – 3 тижнів.

Рецидивуючі психози в період ремісії були представлені у хворих, що вживають канабіноїди. Дебютують вони найчастіше параноїдною симптоматикою. При цьому можливі галюцинаторно-параноїдний синдром Кандинського-Клерамбо і деперсоналізаційний синдром. Зазвичай протягом 1-2 діб спостерігається продромальний розлад у вигляді порушень сну, невмотивованої тривоги, підозрілості, підвищеної дратівливості. Надалі формуються маячні ідеї, які погано систематизовані, позбавлені внутрішньої логіки, можливі елементи парафреніі. Параної безглузді за змістом, поєднуються з вербальними псевдогалюцинаціями, елементами психічних автоматизмів. При повторних загостреннях структура психотичних переживань дуже нагадує шизофренічний процес, виявляються навіть дефіцітарні симптоми. Перебіг психозів відрізнявся стабільністю симптоматики і несприятливим прогнозом навіть на тлі лікування нейролептиками; створювалося враження, що їх тривалість обумовлена ??в основному ендогенними, а не інтоксикаційними факторами.

Раннє виявлення описаних психічних розладів дозволить включити в комплексне лікування та реабілітацію диференційовану лікарську терапію, підвищити ефективність лікування залежностей і сформувати адекватний прогноз в кожному конкретному випадку.