Про ліквідацію психічної залежності

Детальніше про ліквідацію психічної залежності в центрі Василенко

Від початку ми виходимо з того, що психосоматичний стан дискомфорту, який у наркомана проходить після вживання наркотику, тут свідомо посилюється за допомогою механізмів парадоксальної інтенції, з панікою, жахом, болем, що переходять в конвульсії, відчуття задухи і «вмирання». Наростання цих переживань і відчуттів призводить до почуття неприязні, доходячи до відрази, ненависті, агресії стосовно наркотику. Особливістю створення «психоенергоблока», «агресії проти наркотику» є наростання сили впливу на пацієнта від сеансу до сеансу, за типом «крещендо», що досягає апогею у вигляді «істеричного катарсису». Для посилення суперстрессової дії гіпнозу одночасно, в межах одного сеансу, а всього від 3 -х до 6 -ти й більше процедур, проводяться сеанси Електроконвульсивної терапії в докоматозних параметрах, коли подається електричний розряд (при біполярному розташуванні електродів скроня – скроня), що супроводжується словесним «кодом» – пов’язаним з поняттям «наркотик», механізм умовно-рефлекторного зв’язку закріплює в свідомості пацієнта негативний, смертельно небезпечний вплив наркотику на зміну раніше пережитої і бажаної ейфорії. Крім рефлекторного механізму, важливий вплив даної процедури пов’язаний з антидепресивною її дією, адже не випадково творці методу – італійські психіатри – Бінні і Чарлетті – застосували ЕСТ насамперед для зняття наркозалежності, а незабаром виявилися можливості методу для успішного методу лікування ряду психічних захворювань, перш за все різних психотичних депресій та кататонічних станів. Мабуть, ефективність ЕСТ при наркоманиях пояснюється тим фактом, що приховані і явні депресії часто лежать в основі подальшого потягу до наркотиків ( Пішель В.Я. у співавт, 1999; . Судаков К.В., 1990;. Dzoljic та ін, 1989; Gulati та ін, 1988). Паралельна, а іноді ще до проведення гіпнозу, а також протягом усього ліківання, психоаналітична, психокорекційна робота з пацієнтами здійснюється бригадою лікарів – психоаналітиків.

 

Розроблена і успішно застосовується на практиці ціла програма психоаналітичних тестів і прийомів впливу на пацієнтів. Сюди включені: класичний психоаналіз З. Фрейда (1990), в його новому варіанті, використовує не письмовий запис вільних асоціацій, як це робив автор методу і його послідовники, а диктофоном. «Інтерв’ю» розшифровується разом з пацієнтом на другий день після запису, що дозволяє більш точно і повно виявити приховану, підсвідому сферу психіки наркомана. Застосовуються широко відомі техніки та підходи – гештальт- терапія за Ф. Перлзом (1992), трансакційний аналіз за Е. Берном (1992), Юнігіанский аналіз (1994), НЛП (Р. Бендлер). Особлива увага приділяється підготовці пацієнтів до основної психотерапевтичної події – суперстрессового гіпнозу. З цією метою ще до початку гіпнозу, а також у проміжках між ними (у вихідні дні), проводиться холотропне дихання за С. Гофом (1994). Досвід показав, що трансові стани, що виникають під час цих сеансів (або їх варіантів за типом вільного дихання), дають хворим перше (спонтанно виникає при гіпервентиляції) подання про майбутній гіпнотичний стан, тим самим полегшуючи його виникнення в період гіпносуггестіі. Крім того, в період цих сеансів виникають явища катарсису, що полегшують надалі зняття опору до гіпнотичного впливу та ліквідації наркозалежності.

 

В якості психотерапевтичних засобів широко застосовується аутотренінг по І.Шульце (1994), східні медитації і концентрації (К. Хемфрейс, 1994, Лу К “Уан -Ю, 1994). Застосовується, з метою підвищення надійності психотерапевтичного впливу, «відеотерапія» (перегляд відеозаписів сеансів гіпнозу та інших процедур, що раніше проводилися, включаючи кодування та його перевірку, перегляд документальних і художніх фільмів з антинаркотичною тематикою). Паралельно застосовуються такі процедури, як фізіотерапія, мануальна терапія, масаж, методи фізичної культури (у спеціальному спортивному залі, обладнаному тренажерами, спортивними снарядами, ігровими столами), також супроводжуються психотерапевтичним впливом, музикотерапією. Даний розділ роботи охоплює основний запас часу – до 4 тижнів.