Пристрасть до азартних ігор пов’язана з мозком

Патологічна пристрасть до азартних ігор пов’язана із змінами в опіоїдній системі мозку

Нові дослідження показали, що природна опіоїдна система в мозку патологічних гравців інакше реагує на подразники.

Цей факт може допомогти пояснити, чому любов до азартних ігор перетворюється на залежність.

Науково-дослідна група з Великобританії, яка займається питанням азартної залежності, повідомляє, що ігроманія – дуже поширене явище. Близько 70% населення Великобританії час від часу грає в азартні ігри. Тим не менш, у близько 0,6% дорослих британців – або близько 300 тисяч осіб – азартні ігри виходять з-під контролю, приймаючи характер залежності.

Для свого дослідження, яке група презентувала на Європейському конгресі з нейропсихофармакологіі в Берліні, вчені набрали 29 добровольців, з яких у 14 була патологічна залежність від азартних ігор. В процесі дослідження вони використали Позитронно-емісійну томографію (ПЕТ), щоб виміряти рівень опіоїдних рецепторів у мозку. Ці рецептори забезпечують міжклітинний зв’язок – як замок, ключем до якого є нейромедіатор, чи інша хімічна речовина, така як ендогенний опіоїд під назвою ендорфін, – пояснюють дослідники.

Вчені не виявили ніяких відмінностей між рівнями рецепторів у патологічних гравців і здорових людей. Чого не відбувається у людей з алкогольною, героїновою або кокаїновою залежністю, у них рівень опіоїдних рецепторів підвищується.

На наступному етапі дослідження всім добровольцям дали препарат на основі амфетаміну,  що випускає ендорфіни (природні опіати), і повторили дослідження на ПЕТ.

 

Сканування показало, що у патологічних гравців рівень звільнення ендорфінів був набагато меншим, ніж у здорових людей. Рівень їх ейфорії також був нижчим.

«З нашого дослідження випливає висновок про дві речі, – каже доктор Інге Мік. – По-перше, мозок патологічних гравців реагує на цю стимуляцію інакше, ніж мозок звичайних людей. А по-друге, патологічні гравці не отримують того ж рівня ейфорії, що й звичайні люди. Це пояснює, чому ігроманія перетворюється на залежність. »

Дослідники також відзначили, що це було перше вивчення залежності на основі опіоїдної системи за участю позитронно-емісійної томографії.

«Озираючись на попередні дослідження інших залежностей, таких як алкоголізм і наркоманія, ми розраховували, що у патологічних гравців також збільшиться рівень опіоїдних рецепторів. Але цього не сталося. Однак ми виявили очікувану зміну ендогенних опіоїдів у відповідь на стимуляцію амфетаміном. »

«Ці дані свідчать про причетність опіоїдної системи до розвитку залежності від азартних ігор, і про те, що ця залежність відрізняється від хімічної, наприклад, до алкоголю чи наркотиків. Ми сподіваємося, що в довгостроковій перспективі ці дані допоможуть нам виробити новий підхід до лікування ігрової залежності. »