Навички концентрації уваги

Навички концентрації уваги можуть допомогти підліткам уникнути проблем з алкоголем і наркотиками

Нові дослідження в галузі психології та психотерапії показують, що добре розвинені навички концентрації уваги – здатності зосередитися на завданні і не відволікатися на подразники – допомагають уникнути алкогольної чи наркотичної залежності у разі перших «експериментів» підлітків з психоактивними речовинами.

Дослідження, проведене доктором Атікою Кхурана, професором кафедри психології і прав людини Університету Орегона (США), опубліковане онлайн в журналі Development and Psychopathology.

В процесі дослідження вчені проаналізували результати довгострокового спостереження за 382 підлітками з великих міст, які перебували в групі ризику. Ці результати дали перше уявлення про те, як молодь починає вживати алкоголь, тютюн і марихуану. Наукова робота зосередилася на підлітках від 11 до 13 років, тому що саме цей період характеризується початком пошуку нових відчуттів і досвіду, що часто знаменує шлях до незалежності в зрілому віці.

Попередні дослідження були засновані на спогадах дорослих людей про те, як вони стали зловживати психоактивними речовинами.

Доктор Кхурана заявляє:

«Не всі експерименти з психоактивними речовинами в ранньому віці перетворюються в залежність.»

«Деякі підлітки пробують алкоголь, наркотики або нікотин, а потім припиняють. А деякі, навпаки, потрапляють в залежність. Метою нашого дослідження було дізнатися, чим же відрізняються ці дві групи? »

За час чотирьох тестувань, учасники дослідження представляли самозвіт про вживання психоактивних речовин кожні 30 днів. В процесі також було проведено чотири тести на концентрацію уваги і робочу пам’ять.

Дослідники виявили, що ранні експерименти з наркотиками найбільш ймовірно призведуть до наркотичної залежності тих підлітків, чия імпульсивна поведінка не стримується здатністю до концентрації уваги і хорошою пам’яттю.

 

Оцінки учасників експерименту, які досягли старшого підліткового віку, були проаналізовані, і з’ясувалося, що компульсивна поведінка, а не тільки перші експерименти з наркотиками, підвищує ймовірність розвитку психічних порушень.

  • Компульсивна поведінка – поведінка, викликана непереборним потягом, що вчиняється поза волею людини. Може бути ознакою психічного розладу.

Контроль імпульсів пошуку винагороди здійснює передфронтальна кора головного мозку. За своєю природою, добре розвинені навички концентрації уваги можуть зупинити людину в момент імпульсивного бажання або дії, тому що вона зосереджується і може контролювати позиви, які генеруються подіями навколо.

Вчені виявили, що недостатні навички уваги і погана пам’ять у підлітків частіше приводять їх до імпульсивного вживання психоактивних речовин.

Отримані дані припускають початок розробки нових методів раннього запобігання зловживання алкоголю та наркотиків серед неблагонадійної молоді, наприклад:

  • Недолік уваги можна визначити у дітей, починаючи з трирічного віку.
  • Надійна сім’я, яка допомагає дитині зміцнити пам’ять і стимулює її когнітивні функції, може стати успішним запобіганням підліткового алкоголізму та наркоманії.
  • У підлітків подібні навички можна виробляти за допомогою заходів, які стимулюють соціальну активність та навички вирішення проблем.