Помічник наркомана

Помічник наркомана

У кожного наркомана поруч є людина, яка навмисно чи ненавмисно сприяє наркоманії і заохочує вживання речовини. Таких людей називають «помічниками наркоманії», і зазвичай ними можуть бути батьки, брати чи сестри, дружини, або просто близькі друзі наркомана, які вважають, що діють з спонукань любові і доброти. На нещастя, їх допомога в ліквідації або приховуванні наслідків наркоманії тільки підсилює і подовжує саму залежність.

Більше того, через те, що існує маса різновидів наркоманії, помічники залежності можуть сприяти різним видам деструктивної поведінки, таким як надмірні витрати, захоплення азартними іграми, переробки, переїдання або недоїдання, вчинення злочинів, зловживання алкоголем, наркотиками тощо. Разом з цим важливо розуміти, що «помічник наркоманії» – це не та людина, на яку можна покласти всю провину. Сприяння наркоманії, а не реабілітації – це всього лише ведмежа послуга, яка може призвести до того, що наркоман зруйнує своє життя до того, як отримає необхідну допомогу.

Чи є ви помічником наркоманії? Або може у вас залежність, але поруч є людина, яка неусвідомлено її стимулює?

Дізнайтеся про те, як і чому помічники заохочують розвиток залежності, і про ознаки такої поведінки:

Чому помічники наркоманії стимулюють хворобу?

Перш ніж вказати ознаки поведінки помічників, необхідно зрозуміти, що рухає їх поведінкою. Головне пам’ятати, що такими людьми завжди рухає бажання чинити в інтересах наркомана. Навіть більше, дуже рідко вони сприяють залежності зі злим умислом і навмисно. Як правило, помічники помилково вважають, що своїми діями вони допомагають наркоману, а замість цього стають своєрідною буферною зоною між хворим і наслідками його хвороби. Найпоширенішим прикладом можуть стати батьки наркомана, які всіляко захищають його від юридичних наслідків вчинків, витягують його з в’язниці, захищають або, більше того, беруть удар на себе. Частіше, ніж ні, батьки роблять так, щоб у їхніх дітей із залежністю не було приводів до міліції, не було судимості, яка може поставити під загрозу все майбутнє дитини.

Типовий помічник наркоманії відчуває співчуття до залежного, і діє так, щоб уникнути або запобігти будь-яким конфліктам. Наприклад, якщо наркоман просить грошей у родини або друзів, помічник наркоманії скоріше погодиться дати йому грошей, щоб уникнути скандалу або крадіжки, і тим самим посприяє черговому вживанню наркотика або алкоголю. Так саме, багато наркоманів будуть покладатися на інших, щоб вирішити свої проблеми з оплатою житла, харчування та інших фінансових питань. Помічник буде платити за все це, тому що йому важко дивитися на те, як рідна людина втрачає житло, роботу і т.д. Таким чином він виправдовує свій внесок у розвиток залежності іншої людини. На жаль, помічникам важко зрозуміти, що «замітаючи» за наркоманом, вони лише заохочують залежність, відкладаючи настання закономірних наслідків. Насправді, вони самі перетягують на себе ці наслідки, тим самим полегшуючи наркоману життя.

Як розпізнати помічника наркоманії?

Причиною заохочення наркоманії є співзалежність. Коли люди залежать один від одного, часто відбувається так, що вони змушені вирішувати проблеми один одного. Співзалежний помічник наркоманії візьме на себе слабкості наркомана, прихопивши якомога більше його обов’язків. Це може включати в себе виховання дітей наркомана, утримання його сім’ї, вирішення фінансових питань і т.д. Співзалежний помічник звалить на себе таку кількість завдань, що іншій людині, тобто наркоману, нічого не залишається, на ньому немає ніякої відповідальності, і від нього нічого не чекатимуть.

І якщо спочатку помічники робили те, що вони роблять, з жалю, в кінцевому підсумку вони опиняються в розпачі. Помічники починають відчувати, що у них немає іншого вибору, окрім як підтримувати близьку людину, інакше вони ризикують втратити її. Співзалежність також ускладнюється тим, що надалі наркомани починають маніпулювати почуттями, з метою отримати допомогу в питаннях, які вони не можуть вирішити самі. І, на жаль, співзалежні помічники більше за всіх схильні до цих маніпуляцій.

Інша риса, притаманна помічникам наркоманії – схильність недооцінювати масштаби проблеми. У випадку з алкоголізмом і наркоманією, помічники будуть виправдовувати залежність як спосіб впоратися з проблемами, що навалилися. Вони будуть називати алкоголізм близької людини звичайним «келихом пива в кінці робочого дня». Применшення тяжкості залежності дозволяє їм продовжувати свою тактику поведінки не відчуваючи провини або відповідальності за свою участь у розвитку хвороби близької людини.

Як перестати бути помічником залежності?

Припинити допомагати залежності не значить припинити любити або допомагати наркоманові. Насправді, безумовна любов має вирішальне значення у визнанні наркоманом своєї хвороби, і рішенні отримати професійну допомогу. Тим не менш, помічники повинні усвідомлювати небезпеку, яку представляє їх поведінка. Щоб припинити руйнівну поведінку, і направити свою любов в потрібне для наркомана русло, необхідно пам’ятати наступне:

  • Наркоман приходить до рішення позбутися залежності тільки в результаті сукупності всіх негативних наслідків своєї поведінки, які обрушуються на його голову, а не на голову матері, батька або ще кого-небудь. Дозвольте йому особисто зіткнутися з кожною проблемою, яка витікає з його дій. Наркоман повинен усвідомити свій стан і почати лікування.
  • Помічники повинні усвідомити і змиритися з тим, що не володіють достатньою кількістю ресурсів, щоб нескінченно вирішувати чужі проблеми: особисті, фінансові і т.д.
  • Відмова у фінансовій допомозі наркоману буде більш благодійною для нього самого.

Наркоманія – смертельна хвороба, яка вбиває тисячі людей щодня. Не дозволяйте собі прикладати до цього руку. Кращий спосіб допомогти близькій людині – підштовхнути її до вибору програми лікування залежності.