План профілактики рецидивів

План профілактики рецидивів

Етапи зриву

Рецидив – це процес, а не подія. Для того щоб розпізнати рецидив, необхідно знати його етапи. Процес рецидиву починається за тижні або навіть за місяці до самої події – фізичного рецидиву.

Є три стадії рецидиву:

1. Емоційний рецидив.

2. Психічний рецидив.

3. Фізичний рецидив.

Під час стадії «емоційного рецидиву» ви не думаєте про вживання наркотику. Однак ваші емоції і поведінка налаштовують вас на можливий рецидив у майбутньому.

Ознаки емоційного рецидиву:

 

 • тривога;
 • нетерпимість;
 • гнів;
 • оборонний настрій;
 • перепади настрою;
 • ізоляція;
 • відмова прийняти допомогу;
 • відсутність в групах підтримки;
 • відсутність апетиту;
 • поганий сон.

 

Ознаки емоційного рецидиву схожі з симптомами періоду після гострої абстиненції. Усвідомлення того, що відбувається, допоможе вам уникнути зрив. На пізніх стадіях можливість рецидиву все більше притягується, і хід подій значно прискорюється.

 

Ранній етап профілактики рецидивів

Профілактика на даному етапі полягає у визнанні того, що ви перебуваєте на емоційній стадії рецидиву, після цього визнання змініть свою поведінку. Усвідомте, що ви перебуваєте в ізоляції і попросіть про допомогу. Практикуйте методи релаксації, коли ви відчуваєте занепокоєння. Визнайте, що ваш сон та харчування погіршилися, і постарайтеся собі допомогти.

Якщо ви не бажаєте змінити свою поведінку на даному етапі, і живете в стадії емоційного рецидиву занадто довго, ви морально виснажуєтесь. Коли ви відчуваєте моральне виснаження, ви хочете цього уникнути. Тобто відбувається перехід на стадію психічного рецидиву.

Як ви можете допомогти собі самостійно.

Найголовніше, що ви можете зробити, щоб запобігти рецидив на даному етапі – це краще піклуватися про себе. Подумайте, чому ви вживаєте. Ви вживаєте наркотики або алкоголь, щоб втекти, розслабитися і винагородити себе. Ви зриваєтеся, бо не дбаєте про себе, і створюєте ситуації, які психологічно й емоційно спустошують вас. Ви хочете уникнути реальності через це виснаження.

Наприклад, якщо ви не дбаєте про себе і погано харчуєтеся або спите, ви будете почувати себе знемогливим. Якщо ви, за допомогою відпочинку і релаксації, не відпустите ваші образи і страхи, через деякий час вони доведуть вас до крапки. Вам буде незатишно навіть у власному тілі. Якщо не звернутися за допомогою, виникне відчуття ізоляції. У разі, коли будь-яка з цих ситуацій продовжується достатню кількість часу, ви почнете думати про вживання. Але якщо ви почнете краще піклуватися про себе, своє харчування, сон та відпочинок, ви зможете уникнути цих відчуттів, і також уникнути рецидиву.

Психічний рецидив

Під час процесу психічного рецидиву у вашій голові відбувається війна. Одна частина хоче вживати наркотичні речовини, а інша – ні. На ранньому етапі психічного рецидиву ви починаєте допускати думки про вживання. На пізнішому етапі ви вже напевне думаєте про це.

Ознаки психічного рецидиву:

 

 • роздуми про людей, місця та предмети, що пов’язані з наркотиками;
 • ідеалізація наркоманського минулого;
 • брехня;
 • зустрічі зі старими друзями-наркоманами;
 • фантазії про вживання наркотику;
 • думки про рецидив;
 • планування рецидиву.

 

Через те, що наркотичний поклик стає все сильнішим, вам буде все важче зробити правильний вибір.

Методи боротьби з психічним рецидивом

На цьому етапі ви можете контролювати вживання наркотику (алкоголю) за допомогою уяви. Ви хочете випити всього лише один келих. Однак постарайтеся уявити собі розвиток подій. Один келих завжди веде до кількох, а наступного дня ви прокидаєтеся з почуттям глибокого розчарування в собі. Наступного дня вам буде важко зупинитися, і ви знову замкнетесь в цьому зловісному колі. Коли ви заздалегідь програєте цей сценарій в своїй голові, навіть один келих вже не здасться вам таким привабливим.

Дуже часто бажання вжити зростає, коли ви опиняєтесь наодинці з собою, адже ніхто не буде знати про ваш зрив. Наприклад, коли ваш чоловік поїхав на вихідні, або ви вирушили в подорож. Саме в такі моменти ваша залежність намагатиметься переконати вас у тому, що у вас немає ніяких проблем, і насправді лікуєтеся ви тільки, щоб заспокоїти чоловіка або начальство на роботі. Постарайтеся знову програти події наперед у своїй голові. Варто нагадати собі про негативні наслідки, які ви вже переживали, і про можливі наслідки у разі зриву. Якщо б ви могли контролювати свою залежність, такого б не сталося.

 

Розкажіть кому-небудь про свої думки. Зателефонуйте другові, в групу підтримки, або кому-небудь, хто може вас вислухати. Поділіться з ними тим, через що вам доводиться пройти. Чарівна властивість розмов полягає в тому, що як тільки ви почнете вимовляти вголос те, про що ви думаєте, що відчуваєте, ваші позиви до вживання почнуть зникати. Вони будуть здаватися вже не такими сильними.

Відволікайтеся. Коли думки про зрив знову приходять до вас, знайдіть собі заняття до душі. Зателефонуйте другові, сходіть на зустріч, на прогулянку. Якщо ви просто будете сидіти вдома з вашим бажанням спожити, і нічого не будете з цим робити, ви самі дасте шанс рецидиву.

Зачекайте 30 хвилин. Більшість бажань вжити тривають зазвичай від 15 до 30 хвилин. Час тягнеться вічність, коли ви відчуваєте бажання. Однак воно швидко зникне, якщо ви знайдете собі заняття, будете трудитися.

Одужуйте день за днем. Не думайте про те, що абстиненція триватиме вічно. Ця думка вводить в заціпеніння навіть тих людей, які знаходяться в процесі відновлення вже довгий період.

Одужання день за днем означає, що ви повинні зіставляти ваші цілі з вашим емоційним станом. Коли у вас достатньо сил і мотивації, ви можете поставити собі мету не вживати тиждень, чи місяць. Але якщо вам важко, і бажання вжити виникає постійно, поставте собі мету – не вживати один день, або навіть ці пів години. Процес одужання відбувається крок за кроком, не треба вичавлювати з себе останні соки, заглядаючи наперед.

Фізичний рецидив

Якщо у вас виникли думки про рецидив, і ви нехтуєте подібними порадами, будьте готові до того, що зрив не за горами. Як не за горами і похід в алкогольний відділ магазину, а за ним і похід до вашого дилера.

На цій стадії зупинити рецидив буде вже важко. Всі ваші зусилля по одужанню повинні сконцентруватися до настання цієї фази. Ви можете попередити можливість зриву, якщо зловили себе на думці про нього ще на ранній стадії після гострої абстиненції.