Невдачі реабілітаційних центрів

Невдачі реабілітаційних центрів

Чому реабілітаційні центри не можуть гарантувати 100% -ву тверезість?

Одною з найбільших помилок, що стосуються роботи реабілітаційних центрів є міф про те, що такі заклади зобов’язані гарантувати тверезість пацієнта. За цією логікою, якщо наркоман або алкоголік опинився на реабілітації, то відповідальність за зрив лікування лягає лише на плечі лікарів, а не самого пацієнта. Всі, хто не витримав реабілітацію, мабуть лікувалися в поганому центрі. Немає нічого більш не відповідного правді, ніж така заява.

Що можуть і не можуть реабілітаційні центри

Якщо уважно придивитися до логіки подібного твердження, можна побачити її хибність. У світі не існує жодного реабілітаційного центру наркоманії, який міг би гарантувати 100% успішний результат лікування, так само як немає і жодного центру, у якого успіх лікування дорівнювався б 0%. Існує маса різновидів програм лікування, і необхідно пам’ятати, що залежність це хвороба. Як і у випадку інших хвороб, лікарня зобов’язана лише забезпечити пацієнта правильним діагнозом і необхідними ліками. Але саме пацієнт відповідає за те, як він ці ліки приймає.

Що насправді можуть і повинні робити реабілітаційні центри?

Якщо установа не відповідає за тверезість пацієнта, тоді за що ж вона відповідає? Є 3 базових обов’язки кожного медичного закладу, який займається лікуванням наркоманії, алкоголізму та інших залежностей:

 • Детоксикація – в першу чергу це відповідальність наркологічних центрів. Вони повинні очистити організм від речовин, а також надати медичну допомогу в процесі скасування, тому що самостійно людині це зробити важко і небезпечно для здоров’я. Особливо небезпечною є алкогольна абстиненція, оскільки в деяких випадках призводить до смерті.
 • Терапія – другим обов’язком кожного реабілітаційного центру є забезпечення пацієнта певним набором методів боротьби з тягою. Це досягається шляхом психологічної терапії, тренінгів, груп, і заняттями щодо запобігання зривів. А також набором специфічних методів, на яких спеціалізується той чи інший медичний центр.
 • Безпечне і тверезе оточення – ще одним обов’язком реабілітаційних центрів є забезпечення здорового оточення на період одужання наркомана. Це включає в себе догляд за здоров’ям пацієнта, а також мінімальний ризик зустрічі з речами, які можуть запустити зрив лікування.

Що не можуть і не повинні робити реабілітаційні центри?

Ребцентри не можуть змусити пацієнтів не вживати, тому що це суперечить правам людини. Реабілітаційний центр це добровільна медична установа, а не місце позбавлення волі. Тому будь-який примус є неможливим. Пацієнту можуть допомогти зберігати тверезість тільки за допомогою догляду, терапії та порад. А як він ними скористається, залежить від самого пацієнта. Якщо ви зірвалися після лікування, варто поставити такі питання не до лікаря, а до себе:

 • Чи відвідував я всі групові заняття?
 • Чи слухав я всі поради свого психотерапевта?
 • Чи підтримував я зв’язок з корисним оточенням, або вибрав самотність?
 • Чи тримався я подалі від усього, що нагадує мені про наркоманське минуле, включаючи людей і місця?
 • Чи виконував я всі вказівки лікарів?
 • Чи приймав я всі необхідні ліки?
 • Чи був я чесний?
 • Чи старався я з усіх сил?

Чи дійсно реабілітаційні центри марні?

Реабілітаційні центри наркоманії та алкоголізму є основою одужання. 3 основних завдання, за які вони відповідають (детоксикація, терапія, безпечне оточення) – це речі, які пацієнт не в змозі забезпечити собі самостійно.