Наркотики і ваш МОЗОК

Наркотики і ваш МОЗОК

Мозок є командним центром вашого тіла. Він контролює все, що ви робите, навіть коли ви спите.

Вагою всього в 3 кг, цей орган складається з безлічі відділів, які працюють як одна команда. І кожен з цих відділів має свою певну функцію. Коли наркотики проникають у мозок, вони можуть перервати роботу і насправді змінити порядок того, як мозок виконує свої функції. Ці зміни призводять до звикання і є відмінною рисою залежності.

Наркотичні речовини впливають на три основні галузі людського мозку:

 

  • Стовбур мозку, який стоїть на чолі всіх найважливіших функцій життєдіяльності організму, таких як дихання, кровообіг, травлення. Він також пов’язує головний мозок зі спинним, який відповідає за рухові функції м’язів і кінцівок.
  • Лімбічну систему, яка відповідає за наші емоції, наприклад почуття задоволення, коли ви їсте шоколад. Відчуття задоволення змушує людей повторювати ті ж дії, які до нього привели.
  • Кору головного мозку; це грибоподібна область мозку (сіра речовина). У людини вона настільки велика, що займає близько трьох чвертей всього мозку. Вона розділена на чотири частини, які називаються частками, які контролюють певні функції. Деякі області регулюють наше сприйняття, дозволяючи нам бачити, відчувати, чути і відчувати смаки.Передня частка кори головного мозку, відома як лобова частка, є центром розумових процесів. Вона відповідає за нашу можливість думати, планувати, вирішувати питання і приймати рішення.

Як наркотик поводиться в мозку

Наркотики – це хімічні речовини. Вони впливають на систему повідомлення мозку і втручаються у звичайну роботу нервових клітин. Різні наркотики, залежно від їх хімічного складу, працюють по-різному. Насправді деякі види можуть настільки вплинути на роботу мозку, що ефект від цього буде тривати ще довгий час після того, як людина перестала приймати наркотик. Цей процес виникає у разі постійного вживання речовини.

Деякі наркотики, такі як марихуана та героїн, активізують нейрони, тому що їх хімічний склад імітує склад природних нейромедіаторів. По суті, ці наркотики можуть “обдурити” рецептори, приєднатися до них і активізувати нервові клітини. Проблема полягає в тому, що вони не діють точно так само, як природні нейромедіатори, через що нейрони відчувають перевантаження, відправляючи неприродно велику кількість повідомлень через мозок.

Інші наркотики, такі як амфетамін, змушують нервові клітини випускати величезну кількість природних нейромедіаторів або припиняти природну обробку цих хімічних речовин (кокаїн і амфетамін). Це призводить до збільшення передач в мозку, що в підсумку сіє хаос серед каналів повідомлень. Це можна порівняти з різницею в тому, як хтось шепоче вам у вухо, або кричить у мікрофон.

Всі наркотичні речовини: кокаїн, марихуана та інші, впливають на систему “винагородження”, яка є частиною лімбічної системи головного мозку. У звичайній ситуації ця система “винагородження” відповідає на приємні подразники, випускаючи нейромедіатор допамін, який виробляє почуття задоволення, і повідомляє мозку, що сталося щось приємне і треба це запам’ятати. Наркотики захоплюють цю систему, змушуючи її виробляти неприродно велику кількість допаміну. Іноді це може тривати довший період часу в порівнянні з природним викидом. Більш високий рівень гормону дає відчуття “кайфу” і викликає звикання до наркотику.

Подумайте про те, як ви себе відчуваєте, коли з вами відбувається щось приємне, наприклад ваша команда виграла матч або вас винагородили за ваші заслуги – це ваша лімбічна система в процесі роботи. Через те, що природні задоволення необхідні для нашого виживання, лімбічна система створює відчуття “спраги” і змушує вас повторно шукати те, від чого ви отримали задоволення.

Коли людина вживає наркотик вперше, вона переживає неприродно посилені почуття задоволення. Активізується система “винагородження”, стимулююча викид допаміну. В результаті починаються процеси зміни в мозку. Через великий потік допаміну нейрони починають скорочувати кількість допамінових рецепторів. Також через токсичність деяких наркотиків нейрони можуть просто відмирати, це призводить до ослаблення роботи центрів задоволення. Без наркотику людина відчуває себе пригніченою і спустошеною. У майбутньому він захоче частіше вживати наркотик, просто щоб підвищити кількість допаміну до звичайного рівня, і збільшувати дози, щоб випробувати його прилив – такий ефект називається залежністю.

Ці зміни будови мозку змушують людину постійно знаходити і вживати наркотик, незважаючи на всі негативні наслідки, такі як злодійство, втрата сім’ї та друзів, фізичні та психологічні проблеми зі здоров’ям.

І хоча ми знаємо, що відбувається з мозком, коли людина стає залежною, ми не можемо передбачити, скільки доз знадобиться для цього. У цьому відіграють роль безліч факторів, таких як навколишнє середовище і генетична спадковість людини. Однак те, що ми точно знаємо – якщо людина хоч раз пробує наркотик, вона ризикує стати залежною і випробувати на собі всі руйнуючі наслідки.