Наркотична залежність і самообман.

Наркотична залежність і самообман. Види самообману.

Самообман – це переконання і поведінка, які заважають людині правильно оцінити ситуацію, в якій вонв опинилася.

Як наслідок, людина не в змозі розпізнати невірність своєї поведінки і усвідомити власну відповідальність за неї. Людина, схильна до самообману, відчуває нестачу оцінки і розуміння ситуації, що впливає на можливість і бажання чинити правильно і відповідати за свої вчинки. Самообман підриває самостійність людини. Людина, що страждає від надлишку самообману, дійсно не може бути вільною, тому що її дії не будуть керуватися ні знанням, ні добровільним вибором. У підсумку таке ставлення несе за собою неможливість самостійно відмовитися від своєї залежності.

Видимі форми самообману

Заперечення, мінімізація та раціоналізація – найпоширеніші види самообману, вони добре відомі, і як наслідок їх легко виявити.

  • Заперечення – це добровільне незнання і небажання бачити обставини такими, які вони є, бачити проблему в теперішньому часі.
  • Мінімізація передбачає умисне небажання бачити серйозність і ступінь стану проблеми.
  • Раціоналізація знаходить виправдання тому, який внесок внесла сама людина у розвиток справжньої проблеми.

Кожна з цих форм самообману прагне звільнити людину від відповідальності за стан проблеми. А взяті всі разом, наслідки їх дій можуть бути руйнівними.

 

Тепер зупинимося на деяких менш відомих, але не менш впливових формах самообману.

  • Подвійні стандарти

Вид самообману, який передбачає здатність вірити і жити в суперечливих переконаннях. Термін «подвійний стандарт», або «дводумство» вперше був введений в романі Дж. Оруелла «1984». Простіше кажучи, дводумство – здатність вибірково брехати, вірити в цю брехню, і не погоджуватися ні з чим, що йде всупереч цій брехні. Дводумство – не тільки віра в суперечливі факти (а суперечності не бувають правдивими), але й дозвіл цим суперечностям керувати своїми думками і вчинками. Згідно Оруеллу, така поведінка необхідна для виживання.

Як ця тактика проявляється в залежності? По-перше, вона допомагає генерувати реальність, в якій вживання наркотиків або алкоголізм не є чимось шкідливим і неконтрольованим. І навіть якщо в якийсь момент людину наздоганяє думка про те, що вона стає залежною, вона завжди може повернутися до зручної думки про те, що все в порядку. Людина може навіть заявляти, що вона в порядку. Ця заява може перерости в постійну впевненість, і змінити сприйняття себе до такої міри, що людина навіть не буде замислюватися про те, що її поведінка небезпечна, і її необхідно змінювати. Без бажання змін, готовності до лікування не буде. На підставі переконаності, що все гаразд, людина буде вважати, що ніякої відповідальності перед собою чи іншими вона не несе.

Дводумство стосується не тільки тих, хто бореться зі своєю залежністю. Люди, які працюють, люблять або живуть разом з наркоманом чи алкоголіком також беруть участь в цьому процесі. Вони можуть бути або занурені, або самостійно брати участь у створенні реальності, в якій «все завжди гаразд».

  • Перфекціонізм

Це форма самообману, яка забезпечує чудове прикриття. Перфекціоніст – людина, яка вимагає ідеальності від себе, і від інших. «Нормально» – крах для перфекціоніста, те, що нормально для оточуючих, може бути справжнім провалом для нього. Людина-перфекціоніст вважає, що вона не тільки могла б, але і цілком здатна досягнути ідеалу. Така людина не в змозі адекватно оцінити себе і свої можливості. Вона продовжує вдосконалювати, наводити лоск і відточувати до тих пір, поки їй стає складно просто відпустити ситуацію. Тут якраз і спливає підводний камінь. Перфекціоніст може бути нескінченно працьовитим, однак підсумковий продукт може не відповідати його очікуванням. Перфекціоніст перекладає відповідальність за невдачу на обіцянку поліпшити її в майбутньому.

Перфекціоніст, який котиться вниз по сходах наркотичної або алкогольної залежності, стикається з найстрашнішим суддею своїх дій – собою. Так як така людина весь час чекає від себе більшого, і при цьому вірить, що в підсумку здатна досягти цього більшого, вона завжди буде не відповідати своїм очікуванням. Вирок завжди «винен». Вічна невідповідність очікуванням може стати пусковим механізмом зловживання наркотиків, алкоголю та іншої залежної поведінки. Навіть під час реабілітації перфекціонізм може працювати на ворожий табір, змушуючи людину сподіватися, що вона ніколи не відчує тяги, і не допускає навіть думки про повернення до залежності. А всі ми знаємо, що до подібних проблем лікування необхідно готуватися, і сумніватися в їх настанні не можна.

 
  • Прокрастинація

Це двоюрідна сестра перфекціонізму, одна з найбільш мало-розпізнаних форм самообману. Прокрастинація – це зволікання; ставлення і поведінка людини, спрямовані на відкладання виконання дії, що необхідно виконати зараз.

Людина може пообіцяти собі або іншим, що вживе заходів через годину, через день, через тиждень, через рік, і т. д. В момент коливання відкривається прірва між тим, що людина хоче зробити, і тим, що вона повинна зробити. І якщо бажання не виявляється, то усвідомлення необхідності виконання дії навряд чи зможе досить вмотивувати.

Як і перфекціонізм, прокрастинація маскує зайнятість під продуктивні дії. Хорошим прикладом буде людина, яка знає про те, що у неї є залежність, і що їй необхідна допомога. Ця людина буде проводити дні і ночі в інтернеті, вивчаючи різні варіанти лікування, що насправді дійсно виглядає відповідально і закономірно. Така людина хоче переконати себе в тому, що витративши так багато сил на пошуки, тепер вона може зробити ідеальний вибір. Це, до речі, штам і перфекціонізму. Однак проблема полягатиме в тому, що дивлячись на всілякі варіанти лікування, ця людина так і не спробує почати хоча б один з них. Це і буде форма самообману у вигляді зволікання. Філософ К’єркегор порівнює зволікання з шиттям, коли нитка не зав’язана на вузол.

Залежна людина не вжиє заходів, щоб отримати допомогу, хоча знає, що це необхідно. Таким чином, вона не візьме на себе повну відповідальність. Іншими словами – багато рухів, але ні кроку вперед.

Ось так, знаючи про такі види самообману можна починати пошуки боротьби з ними, щоб стати на шлях до лікування наркотичної та алкогольної залежності.