Стара пісня про головне

Стара пісня про головне

Стара пісня про головне, або як наркотична залежність впливає на людський мозок?

Людський мозок є самим працюючим і найскладнішим органом в нашому організмі. Правильна робота мозку забезпечує наше виживання. Якщо наш мозок працює добре, ми постійно з легкістю пристосовуємося до навколишнього середовища. Як не дивно, ця ж дивовижна здатність також відіграє важливу роль в ході розвитку наркотичної залежності. Наркоманія викликає зміни в мозку, принаймні, чотирма головними способами:

  1. Залежність викликає зміни в природному балансі мозку (гомеостазі).
  2. Залежність змінює хімічні процеси мозку.
  3. Залежність порушує шляхи нервових повідомлень мозку.
  4. Залежність викликає зміни в структурі головного мозку і його роботі.

Сьогодні ми будемо говорити про перший спосіб – про зміни в гомеостазі.

Наркотична залежність втручається у важливий біологічний процес під назвою гомеостаз. Серед вчених прийнято називати людський організм біологічною системою. Мета біологічної системи – підтримка «нормального» балансу. Мозок в цій системі працює як «наглядач». Він займається різного роду «налаштуваннями» балансу і повноцінної роботи організму. «Нормальний» біологічний баланс кожної людини визначається індивідуально. Наркотики та інші речовини, що викликають залежність, призводять до змін в системі і поганої роботи організму.

Постійна надмірна стимуляція мозку (як це відбувається з наркоманією чи алкоголізмом) заважає підтримці здорового гомеостазу. Коли мозок відчуває ускладнення в підтримці здорового гомеостазу, його неймовірна здатність до пристосування починає вносити певні коректування. Це відбувається шляхом створення нової установки. Таке створення нового балансу називається аллостаз.

Це поняття простіше пояснити, якщо використовувати приклад, знайомий більшості людей. Припустимо, що людина набирає зайву вагу в 5 кг. Спочатку вона просто буде намагатися носити той одяг, який у неї є. Однак одяг, що тисне, буде завдавати багато дискомфорту. У якийсь момент, людина почне звикати до своєї нової ваги, і усвідомлює, що настав час купувати новий одяг більшого розміру. Щойно новий одяг куплений, комфорт повертається. Людина усвідомлює і звикає до того факту, що замість середнього розміру, у неї тепер великий. Насправді ж, зміни відбулися не тільки в розмірі одягу, а й в гомеостатичному балансі. Переодягнувшись в одяг відповідного розміру, людина заново починає відчувати комфорт. Але необхідно завжди пам’ятати, що якщо скинути ці зайвих 5 кг, тоді доведеться заново купувати одяг меншого розміру. Виходить, що навіть якщо втрата зайвої ваги – здорове рішення, людині знову доводиться відчувати незручність через необхідність змінювати гардероб, витрачати гроші і т.д. Щось схоже відбувається і в ситуації, коли мозку доводиться переживати неприємний процес адаптації до здорових звичок після наркотичної залежності. Незважаючи на те, що ці зміни позитивні, людина буде відчувати масу дискомфорту.

За іронією долі, ця чудова здатність мозку звикати до ситуації завдяки аллостазу, викликає значні зміни в діяльності самого органу. Ці зміни відносяться до поведінки, пов’язаної з наркоманією, алкоголізмом та іншими видами залежності:

  • Найсильніша необхідність отримання наркотику, або продовження шкідливої ??звички, незважаючи на шкоду і збиток, що наноситься власному організму та оточуючим людям.
  • Складність відмови від наркотику, або іншого компонента залежності.
  • Хвороблива, всепоглинаюча природа залежності та ігнорування інших аспектів життя.

Це відбувається тому, що наркоманія викликала порушення здорового балансу мозку, щоб пристосуватися до течії залежності. Одного разу порушивши, мозок потребуватиме предмет наркоманії (та іншого роду залежності) з метою підтримки нового гомеостатичного балансу організму.