Наркоманія виліковна!

Наркоманія виліковна!

Проблеми, пов’язані з обвальним зростанням наркоманії в нашій країні, ставлять перед державою і суспільством безліч питань.

Одне з найважливіших – як повернути до нормального життя сотні тисяч тих наших співгромадян, хто вже пристрастився до страшного зілля?

І взагалі, чи можливо це?

Відповісти на поставлені питання не так вже й просто. По-перше тому, що навіть багато хто з лікарів-наркологів – і наших, і закордонних – вважають (хоча вголос цього намагаються не говорити), що один раз ставши наркоманом, ти залишишся ним на все життя. На їх думку, виліковуються лише одиниці (це, швидше, вийняток). А для переважної більшості медицина в змозі лише продовжити на якийсь час ремісію, але не позбавити від наркотичної залежності.

На щастя, такої точки зору дотримуються не всі. Психоневролог і нарколог Віталій Василенко, наприклад, переконаний, що наркоманія повністю виліковна.

Близько двох десятків років він працює в запорізькій міській лікарні № 1, і більше вісімнадцяти з них успішно лікує наркоманів – за власною методикою, аналогів якій, мабуть, немає ні в нашій країні, ні в інших державах.

До нього приїжджають лікуватися з різних міст України, Росії, Прибалтики (були навіть пацієнти з Ізраїлю і Словаччини). Хоча він ніколи не рекламував свій метод, і досі не розповідав про нього ні в яких виданнях. Пацієнти самі знаходять Василенко, тому що “бездротовий телеграф” вилікуваних наркоманів діє ефективніше й швидше будь-якої реклами.

– Поштовхом для створення власного методу позбавлення від наркотичної залежності, – каже Віталій Іванович, – послужив мій досвід роботи з хворими, які перенесли інсульт, та хворими на ДЦП, багатьом з яких шляхом сильного психічного роздратування і вселення віри в свої сили вдавалося частково відновити втрачені рухові функції. Приблизно той самий механізм (сильний подразник плюс віра в себе) я і вирішив використовувати під час лікування наркоманів. Коли 12 років тому до мене на прийом прийшов пацієнт, який до того часу вже 5 років коловся найсильнішими наркотиками, я подумав: “Якщо навіть паралітиків вдавалося змусити ходити, то невже не вийде переламати психіку наркомана?!” І я вирішив спробувати … Тепер той самий пацієнт, який вважався колись “безнадійним наркоманом”, вже 12 років живе нормальним життям, закінчив інститут, має свою сім’ю, роботу. І які б труднощі не виникали в його житті, принаймні про наркотики він навіть не думає … Відтоді у Віталія Івановича лікувалися від наркоманії вже сотні пацієнтів. По ходу він доповнював і вдосконалював свою методику, намагаючись зробити її максимально ефективною й універсальною.

Отже, в чому ж суть методу? – Насамперед, – говорить Віталій Іванович, – під час першого прийому я з’ясовую, чи дійсно пацієнт хоче позбутися від наркотиків. Щире бажання назавжди відмовитися від отрути – обов’язкова умова лікування.

Тих, хто прийшов просто “підлікуватися” (“змолодитись”, як це вони називають, знизити дозу) я взагалі не беру!

Далі проводиться відповідне обстеження, щоб з’ясувати загальний стан здоров’я пацієнта, після чого він направляється на стаціонар. Причому, в стаціонарі він обов’язково знаходиться разом з батьками, або з найближчими родичами (дружина, чоловік). Тому що це допомагає відновити взаєморозуміння, сприятливий психологічний клімат у сім’ї, грає чималу роль в успіху лікування.

Ще одна обов’язкова умова – розміщення пацієнтів наркоманів тільки окремо один від одного, щоб перешкодити їх взаємному спілкуванню. Оскільки серед них завжди може знайтися хоча б один “негативний лідер”, який буде підбивати прийняти наркотик. І все лікування піде нанівець.

Але незважаючи на це, а також на відомий всім жебрацький стан державної охорони здоров’я в цілому, в лікарні створені всі необхідні умови для лікування наркоманів відповідно до вимог методики Василенко.

ВЛАСНЕ саме лікування починається із зняття фізичної залежності від наркотику. Це цілий комплекс медичних препаратів, підібраних індивідуально для кожного хворого (вибір ліків залежить від багатьох факторів, у тому числі від того, які наркотики вживав пацієнт). Даний етап лікування триває 5-6 днів. (Зняття фізичної залежності від наркотику для сучасної медицини – не прорблема).

НАСТУПНИЙ етап – найважливіший: зняття психічної залежності від наркотика (те, що сьогодні вдається дуже небагатьом і не завжди). – Я це роблю переважно за допомогою гіпнозу та емоційно -стресової терапії, тобто супер-стрес-шоку, каже Віталій Василенко. – Це важка процедура, але саме в ній полягає суть всього методу. Моє завдання придушити в мозку центр задоволення, який пов’язаний з наркотиками, і навпаки, пов’язати з цим страшним зіллям поняття болю, страху, саморуйнування, смерті. Причому не тільки пов’язати, але й закріпити на рівні підсвідомості.

Коли пацієнтові, який знаходиться в гіпнотичному трансі, я вселяю, що наркотик – це біль, страх, смерть, він насправді відчуває нестерпний біль і страх. Багато хто кричить, деякі валяться з ніг, втрачають свідомість. Так, пройти через таке важко. Але інакше не можна. Оскільки тільки пережиті найсильніші емоції можуть сколихнути свідомість і зруйнувати порочний стереотип мислення наркомана, переконаного, що наркотик – це задоволення. Хоча насправді наркоман приймає чергову дозу не для задоволення, а для того, щоб хоч на якийсь час позбавитися від болю, про який “кричить” кожна клітинка під час “ломки”. Я ж на 180 градусів перевертаю ці поняття, закріплюючи у підсвідомості пацієнта, що наркотик – це не порятунок від болю, а сам біль і навіть смерть…

ЗАКЛЮЧНИЙ етап лікування – реабілітаційний, спрямований на відновлення функцій внутрішніх органів, статевої функції та інш. На цьому етапі також проводяться психологічні сеанси, масаж, акупунктура.

В ЦІЛОМУ повний курс займає близько місяця. Надалі пацієнти лише час від часу приходять до свого лікаря для профілактичного огляду та бесіди. У перший рік досить часто. А потім, по мірі того, як все більш звикають до нормального життя, створюють власні сім’ї, – все рідше і рідше… Звичайно, не всі наркомани, пройшовши лікування за методом Василенко, позбавляються від своєї згубної пристрасті. Радикально виліковується приблизно половина з тих, хто до нього звертається. (Для сучасної наркології це дуже високий результат, навіть за мірками найрозвиненіших і благополучних країн). Однак реальний шанс надається всім – незалежно від “стажу” вживання наркотиків. Аби сама людина захотіла цей шанс, можливо останній, використовувати.

Як використав його, наприклад, 28- річний москвич Ігор М.

Я зустріла його в кабінеті Василенко, до якого він приїхав на профогляд. Дивлячись на цього здоровенного рожевощокого хлопця, ледь вірилося, що всього півтора роки тому він був справжньою руїною і подумував тільки про одне – про чергову дозу героїну. За словами Ігоря, він 6 років “сидів” на героїні, випробував всі види лікування: двічі їздив до реабілітаційного центру в Бішкек, кілька разів лежав у московських клініках, але вже через тиждень після закінчення курсу лікування знову починав колотися. Про метод Василенко дізнався від свого друга, колишнього наркомана, і вирішив приїхати в Запоріжжя. – Я вже півтора роки не колюсь, – каже Ігор, – і ніколи не відчував себе більш щасливим…

газета “Істеблішмент”