Наркоманія та залежність

Наркоманія та залежність

Різниця між наркоманією та фізичною залежністю

Багато людей об’єднують психологічну та фізичну залежність в одне поняття наркоманії, але насправді це не зовсім вірно. Коли людина вживає наркотик протягом тривалого часу, у неї виробляється звикання. Звикання у свою чергу стає причиною прояви симптомів відміни (абстиненції), коли людина припиняє вживати. Це є фізична залежність. А коли людина вживає психотропну речовину з метою розважитися, дозволяє наркотику зіпсувати власне життя, і, не дивлячись ні на що, продовжує вживати його, починається психологічна залежність.

Однією з найпоширеніших помилок про наркотичну залежність є об’єднання психічної та фізичної залежності в одне поняття. Психічна залежність більшою мірою є порушенням в звичайній поведінці людини. Неправильне розмежування цих понять може бути вельми контрпродуктивним в процесі лікування. Зрештою, також не можна об’єднувати залежних від ліків людей з повномасштабними наркоманами.

Розглянемо ситуацію, в якій людині можуть виписати певні ліки з метою полегшити біль або симптом хвороби. Рано чи пізно організм виробить толерантність до цих ліків. Теж саме відбувається і з алкоголіками. З часом їм доводиться збільшувати дозу випитого спиртного, щоб відчути необхідний стан сп’яніння. Тепер уявіть пацієнта клініки, якому виписують сильнодіючі знеболювальні ліки у зв’язку з хронічними болями. У цьому випадку толерантність означає не відсутність «кайфу» як такого, а те, що хронічний біль, який мучить людину, не буде приглушений повністю. І тоді хворий починає збільшувати дозу знеболюючого, що в кінцевому підсумку затягує в цикл вживання і робить тільки гірше. Хвороблива абстиненція чекає кожного, хто тривалий час вживав психотропні речовини, безконтрольно збільшуючи дози, незалежно від того, чи за своїм бажанням, чи за рецептом лікаря. Швидше за все, в такій ситуації необхідно повільно знімати людину з препарату, щоб уникнути ускладнень фізичної залежності.

З іншого боку є психічна залежність, яка представляє собою щось інше. Існує думка, що всі наркомани залежні однаково, але це не обов’язково стосується кожного. Наркотична залежність – прояв поведінкових властивостей людини, а не її біологічних потреб (хоча звичайно все це взаємопов’язано). Наркомани відрізняються тим, що вони не здатні контролювати своє життя, поки вживають наркотики. Вони не можуть контролювати власні імпульсивні спонукання, через це руйнуються особисті стосунки, починається злодійство, випрошування грошей, щоб отримати дозу. І така поведінка буде продовжуватися незалежно від важких обставин. Звичайно ж, існують різні ступені залежності. Не кожен наркоман краде техніку. Все залежить від людини, наркотику, який вона вживає і ступеня психологічної залежності.