Наркоманія: ламаючи суспільне клеймо

Наркоманія: ламаючи суспільне клеймо

  • Коли ви думаєте про наркоманів, який образ виникає перед вашими очима?

Найчастіше ви подумаєте про брудних, зневірених, виснажених, неохайних людей, у яких в житті не залишилося нічого крім наркотику. Більше того, вони самі ненавидять наркотики, і при цьому відчайдушно їх бажають.

  • А коли ви думаєте про алкоголіків, що спадає вам на думку?

Самотні, хворі, кволі, бідні, часто бездомні, втомлені і зневірені люди, чи не так?

Рідко коли хто-небудь уявляє собі видатного члена суспільства, успішного бізнесмена з люблячою сім’єю і заміською віллою. Хоча не всі наркомани – злочинці, і не всі алкоголіки – ганебні бомжі, які збираються під аптекою, щоб випити настоянки глоду, покурюючи бички, що впали з чужого балкону. Хоча, хвороба залежності від психоактивних речовин дійсно притягує соціальну та фінансову неспроможність і масштабний збиток, що і підживлює суспільне упередження. Коли наркоман втрачає своє життя з голкою в руці, суспільство оплакує його, але при цьому звинувачує у слабкості і зневажає за чистий егоїзм. Суспільство часто стикається з суперечливим почуттям жалю і конфлікту, коли не знає, як правильно горювати про померлого зі своєї вини.

Залежність – не завжди моральне рішення

Животіння в залежності далеко не моральне рішення. Насправді такий вибір взагалі мало схожий на рішення. Єдиний раз, коли людина приймає рішення самостійно – той перший раз, коли вона пробує наркотик – далі рішення приймають хімічні елементи в мозку і генетика. Приблизно 10% мізків, які мали прямий контакт з хімічною речовиною, отримають поштовх до генетичної схильності до наркоманії, пробуджуючи хворобу, яка спала, змушуючи її прогресувати. Пробудиться хвороба, яка перетвориться на щоденну боротьбу для тих, хто буде до неї схильний. Тим не менш, незважаючи на те, що наркоманія є в буквальному сенсі діагнозом хвороби мозку, вона часто схильна отримувати громадське клеймо, як ВІЛ/СНІД, в тому сенсі, що є глибоко неправильним особистим вибором людини, яка буде зневажана більшістю. Через це, наркомани відчувають величезний психологічний тиск, почуття страху і сорому, і не бажають звертатися за допомогою. А їхній зовнішній вигляд відштовхує від них людей і підтримку в повсякденному житті.

Прояснення ситуації є ключовим моментом

Разом з тим як змінюється наука, змінюється і ставлення до раніше неприйнятного громадського табу. Ми намагаємося зрозуміти, розібратися і виправити ту проблему, яку раніше просто засуджували, або ігнорували. Звичайно, необхідно вивчити багато аспектів залежності. Бути наркоманом чи алкоголіком означає довічно страждати від смертельної хвороби, яку необхідно купірувати різними методами, включаючи духовні й психологічні, щоб зберігати ремісію. Це завдання на все життя, як для самої людини, так і для її родини. Це відстань між життям і смертю.