Сором і Провина

Сором і Провина

Що більше здійснює негативний вплив на наркомана: почуття сорому чи почуття провини?

Сором і Провина – це два почуття, які глибоко вкоренилися у свідомості алкоголіків і наркоманів, які живуть зі своєю залежністю вже багато років. Будь-якій людині, якщо тільки вона не соціопат, складно уникнути почуття провини після того, як вона грабувала свою власну сім’ю або близьких людей, щоб купити чергову дозу, або почуття сорому за участь у сумнівних «заходах», які йдуть рука об руку з наркоманією. Процес одужання після залежності, особливо в умовах стаціонару, звертається до цих основних факторів наркоманії та алкоголізму. Почуття провини і сорому неминуче є невід’ємною частиною хвороби. Важливо навчитися розрізняти ці два поняття, бачити наскільки вони не схожі один на одного, і те, як вони впливають на різні області людської психіки.

Що таке почуття провини?

Провина – це наслідок правильної чи неправильної оцінки своєї поведінки. Якщо ви крадете що-небудь, і розумієте, що це неправильно (навіть нехай це буде 20 гривень з маминого гаманця), згодом ви будете відчувати почуття провини, знаючи, що ви здійснили аморальний вчинок, хоча він і не ніс руйнівних наслідків для вашої матері або кого-небудь ще.

Що таке почуття сорому?

У той час як почуття провини, як правило, спонукає людину відшкодувати завдані нею збитки внаслідок аморальних дій в ім’я своєї залежності, то почуття сорому викликає відчуття власної неадекватності. І це почуття може залишатися навіть після спроб виправити несправедливість. У людини буде виникати бажання зникнути в присутності інших людей, ізолюватися, тому що стан самобичування і неповноцінності може стати нестерпним. Сором включає підсвідомі переконання, що людина невдаха, недостойна любові, що вона погана, і не заслуговує того, щоб бути щасливою. У людей, які не страждають залежністю, подібне відчуття швидко проходить. Тим не менш, тих, хто страждає важкою хімічною залежністю, почуття сорому не покидає багато років, і є одним із симптомів, які вимагають негайного лікування. Лікування почуття сорому є важливим компонентом відновлення після залежності, і має важливе значення для загального процесу зцілення як пацієнта, так і його родини.