Наркоманія: фактори ризику

Наркоманія: фактори ризику

Фактором ризику є те, що збільшує ймовірність розвитку стану або захворювання. Наприклад, ожиріння значно підвищує ризик розвитку діабету типу 2. Таким чином, ожиріння є фактором ризику для діабету 2 типу.

Хоча хто-завгодно, незалежно від віку, статі чи соціального статусу потенційно може стати залежним від деяких речовин, існують певні фактори, які можуть збільшити цей ризик:

Генетика (історія сім’ї) – кожен, хто має близького родича з проблемою наркоманії має більш високий ризик зрештою, мати ту ж проблему. Можна стверджувати, фактор оточення може бути непрямою причиною.

Алкоголіки в шість разів частіше, ніж не-алкоголіки мають кровних родичів, які залежні від алкоголю. Дослідники з Університету де Гранада, Іспанія, показали, що “відсутність ендорфіну є спадковим, і, таким чином, є генетична схильність стати залежним від алкоголю”.

Генетики вважають, що причини, за якими деякі люди пробують сигарети і не стають курцями, в той час як інші роблять це дуже швидко, ймовірно, пов’язані з типом генів, які ми успадковуємо від наших батьків. Деякі люди можуть палити час від часу, протягом всього свого життя, і не стають залежними, а інші не можуть кинути палити, не відчуваючи при цьому неприємних симптомів ломки. Швидше за все, рецептори на поверхні нервових клітин головного мозку реагують на нікотин під впливом наших генів.

Пол – серед чоловіків значно вищий відсоток людей, що пристрастилися до якої-небудь речовини. За даними клініки Майо, США, чоловіки в два рази частіше, ніж жінки мають проблеми із наркотиками.

 

Психічні розлади – люди з депресією, СДУГ (синдром дефіциту уваги і гіперактивності) і деякими іншими психічними захворюваннями, мають більш високий ризик в кінцевому підсумку стати залежними від наркотиків, алкоголю чи нікотину.

Тиск оточення – спроба відповідати іншим членам групи і отримати визнання може спонукати людей спробувати наркотичні речовини, і в кінцевому підсумку стати залежними від них. Тиск з боку однолітків є особливо сильним фактором для молодих людей.

Родинні зв’язки – молоді люди, які не мають сильної прихильності до своїх батьків, братів і сестер, мають більш високий ризик стати залежним від чогось в один прекрасний день, в порівнянні з людьми з глибокими сімейними прихильностями.

Самотність – стан самотності може призвести до споживання різних речовин, як способу впоратися із ситуацією; внаслідок чого є більш високий ризик звикання.

Природа речовини – деякі речовини, такі як крек, героїн або кокаїн ведуть до наркоманії швидше, ніж інші. Наприклад, якщо група людей приймає крек кожен день протягом шести місяців, а інша ідентична група людей п’є алкоголь щодня протягом того ж періоду, кількість крек наркоманів в кінці шести місяців буде набагато вища, ніж число алкоголіків. Для деяких людей, які пробують речовини навіть одного разу може бути достатньо, щоб почалася залежність. Крек, також відомий як крек кокаїн, є формою кокаїну, яку можна палити.

Вік, коли речовина вперше споживається – дослідження алкоголізму показали, що люди, які почали вживати наркотик раніше, в житті мають більш високий ризик, в кінцевому підсумку, стати залежним, ніж ті, хто почав пізніше. Багато експертів говорять, що це також відноситься і до нікотину з наркотиками.

Стрес – якщо рівень стресу людини високий, є більше шансів, що речовина, наприклад спирт, може бути використана в спробі впоратися з потрясінням. Деякі гормони стресу пов’язані з алкоголізмом.

Як організм засвоює речовини – у випадку, алкоголю, наприклад, люди, яким потрібна більш висока доза для досягнення ефекту, мають більш високий ризик зрештою стати залежними.