Методика використання аерокріотерапії

Методика використання аерокріотерапії в комплексному лікуванні хворих на наркоманії.

В.І.Василенко, С.Н. Саржевський, О.В.Шевченко, Д.Н.Лазебний

Реабілітаційний центр лікування наркозалежних м. Запоріжжя

Можливості лікування холодом використовувалися з давніх часів. Сьогодні відома система загартовування німецького вченого П. Кнейпа, застосовувана сучасною медициною. Подібні аналоги є і в нашій країні (методика П. К. Іванова). У 70-х роках минулого століття японський вчений доктор Ямаучи розробив новий метод лікування з використанням наднизьких температур. З тих пір його численні послідовники продовжують впроваджувати в лікувальну практику методику, яка називається сьогодні аерокріотерапія (АКТ). Вона являє собою одномоментне охолодження всієї поверхні тіла людини в газовому середовищі з наднизькою температурою (до – 180°С).

Ефективність лікувального застосування холоду обумовлена ??фізіологічними механізмами. Одноразовий вплив визначає розвиток адаптації організму до холодового подразника. Дане пристосування видно у різних фізіологічних системах, до того ж ефект підсумовування збільшується в міру розширення впливів низьких температур. Загартовування холодом викликає ефект післядії, який спостерігається після курсу процедур і проявляється в комплексі біохімічних змін в перебігу декількох наступних місяців.

Відзначено, що захисна фізіологічна реакція на дозоване загальне охолодження корисна для хворих з ревматичними захворюваннями, при цьому зменшується біль і знімається м’язовий спазм. Відповідна реакція проявляється і вегето-судинними змінами, їх пов’язують з активацією системи надниркових залоз. За даними R. Fricke (1989р.) лікувальний ефект загальної АКТ при захворюваннях рухового апарату обумовлений стимуляцією функції передньої долі гіпофіза. В останні роки деякі дослідники пояснюють дію АКТ участю нейропептідної системи і утворенням ендогенних морфіноподібних речовин – опіоїдів, через які і реалізується ефект охолодження.

Подібні механізми становлять інтерес щодо застосування АКТ в наркологічній практиці, як для більш швидкого і ефективного лікування синдрому відміни, так і для курсового лікування наркоманії в цілому.

Больовий синдром є одним з найбільш болісних проявів опійної абстиненції. Тому можливість регулювання м’язового тонусу, зняття м’язового спазму, анестезія і аналгезія є особливо бажаними ефектами. Проте за даними літератури досвіду у застосуванні АКТ у хворих, що вживають психоактивні речовини, нами знайдено не було. В основному показаннями для лікування аерокріотерапією були ревматологія, вертеброартрологія, косметологія, кардіологія, травматологія, спортивна медицина. При цьому скрізь підкреслюється, що основна лікувальна дія пов’язана з вираженим знеболенням генералізованого характеру, пов’язаного своїм походженням з холодовою анестезією рецепторів, протизапальним, інтенсивним судинорозширювальним і міорелаксуючим ефектом.

Лікувальна дія АКТ в наркологічній практиці визначається і позитивним впливом холоду власне на клітини печінки. Посилення кровотоку до внутрішніх органів і перехід від холоду до тепла – механізм, необхідний для тренування системи кровообігу. Кров, несучи в собі медіатори збудження і кисень, значно посилює антиоксидантні властивості паренхіматозних органів, зокрема печінки, покращує метаболічні процеси. Таким чином, АКТ істотно підсилює мікроциркуляцію і покращує трофічні процеси в органах і тканинах, впливає на реологічні властивості крові, має виражений імуномодулюючий ефект, сприяє різкій активації детоксикаційної системи організму, де головним господарем процесів є печінка.

Знаючи, що переважна кількість хворих, які вживають психоактивні речовини, страждають хронічними гепатитами та цирозом, подібні ефекти полегшують супутні соматичні захворювання і формують сприятливий грунт для подальшого психотерапевтичного впливу.

У центрі реабілітації наркозалежних м. Запоріжжя нами за методикою АКТ проліковано 236 хворих на наркоманію з 2007 по 2008 рік. Використовувалася кріоустановка «Кріосауна SPACE-CABIN”, (OOO «Кріомед», м.Херсон) з температурою у кабіні установки від мінус 130° до мінус 170° С, яку заправляють рідким азотом.

Основним показанням до застосування даної процедури була наявність залежності від психоактивних речовин з ознаками синдрому відміни або без нього у зв’язку з типом психоактивної речовини. Протипоказанням для загальної АКТ були: декомпенсація серцево-судинних захворювань, гіпертонічна хвороба 2ст., серцева недостатність 2ст., порушення серцевого ритму і прохідності, індивідуальна непереносимість холоду.

Перед процедурою лікар обов’язково пояснює принцип дії екстремальної АКТ, щоб пацієнтом вона не була сприйнята лише як традиційне лікування холодом. Важливо роз’яснити, що швидкість відведення теплоти від поверхні тіла настільки стресова, що змушує організм тотально реагувати не стільки системою терморегуляції, скільки усіма адаптаційними механізмами, короткочасні некомфортні відчуття холоду у пацієнта швидко проходять.

Сеанси АКТ проводилися в режимі 60-120 секунд, курс складався, як правило, з 10-20 процедур. Ефективним виявлялося поступове наростання тривалості процедур на 10-20 секунд щодня. При наявності хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки в стадіях компенсації кількість прийомів АКТ збільшувалася до 25, режим зростав до 180 секунд. При необхідності, АКТ навпаки починалася з максимуму – 120 секунд і в подальшому для превалювання тонізуючого ефекту зменшувалася до 50 секунд.

Процедури призначалися з першого дня перебування пацієнтів у центрі, і найбільша ефективність виявлялася, коли лікування збігалося з першими днями синдрому відміни. Мали також значення тривалість прийому психоактивної речовини, її різновид, вік і стать пацієнта, установка на лікування.

При невеликому терміні вживання опіатів допускається початок АКТ з другого і навіть третього дня. Саме до цього періоду з’являється виражена симптоматика, на жаргоні наркоманів «ломка». У першу чергу це болі в м’язах рук, ніг, спини, попереку, живота. Ці болі дуже чуттєві для хворих і визначають їх загальний стан. У цей період думки зосереджені лише навколо наркотику, «швидше б вколотися», на ці скарги нашаровуються болі кишечника, частий стул і практична відсутність сну. Призначення АКТ в цей період дають виражений аналгезуючий і релаксуючий ефекти, що дозволяють пацієнтам полегшити їх стан. Враховуючи спрямованість реабілітаційного центру на переважно немедикаментозні і нетрадиційні методи лікування, подібна терапія дає можливість зменшити призначення знеболюючих і седативних засобів. Подібні ефекти вимагають закріплення, особливо це слід враховувати знаючи послідовність зникнення проявів синдрому відміни: спочатку припиняються диспептичні явища, потім больові відчуття і останнім нормалізується сон.

У випадках, коли спостерігався спочатку седативний ефект процедура починалася з тривалих режимів експозиції -100-120 секунд і вимагала максимальної температури охолодження. Самі хворі із задоволенням відзначали, що після процедури 3-4 години спали, хоча попередні дні сон був короткочасним (1-3 години). В даних випадках має місце суммація подразників холодом з ефектом позамежного гальмування за І.П.Павловим. Цікаво, що під час короткочасних і перших процедур подібного ефекту не відзначалося. При вживанні саморобних препаратів опійної групи («ширка»), абстиненція має деякі особливості. Її прояви наростають лавиноподібно і інтенсивність їх максимальна вже на другий день після відмови від наркотику. Больовий синдром з’являється одночасно з пітливістю, ознобом, нежиттю. Болі в м’язах і суглобах більш тривалі з хвилеподібним ритмом інтенсивності: ослаблення в денні години і посилення до вечора. У даних випадках застосування АКТ необхідно з першого дня з обов’язковим щоденним тривалим максимальним режимом і температурою мінус 170°С.

Після лікування синдрому відміни необхідно враховувати і наступний стан, коли на перший план виступають психопатологічні розлади з відчуттям психічного дискомфорту, астенією і різними депресіями. Переважання дисфоричної депресії з тривогою, злостивістю або апатією – відмінна риса героїнової наркоманії. У цей період необхідна тонізуюча дія АКТ. При цьому хворі відзначають появу інтересу до навколишнього, бажання піти в спортзал, на прогулянку, часто описується як «бодряк». Подібний ефект закріплює бажання пацієнтів до продовження курсу і обігрується лікарем психотерапевтично в плані короткочасності і невиразності депресії.В наших спостереженнях подібна дія зазначалася при витримці 50 – 60 секунд і загальній температурі охолодження -130°С. У даному випадку поряд з активуючою, спостерігалася й імуномодулююча неспецифічна дія АКТ, що має відстрочений (до 6 місяців) ефект.

Практично всі пацієнти відзначали поліпшення загального самопочуття, підвищення працездатності, чоловіки говорили про позитивний вплив на статеву сферу. Завдяки включенню АКТ в комплекс лікування синдрому відміни тривалість даного стану вдалося скоротити до 4 – 5 днів, у цей період інтенсивність переживань дозволяла перебувати пацієнтам у стаціонарі з режимом відкритих дверей при мінімальному призначенні медикаментозних препаратів (або взагалі без них). У більшості пацієнтів спостерігалися супутні захворювання у вигляді флебітів і різних шкірних проявів як наслідків внутрішньовенного вживання наркотичних речовин. У цих випадках враховувалися гомеостазомодулюючі ефекти АКТ; кінцевою метою була спроба домогтися стійкої ремісії шкірних проявів, якщо ж це неможливо, то хоча б стійкого косметологічного комфорту. Потенціювання ефекту проводилося за допомогою поєднання АКТ і ультрафіолетового загального впливу в солярії.

Таким чином, в залежності від очікуваного ефекту нами застосовувалися такі варіанти АКТ:

1. Для вираженої анестезії, інтенсивного седативного, міорелаксуючого і судинорозширювального ефектів необхідна з перших сеансів максимальна тривалість (100 -120 секунд) і найбільше охолодження (-180°С). Через 7 – 10 процедур інтенсивність режиму поступово знижувалася;

2. Для тонізуючого, іммуномодулюючого і загартовуючого ефектів застосовувалася мінімальна тривалість (50-60 секунд) і охолодження -130 – 150°С. Реабілітаційний режим мав на увазі незначне наростання, курсом 20 – 25 процедур.

Кількість курсів загальної АКТ і перерви між ними обираються індивідуально, за показаннями.

Проведене дослідження показує ефективність загальної аерокріотерапії як немедикаментозного методу в комплексному лікуванні пацієнтів, які вживають психоактивні речовини, і визначає спектр його терапевтичних можливостей. Кількість курсів загальної АКТ і перерви між ними обираються індивідуально, за показниками.