Причини вживання наркотиків

Причини вживання наркотиків

Розглянемо захисні механізми особистості. Це мимовільні, неусвідомлювані процеси, покликані позбавити індивіда від сприйняття небажаної психотравмуючої інформації, усунути тривогу і напруженість, їх дія звичайно швидка і триває до тих пір, поки людині потрібен “перепочинок” для нової активності. Однак якщо цей стан “захисного” емоційного благополуччя фіксується на тривалий період і по суті замінює активність, то психологічний комфорт досягається ціною спотворення сприйняття реальності, ціною самообману.

Психологічний захист, спотворюючи реальність з метою миттєвого забезпечення благополуччя, діє без обліку довгострокової перспективи. Мета психологічного захисту досягається ціною дезінтеграції поведінки виникненням відхилень у розвитку особистості. Включення захисних механізмів спрямоване на досягнення позитивних емоційних станів, нехай навіть ціною ілюзії вирішення проблеми, тобто без реального досягнення бажаного результату. При реалістичному ж підході до подолання життєвих труднощів формується рішучість боротьби за досягнення цілей, реального усунення перешкод. Якщо неможливість подолання перешкоди стає очевидною суб’єкту, він шукає інший вихід із психотравмуючої ситуації: взявши за основу реальність, стримує і підлаштовує до неї суб’єктивність – знижує рівень домагань, обирає іншу діяльність тощо. Психологічний захист, навпаки, бере за основу недоторканність суб’єктивності (наприклад, заперечення інформації про необхідність змінити самооцінку, зміст потреб, свої бажання тощо) і спотворює образ реальності заради збереження емоційного благополуччя.

Однак у міру наростання негативної інформації, критичних зауважень, невдач, неминучих при порушенні процесу соціалізації, психологічний захист, тимчасово дозволяє особистості ілюзорно позитивно сприймати об’єктивне неблагополуччя, стає все менш ефективним. У разі неефективності дії системи психологічного захисту або її недостатній сформованості при виникненні загрози нервового зриву організм інстинктивно шукає вихід і нерідко знаходить його у зовнішньому середовищі. Такими зовнішніми способами захисту від психотравмуючої ситуації і є психотропні речовини.

Люди, які зіткнулися з неможливістю змінити свій негативний емоційний стан продуктивним шляхом і не мають ефективних способів психологічного захисту, опиняються перед вибором: невроз або вживання психотропних речовин. Якщо соціальний контроль досить високий і забороняє вживання наркотиків, ці люди захворюють неврозами. У разі відсутності громадського контролю та доступності наркотиків актуалізована психологічна готовність до вживання психотропних речовин реалізується, і людина стає наркоманом.