Метадонова залежність

Метадонова залежність

Останнім часом частішими стали звернення в наш центр з метадонової залежністю. Близько 20 років метадон позиціонується в офіційній наркології, як засіб лікування опійних наркоманів. В історії вже були подібні приклади-Зигмунд Фрейд лікував свого друга морфініста кокаїном, були спроби лікувати залежних від морфію героїном, в даний час в одній з європейських країн серйозно розглядається можливість замісної терапії за допомогою героїну. Спроби лікування метадоном, як поступового зниження дози з подальшим скасуванням, так і постійною замісною терапією повністю показали свою неспроможність і провалилися в багатьох країнах. Тим не менш, ці програми продовжують існувати і навіть дійшли до України. Тепер стало модно називати ці програми не лікувальними, а соціальними. Мається на увазі, що офіційна участь у метадоновій программі опійного наркомана призведе до того, що йому не потрібно буде здійснювати правопорушення для того, щоб дістати гроші на дозу наркотику. Він зможе працювати, вчитися, вести соціально прийнятний спосіб життя. Зменшиться відсоток зараження гепатитом С і ВІЛ (тому що метадон приймається перорально), людина перестане красти.

 

Однак, наш досвід спілкування і реабілітації з метадоновими наркоманами показав, що практично не існує залежних людей, які могли б задовольнитися прийомом тільки метадону, майже завжди поєднується офіційний прийом метадону та кримінальних наркотиків, метадон починають вживати внутрішньо венно.

 

Проблема наркоманії – це проблема особистості людини. У формуванні залежності від наркотиків бере участь безліч чинників. Сама залежність – це величезний комплекс, що включає фізичний аспект (тобто неприємні відчуття в тілі без прийняття наркотику, що тривають від кількох днів до тижня), психологічний аспект ( спогади про приємні відчуття, які давав наркотик при вживанні, апатія і депресія без прийому наркотику) і аспект соціальної дезадаптації ( за роки вживання наркотику людина більше не знає як відчувати свої справжні емоції і жити з ними, відвикає від вирішення проблем на тверезу голову, їй потрібно прийняти думку про те, що потрібно працювати і вчитися, робити зусилля, що йому доведеться зіткнутися з недовірою рідних, самотністю і т.д.). Смішно думати, що особистість залежної людини може змінитися тільки за допомогою ліків, тим більше наркотиків, навіть медичних. Враховуючи це, коли в програмі реабілітації пропонується тільки медикаментозне лікування – це заздалегідь викинуті гроші, можна зі сто відсотковою гарантією сказати, що таке лікування буде неефективним.

 

Окремо хочу зупинитися на існуючих легендах щодо лікування від метадонової залежності. З бесід з пацієнтами чого тільки не почуєш, навіть те, що метадонова залежність взагалі не піддається ніякому лікуванню, що фізична залежність триває кілька місяців, що лікарі – наркологи рекомендують перед лікуванням перейти на інший наркотик, а потім вже звертатися за допомогою (?!), інакше вони не беруться за лікування і т.д.

 

Наш досвід лікування та реабілітації пацієнтів, залежних від метадону показав, що якісних відмінностей від інших наркоманій не існує. Є деякі кількісні відмінності, наприклад: прояви фізичної абстиненції ( ломки ) відставлені за часом на кілька днів, вона може бути трохи більше тривалою. Дуже великий вплив має психологічний настрій, віра пацієнта. У нас є приклади, коли пацієнти з тривалим терміном прийому метадону протягом півтора – двох тижнів повністю долали період фізичної абстиненції.